1 kilometre hız farkı nedeniyle ceza yemişti! İptal ettirdi...

1 kilometre hız farkı nedeniyle ceza yemişti! İptal ettirdi...

Bingöl'de esnaflık yapan Sinan Satık, 1 kilometre hız farkı nedeniyle radara girince kesilen 288 TL'lik cezayı iptal ettirdi.

Bingöl'de esnaflık yapan Sinan Satık, otomobiliyle şehir merkezinden Genç kazasına giderken 92 kilometre hızla radara girdi. Hız hududunun 82 kilometre olduğu yola 91 kilometre hızla girdiği gerekçesiyle Satık'a 288 TL yönetimsel para cezası kesildi. Satık, cezanın iptali için Bingöl Sulh Ceza Hakimliği'ne müracaat etti. İtirazı değerlendiren mahkeme, hatıralan yerde legal hız hududunun 82 kilometre ve yüzde 10'luk hisse ile beraber en yüksek 90 kilometre olduğu, Satık'ın 91 kilometre hızla ihlal ettiği ancak aradaki 1 kilometrelik farkın hata payı içinde kaldığı gerekçesiyle cezayı iptal etti.

Bingöl'den Genç kazasına giden Sinan Saltık, kullandığı 1984 model otomobiliyle saatte 91 kilometre hızla radara yakalandı. Saltık'a kesilen 288 TL'lik ceza tebliğ edildi. Saltık, yaptığı araştırma neticesi aldığı cezaya itiraz için hukuk mücadelesi başlattı. Saltık'ın müracaatını değerlendiren Sulh Ceza Hakimliği, itirazı karara bağladı. Mahkeme, "İtiraz konu ihlali incelendiğinde, hatıralan yerde yasal hız hududunun 82 kilometre ve yüzde 10'luk pay ile birlikte azami 90 kilometre olduğu, itiraz eden şahsın 91 kilometre hız ile ihlal ettiği, aradaki 1 kilometrelik fark dikkate alındığında bu hususun hız aletinin mekanik olması sebebiyle hata payı içerisinde kalabileceği, bu yüzden itiraza konu tutanağın hakkaniyete ters olacağı değerlendirilmiştir" kararını verdi. 

'HAKKIMI MÜDAFAA ETTİM VE ADALET YERİNİ BULDU'

Mahkeme neticenini memnuniyetle karşıladığını kaydeden Sinan Satık, "12 Ekim 2020'de Bingöl'den Genç kazasına geliyordum. Radara yakalanmışım. 82 kilometre hız hududu olan yola 91 kilometre hızla girmişim. Bu vaziyette 288 TL yönetimsel para cezası kesildi. Bu vaziyet beni rahatsız etti. Zira hız hudutlarında yüzde 10'luk aşım hakkım varken neden bu cezayı ödeyeyim dedim. Normalde en fazla 90.2 kilometre hızla girmem gerekirken ben 91 kilometre ile girmişim. Bu vaziyette da 0,8 kilometre hız aşım yapmışım. Legal hakkımı aradım. Cezaya karşı çıktım. alınan emsal kararlara baktım. Benzer kararlar olduğunu gördüm. Ceza geldikten 10 gün kadar sonra 23 Ekim'de arzuhal yazıp karşı çıktım. 12 Şubat’ta mahkeme sonuçlandı. Mahkemeden lehime karar çıktı. Hakkımı müdafaa ettim ve adalet yerini buldu. Ödemiş olduğum cezayı geri aldım" diye konuştu.