1 SORU 5 UZMAN: Aşıda yaş sınırı kaldırılmalı mı?

1 SORU 5 UZMAN: Aşıda yaş sınırı kaldırılmalı mı?

Covid-19 pandemisi karşısında en güçlü silahımız aşılar. Elimizde yeterli sayıda aşı var ama açılan buluşmalara arz az. Ülkemizde de aşılar yaş hududundan bağımsız açılmalı mı? Uzmanlar cevapladı…

Alınan temkinler ve aşılama ile beraber koronavirüs olayları da sürekli bir düşüş göstermeye başladı. Toplam aşılama sayısı 32 milyonu aştı ancak yalnızca 13 milyonu aşkın bireye iki doz uygulandığından cemiyetsel bağışıklık için hala çok daha aşırısına lüzum var. 

Ancak haberler iyi. Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüsü aşısında yaş hududunu 45'e düştüğünü, gelecek hafta ise 40 yaşa geçileceğini duyurdu ve “Çok yakında salgın haberlerinden kurtulacağız. Gün gibi aydınlık, sağlıklı ve mutlu günler yakındır" dedi.

Öte yandan Almanya 7 Haziran itibariyle Covid’e karşı aşı olmak isteyen herkese, öncelikli gruba ait olup olmadıklarına bakılmaksızın aşı hakkı tanıdı. Öncelikli grupların sona ermesiyle 12 yaşın üzerindeki herkes aşı için buluşma alabilecek. Bazı uzmanlar ise önceliğin kalkmasıyla beraber aşı merkezlerine akın olmasından korkuyor.

Aşılamada yaş hududu düşse de aşıların yaş kriterine bakılmaksızın herkese açılması mevzusu uzmanların da gündeminde. Dünyada da eş misallerin ortaya çıkmasıyla beraber ‘Türkiye’de de öncelik kaldırılmalı mı?’ sualini uzmanlara yönelttik. İşte yanıtları…

1 SORU 5 UZMAN: Aşıda yaş sınırı kaldırılmalı mı

PROF. DR. BÜLENT ERTUĞRUL: AŞI BULUŞMASI HERKESE AÇILMALI

Aşılanmayı süratlendirmek için yaş hududundan bağımsız olarak aşı buluşması herkese açılmalıdır. Şu anda ülkemizde istediğimiz süratte aşı yapılma sayısı yok. Günlük olarak ülkemiz en az 500 bin aşı yapabilme kapasitesine sahibiz ancak şu anda bu sayıya yanaşabilmiş değiliz. Ciddi bir bağışıklama kampanyası ile aşı kararsızlarını ortadan kaldırmalı ve insanlarımızı aşıyı olmaya yönlendirmeliyiz. Unutmayalım, pandemiden tek çıkış yolu aşı. Şayet yeterli süratte ve sayıda aşıyı yapabilirsek cemiyetsel bağışıklığa erişerek hakikat klasik yaşamımıza dönme imkânımız olacak. Bu sebebe artık yaş sınırlamaları kaldırılarak aşı buluşmaları herkese açılmalı.

Bu vaziyetin yığılmalara yol açma ihtimali elbette var ama bunu iyi planlayarak yapabilirsek yığılmaların önüne geçerek isteyenin aşı olması imkânını sağlamış oluruz. 

1 SORU 5 UZMAN: Aşıda yaş sınırı kaldırılmalı mı

ALPER ŞENER: KIZILAY’DAN DESTEK ALINARAK DOLAŞICI AŞI KABİNLERİ KURULMALI

Bu mevzudaki tekliflerimi birkaç alternatif üzerinden sıralayabilirim.

Birincisi üç büyük şehir için ayrı bir kampanya başlamalı. Zira pozitif olanların çoğu buradaysa başka yolu yok. En azından İstanbul için bu kampanya başlatılabilir. Bugüne kadarki tecrübe ve gözlemlerime dayanarak hastaların nerdeyse üçte biri İstanbul’dan diyebilirim. Şayet Eylül ayına kadar olan aşılamada %60’a erişemezsek, işimiz güç görünüyor.

İkincisi, yaş hududu korumaksızın herkese aşı günü belirlenmeli. Otomatik olarak- gün/ yer/ saat bilgisi ile. Bence bu da bir moral,motivasyon sağlar ve uygulamada aralıksız sağlar. Aşı buluşması açılması hoş ama sahada MHRS sistemini öğrenmeyen, sisteme giremeyen veya telefonla aşı buluşması alamayan çok insan var, buluşmaların boş nedeni de bu bence. Bu sebeple otomatik buluşma sistemi çok ehemmiyetli.

Üçüncü olarak da aşı kabinleri kurulabilir. Görünür alanlarda tıpkı Kızılay’ın yaptığı kan bağış vasıtaları gibi aşı kabinleri kurulabilir ve bu mevzuda Kızılay’dan destek alınabilir. Dolaşıcı aşı birimleri başka ülkelerde çok işe yaradı. Terminal, metro ve büyük alanlar gibi görünür ve erişilebilir alanlarda kurulacak kabinler aşı motivasyonu çoğaldırır.

1 SORU 5 UZMAN: Aşıda yaş sınırı kaldırılmalı mı

PROF. DR. GÜNER SÖNMEZ: DAHA DÜŞÜK YAŞ GRUPLARINDA AŞI İÇİN BÜYÜK ARZ VAR

Son haftalarda günlük 300 bin doz etrafında aşı yapılıyor ancak bu bizim istediğimiz ve umduğumuz sayının çok altında. Hakikatinde sayın Bakan'ın da ifade ettiği gibi günlük 1 milyon aşı yapma kapasitemiz var. Aşılamanın başında sağlık çalışanları aşılanırken günlük 600 bin dozun üzerine çıktık. Bu aşılama kapasitemizin şu anki tablonun çok üstünde olduğunu gösteriyor.

Biontech aşısının ilk partisi elimizde, şayet aksaklık olmazsa önümüzdeki aylarda 120 milyon doz aşıya erişmiş olacağız. Avrupa İlaç ajansının gizleme şartlarını aktüellemesi ile birlikte Biontech aşısı klasik buzdolabında da 1 ay süresince muhafaza edilebiliyor. Bu sebeple Biontech aşısı Aile Sıhhati Merkezleri’nde de yapılacak ve aşılama süratimiz bir ölçü daha çoğalacak. Ancak bu yeterli olmayabilir, zira buluşmalarda yaş sınırlaması sebebiyle istediğimiz sayılara erişemiyoruz.

Daha evvel İstanbul Şehir Sağlık Müdürü Sayın Memişoğlu da günlük 170 bin buluşma açıldığını ancak bunun 20-30 bininin dolduğunu açıklamıştı. 55-64 yaş. Bu oldukça üzücü bir gidişat. Oysa buluşma açılmayan daha düşük yaş grubunda aşı için büyük arz var. Aşılamanın başında sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlara öncelik verilmesi doğru olmuştur. 55 yaş üstünün de ehemmiyetli bir kısmı aşılanmıştır. Şu noktadan sonra buluşmada yaş sınırlamasının lüzumluluğunun ortadan kalktığını düşünüyorum. Yapılan çalışmalarda 40-50 yaş ile 30-40 yaş grubu arasında Covid-19 mortalitesi açısından çok büyük fark yok. Amerika ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkede yaş önceliği kaldırıldı. Buradaki ehemmiyetli bir nokta da; aşılanan sayısı çoğaldıkça virüsün dolaşımı eksildiği için aşılanmayanların da hastalıktan korunduğu reelidir. Bu sebeple yaş sınırlaması kalkmalı ve bir an evvel günlük 500 bin-1 milyon doz aşılama amacı zorlanmalıdır. Bunu muvaffak olduğumuz takdirde Eylül-ekim gibi bu beladan tamamen kurtulmamız muhtemel olabilir.

DOÇ. DR. ÜMİT SAVAŞÇI: ARTIK AŞIDA YAŞ HUDUDUNUN KALKMASI GEREKLİ

Dünya genelinde günde 4 milyona yakın aşı yapan ülkeler var ve bizim aşılama oranlarımız hala düşük izliyor. Popülasyonu yoğun bir ülke olduğumuz için artık aşıda yaş hududunun kalkması gerekir. Ulusal bir aşı seferberliğiyle mektepler, stadyumlar, sağlık kurumular gibi her yerde aşı yapmamız gerekli. Yüzde 70 bağışıklığa süratle erişmemiz için aşı kampanyaları ile millet de teşvik edilmeli.

DR. RIDVAN KARAALİ: HAZİRAN AYI SONLARINA DOĞRU YAŞ HUDUDU 30’LU 25’Lİ YAŞLARA KADAR DÜŞEBİLİR

Hem sağlık bakanlığı hem de bilim heyeti aşıların akış gidişatını netleştirdikten sonra benim varsayımıma göre yaş hududunun haziran ayı sonlarına doğru 30’lu 25’li yaşlara kadar aşılama hududu düşecektir. Şayet aşılama temininde rastgele bir kasvet yaşanmazsa Ağustos ayının ortalarına doğru faal aşılamanın istenilen seviyede olacağı istikametinde bir öngörüm var. Sağlık Bakanlığı, eldeki mevcut aşıları düşünerek 2. doz aşılarda kimse mağdur olmasın diye 2. dozları garanti altına aldığı için yaş hududunu uyguluyor.