10 bin okul servisi yollara çıkmadı

10 bin okul servisi yollara çıkmadı

Yeni eğitim-öğretim yarıyılında surat surata eğitime başlandı. Mektep servisleri ve personel taşıtları da yollara çıktı. Ancak hadise sayılarının tekerrür çoğalıp, mekteplerin kapatılabileceği kaygısıyla

İstanbul Umum Servis Taşıtı Firmaları Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, özellikle özel mekteplerde servis kasveti yaşandığını söyledi. İstanbul’da 25 bin kayıtlı servis vasıtasının bulunduğunu kaydeden Öztürk, bunlardan takribî 10 bininin pandemide yine kapanma olabileceği kaygısıyla çalışmak istenmediğini kaydetti. Hamza Öztürk, “Şu an servis taşıtı lüzumu var, servis sürücüleri çalışmak istemiyor. Zira pandemi sebebiyle önlerini göremiyorlar başka işlerde çalışıyorlar” dedi. Servis sürücüleri de tehlike almak istemedikleri için mektepler yerine işyerlerini seçim ettiklerini ifade etti.

Hamza Öztürk, “Servis meseleyi var. Mekteplerdeki giriş-çıkış saatleri teke döndüğü için bir araba tek bir iş yapabiliyor. Burada aldığı para minimum fiyatın altına düşünce de halk mektepte çalışmak istemiyor. İstanbul’da araba lüzumu değil zaman ayarlamasına lüzum var. İstanbul’da 10 bin servis taşıtı şu an boşta. Bu insanlar bütün 20 ay çalışmadılar. Onun için ister istemez herkeste bir sıkıntılılık var. Bu sualin esasında uyum kaynağı var. Sürekli iş arıyoruz, kasvetsiz etraf arıyoruz, yaptığımız işin karşılığını almak istiyoruz. Servis sürücüleri olarak şu an her işi yapıyoruz. Taşıt yıkamasından, valelikten, kuryelikten kamyon sürücülüğüne, ulus otobüsü sürücülüğüne çalışan var dostlarımızdan. Öncelikle mektep saatlerinin 07.30 ve 09.00 olarak iki kademeye ayrılmasını istiyoruz. Mekteplerin giriş saatlerinin hepsi birbirine çok yakın olduğu için başka bir iş yapamıyorsunuz. Özel mekteplerde şu an yüzde 50-60 servis taşıtı lüzumu var” dedi.

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın