10 emekli amirale gözaltı süresi uzatılabilir

10 emekli amirale gözaltı süresi uzatılabilir

Nezaretindeki 10 emekli amiralin Emniyet’teki harekâtları sürerken telefon gibi dijital materyaller üzerinden yapılan tahlil raporları ve HTS kayıtları soruşturma dosyasına sevk edildi. Haklarındaki…

Emekli 104 amiralin imzasını taşıyan ‘Montrö deklarasyonu’ ile alakalı olarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘devletin güvenliğine ve anayasal kumpasa karşı kabahat işlemek için uyuşma’ kabahatinden soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında 10 emekli amiral nezaretine alınırken, 4 emekli amiral de ileri yaşları bahanesiyle ifadeye çağrılmıştı. Nezaretinde bulunan adların Emniyet’teki harekâtları sürüyor. Emniyet yetkililerinden alınan bilgilere göre konut, işyeri ve taşıtlarında yapılan aramalarda el konulan bilgisayar, tablet, USB hafıza, hard disk gibi dijital materyallere ait beklenen rapor ile HTS kayıtları soruşturma dosyasına sevk edildi.

DÖRT AMİRALİN İFADESİ PAZARTESİYE

Polisin, raporlar üzerindeki analizinin devam ettiği bildirildi. 10 emekli amiral hakkında 5 Nisan tarihinden geçerli olmak üzere 4 günlük nezaret süresi verilmişti. 4 günlük nezaret süresi bugün doluyor. Ancak hali hazırda ifade harekâtına geçilmemesi sebebiyle nezaret vaktinin uzatılması gündeme geldi. Bu kapsamda ek nezaret kararı verilerek, nezaret vaktinin uzatılacağı iddia edildi. Yaşları sebebiyle nezaretine alınmayan 3 gün içinde Emniyet ifade vermeleri için çağrılan 4 emekli amiralin de ifadesinin pazartesi günü alınacağı belirtildi.

Emekli 4 amiralin avukatlığını yapan Şule Nazlı Erol, sosyal medya hesabında, avukat olarak soruşturma savcısıyla görüşemediklerini iddia ederek, şu iletileri paylaştı:

“Salgının bu kadar azdığı bir zamanda şartları iyi olmayan gözaltı civarında yaşları 65 üstü olan müvekkiller hastalanıp yaşamlarını kaybederse mesulü kimdir. Amiral Ali Sadi Ünsal kanser hastasıdır. Savcıya raporu veremedi, ne yazık ki.”

EŞİ: YA HASTALANIRLARSA

‘Mavi Vatan’ kavramının fikir babası olarak öğrenilen emekli amiral Cem Gürdeniz’in eşi Rengin Gürdeniz de sosyal medya hesabından, “Şimdi aldığım bir habere göre davet edilen 4 amiralin sorguları pazartesi gününe kalmış. Bu nezaretler pazartesiye kadar uzadı mı demek? COVID civarında eşlerimizi bu kadar gün yakalamak hangi vicdana sığar? Bana eşimin hastalanmayacağı garantisini verebilecek misiniz?” iletiyi paylaştı.