100 kişi randevu alıyor, 25’i aşı oluyor

100 kişi randevu alıyor, 25’i aşı oluyor

50 yaş üstüne aşılama devam ederken, Bilim Heyeti azası Prof. Dr. Levent Akın buluşmaları boş yere dolduranlara dikkat çekti: “Gelen bilgilere göre 100 birey aşı buluşması alıyorsa tahminen…

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti azası Prof. Dr. Levent Akın, “Aşılar süratli bir biçimde yapılırsa, hem sarih alanların daha fazla kullanılması hem insanların kaidelere daha fazla dikkat ediyor olması hem de aşının da tesiriyle olay rakamında düşme olabilir. Ama yeter ki insanlar hem kaidelere dikkat etsinler hem de aşı sırası geldiğinde olsunlar” dedi. Prof. Dr. Akın şöyle devam etti:

“Bana gelen bilgilerde, 100 birey aşı buluşması alıyorsa, tahminen 25 birey aşıya geliyormuş. 75 karakter kontenjanı afaki bloke ediyormuş. Bu hem kendileri için hem de Türk halkı için hasar veriyor. O surattan belirli aşı buluşmasına gidip aşı olmamız gerekli. Hem kendimizi hem de cemiyeti gözetiriz. Cemiyeti gözettiğimiz zaman sosyal, iş yaşamımıza azıcık daha rahat devam etme fırsatı olur. Güzde olabilecek tehlikeyi de en aza indirmiş oluruz. Güze daha rahat bir vaziyette girebiliriz.”

AĞIR HADİSELERDE DÜŞÜŞ OLUYOR

Prof. Dr. Akın, 65 yaş üzerinde aşılama oranının takribî yüzde 70-80 olduğunu da söyledi: “Buna bağlı olarak bu yaş grubunda hasta olan rakamı, ağır olay, yoğun bakıma uyuyan ya da can verenlerin rakamlarında ehemmiyetli düşüş görüyoruz. Demek ki 2 doz almış 65 yaş grubunda aşının ehemmiyetli bir tesiri oldu. Öbür yaş gruplarında da evvelki yarıyıllara göre hasta olma ya da ağır olay rakamında düşme oluyor. Şu anda Türkiye 50 yaş ve üzerine aşı yapıyor. Ama bu aşı tedariğine bağlı olarak 40-30-20 yaşa kadar inecek. O zaman bir anda daha fazla bireye aşı yapıldığı için hasta ya da ağır olay rakamı eksilecek.”

AÇILIŞIN TESİRİ 14 GÜN SONRA

Prof. Dr. Levent Akın, kademeli banalleşmenin tesirinin 14 gün sonra görüleceğini belirterek şöyle devam etti: “Şu anda sayılar takribî 6 bin 500-6 bin 800 etrafında. Diyelim ki 10-15 gün sonra sayılar 6 bin 500, 5 bin, 4 bine doğru iniyorsa, o zaman demek ki hem mevsim koşulları hem de insanların geçimine bağlı olarak olay rakamında eksilme olacağını düşünebiliriz. Düşünebiliriz diyorum, doğru olmayabilir. Zira salgınlar tepe noktasını yaptıktan başka bir deyişle azami seviyeye çıktıktan sonra bir zaman sonra kendisini sınırlamaya başlar. Bu sınırlama riskin geçtiği anlamında değildir; yeni olaylara aday yarıyıla doğru gidiyorsunuzdur. 14 Haziran’dan sonra olay seyrini takip etmek gerekli.”

100 kişi randevu alıyor, 25’i aşı oluyor

YAY GİBİ ZIPLAR

Prof. Dr. Levent Akın, cemiyetin en hafifleyeceği yarıyılın olay rakamlarında 600’lerin, 500’lerin altına inilmesi olacağını vurguladı: “Bu bir gayedir. Şu anda 6 binlerden 5 binlere, 4 binlere inerse o zaman salgını hakimiyet etme uygulamalarının iyiye gittiği düşünülür. Yeterli midir? Hayır. İyiye gittiğini düşündürür ama bu iyi gidişi sürdürmeniz gerekli. ‘Her şey iyiye gidiyor, artık boşverelim’ derseniz o bir anda bastırılan yay gibi tekerrür zıplar. Tekerrür yüksek hadiseler görürüz. O surattan azıcık daha kaidelere uyalım.”