100’üncü yılın kazananı Djokovic

100’üncü yılın kazananı Djokovic

Wimbledon Tenis Turnuvası’nın 100’namcı senesinde erkeklerde Novak Djokovic bir kere daha başarıya erişirken bayanlardaysa Elena Rybakina ilk şampiyonluğuna imzalaydı. ‘Üç büyükler’in en büyüğü Nadal

Tenis tarihinin en daha önceki ve en prestijli organizasyonu Wimbledon’ın 100’şancısı 27 Haziran-10 Temmuz tarihleri arasında Londra’da tertip edildi. Tek erkeklerde Novak Djokovic turnuvada üst üste dördüncü şampiyonluğunu yaşayarak toplamda 21’inci Grand Slam’ini kazandı. Çeyrek finale gelene kadar rakiplerine pek şans vermeyen Djokovic 14 setten sadece 2’sini kaybetti. Çeyrek finalde karşılaştığı 20 yaşındaki rakibi Jannik Sinner’e elenmenin eşiğine gelse de yoluna devam etmeyi muvaffak oldu. Yarı finalde Cameron Norrie’ye, finalde de Nick Kyrgios’a karşı üstün bir performans göstererek şampiyon oldu. Böylece 20 kere Grand Slam kazanan Roger Federer’i geçti, 22 kere kazanan Rafael Nadal’a yetişmesine bir adım kaldı.

100’üncü yılın kazananı Djokovic

Bayanlardaysa şampiyon ilk Grand Slam’ini kazanan Elena Rybakina oldu. Djokovic gibi tek bayanlarda Rybakina da çeyrek finale rahat çıktı. Yarı finalde 2019 Wimbledon Şampiyonu Halep’i yenen Rybakina finalde de Tunuslu rakibi Ons Jabeur’a şans vermeyerek bir Grand Slam kazanan ilk Kazak tenisçi oldu.

‘Majesteleri’ni özledik

‘Üç büyükler’den Novak Djokovic şampiyonluğa uzanırken Rafael Nadal yarı finale kadar yükseldikten sonra, sakatlığı sebebiyle turnuvadan çekilmek zorunda kaldı. Roger Federer ise bu yıl turnuvaya katılmadı. Yalnızca 100’namcı sene kutlamaları için tertip edilen ‘şampiyonlar geçit merasimi’nde boy gösterdi ve seyircilerin büyük alakasıyla karşılaştı. Wimbledon’ı 8 kere kazanarak bu alandaki en galibiyetli raket olan İsviçreli Federer’in konuşmasında yaşadığı özlemin tesiri vardı:

100’üncü yılın kazananı Djokovic

“Umarım bir gün çok özlediğim bu sahalara bir kere daha dönebilirim. Burada olmayı çok hoşlanıyorum ve bir hayli maça çıktığım için çok bahtlı seziyorum. Değişik bir rolde burada bulunmak elbette acayip ama öbür şampiyonlarla beraber olmak harika sezdiriyor.”

100’üncü yılın kazananı Djokovic

Federer’in 23 sene aradan sonra ilk kere Wimbledon’ı kaçırması hakkında Rafael Nadal da açıklama yaptı. ‘Majesteleri’ni çok özlediğini belirten Nadal: “Roger’ın burada olmaması tenis açısından büyük bir kayıp fakat ne yazık ki yaşamın döngüsü bu. O, harika bir ilişki içinde olduğum bir insan ve en büyük rakibim. Bu kortta aynı anda bir hayli şeyi hisseleştik ve bundan dolayı duygularımı ifade etmem çok efor” dedi.

Nadal ve Federer’in sakatlıklara karşı verdiği gayret, Djokovic’in aşı karşıtlığı sebebiyle kaçırdığı turnuvalar... 100’namcı Wimbledon’ın ardından ortak kanı ‘üç büyükler devri’nin yakında sonra ereceği güzergahında. Nitekim Federer 40, Nadal 36, Djokovic de 35 yaşında. Bu üçlünün yerinin nasıl dolacağını tenisseverler de merak ediliyor.

Geleceğin yıldızları

Geleceğin yıldızları Galibiyetleriyle göz dolduran yeni nesil tenis yıldızları, turnuvada da alaka odağı oldu. İşte bu adlardan ‘en iyi’ üçü...

Jannik Sinner: Djokovic’in çeyrek finalde karşılaştığı Sinner turnuvanın en dikkat toplayan adlarındandı. Djokovic’i oldukça zorlayan İtalyan raket, 20 yaşında. The Times yazarlarından Stuart Fraser, Sinner’i sakin davranışı ve tüm sahaya hâkim olması sebebiyle Roger Federer’le mukayese etiyor. Sinner’in çocukluk idollerinden Federer, oyunundaki denge sebebiyle Sinner’i “Onun hakkında en hoşlandığım şey forehand ve backhand vuruşlarda neredeyse aynı sürate sahip olması” şekline methetmişti.

100’üncü yılın kazananı Djokovic

Taylor Fritz: Çeyrek finalde Rafael Nadal ile karşılaştı, Nadal’a karşı iki set kazandı ve maçı ‘tie break’ ile kaybetti. Birleşik Devletler Tenis Birliği oyuncu geliştirme programının bir parçası olarak Fritz ile çalışan David Nainkin, Fritz’in özel bir oyuncu olduğunu vurgulayarak “Kortun her yerine hükmedebilmesinin yanı gizeme servisleri çok süratli ve isabetli” demişti. 24 yaşındaki Amerika Birleşik Devletleri’li raket Grand Slam kazanmaya aday.

100’üncü yılın kazananı Djokovic

Nick Kyrgios: Kariyerinde ilk kere Wimbledon’da yarı finale, ardından da finale yükseldi. Sert ve isabetli servisleriyle isminden laf ettirdi. The New Yorker yazarlarından Louisa Thomas’ın araştırmasına göre ilk servisinde vasati 230 kilometre/saat sürate erişebilen Kyrgios servislerinde yüzde 75 oranında isabet sağlıyor.

100’üncü yılın kazananı Djokovic

Giysi kaideleri tenkit mevzusu 

Sert kaideleriyle öğrenilen Wimbledon’da evvelki senelerde olduğu gibi bu sene de giysi kaideyi münakaşaya yol açtı. Kaidelere göre sporcular, sahaya çıkarken beyaz giymek zorunda. Oysa bu ananenin değiştirilmesi gerektiğini düşünenlerin rakamı hiç de az değil. Nick Kyrgios ve Brandon Nakashima mevzuyla alakalı davranışlarını son 16 turda, maçın ardından üstlerindeki giysileri değiştirerek gösterdiler. Ayrıca 26 yaşındaki tenisçi Gabrielle Holmes ve 28 yaşındaki futbolcu Holly Gordon bayanların regl yarıyıllarında beyaz giysi giyerken yaşadığı endişeyi vurgulamak için bir kampanya başlattı.