104 emekli amirale soruşturma: Dijital izler inceleniyor

104 emekli amirale soruşturma: Dijital izler inceleniyor

Yayınladıkları deklarasyon sebebiyle nezaretine alınan emekli amirallerin Emniyet'teki harekâtları sürerken ifadeleri alındı. Haklarında operasyon başlatılan ve 10’u nezaretinde olan toplam…

Emekli 104 amiralin imzasını taşıyan “Montrö Deklarasyonu” ile alakalı olarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ‘devletin güvenliğine ve anayasal kumpasa karşı kabahat işlemek için uyuşma’ kabahatinden soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında 10 emekli amiral nezaretine alınırken, 4 emekli amiral de ileri yaşları mazeretiyle ifadeye çağrılmıştı. Nezaretinde bulunan emekli amirallerin Emniyet'teki harekâtları sürüyor. Nezaretindeki adların Emniyet'te iki karakter nezarethanelerde kaldığı ifade edildi. Sağlık kontrolleri de günde iki defa sağlık kurumuna götürülerek yapılıyor.

TOPLANDILAR Mİ?

Soruşturma kapsamında nezaretine alınanların konut, iş yeri ve taşıtlarında yapılan aramalarda el konulan bilgisayar, tablet, USB hafıza, hard disk gibi dijital materyallere ait tahlil Emniyet Siber Kabahatlerle Gayret Şube Müdürlüğü’nce yapılıyor. Emekli amirallerin telefonlarındaki evraklar, yazışmalar ve ileti grupları da tahlile alındı. Yeniden birbirleriyle iletişimlerine ve deklarasyon evvelinde toplanıp gelinmediği de inceleniyor. Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri Müesseseyi’ndan BTK HTS kayıtları istendi. Araştırma sonrası hazırlanacak rapor güzergahında da nezaretindekiler ifadesi alınacak.

104 emekli amirale soruşturma: Dijital izler inceleniyor

4’Ü İFADE VERECEK

Yaş gidişatları sebebiyle nezaret kararı verilmeyen 4 emekli amiral, 3 gün içerisinde emniyete ifade vermeye çağrılmıştı. Bu adların da bugün Ankara Emniyeti’ne gelerek ifade vermeleri bekleniyor.

'DEKLARASYON DEĞİL, BÜLTEN' DEDİLER

Nezaretinde bulunan 4 emekli amiralin avukatı olan Şule Nazlı Erol, dün akşam saatlerinde müvekkilleriyle görüştü. Avukat Erol, “Müvekkillerimle yaptığım görüşmede, nezaretine mazeret olarak gösterilen açıklamanın bir deklarasyon olmadığının altını ısrarla çizdiler. Kendileri bunun bir bülten olduğunu belirtti. Aynı biçimde ‘Büyükelçiler tarafından da eş bir açıklama yapıldı, biz neden nezaretine alındık’ diye soruyorlar. ‘Nezaretinde olmamamız gerekirdi. Kabahat işlemedik’ dediler. Mevzubahisi ilanda kabahat unsuru olmadığını belirttiler. Çok acıklı olduklarını ifade ettiler” dedi.

İLK ANALİZDE MUVAZZAF BAĞI GÖRÜLMEDİ

Güvenlik üniteleri tarafından yapılan ilk analizde, deklarasyona imza atan 104 emekli amiralin muvazzaf askerlerle bir iletişiminin tespit edilemediği iddia edildi. Emekli amirallerin deklarasyonundan sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı adli soruşturma başlatırken, alakalı müesseseler de yönetimsel tahlil yaptı. Yapılan araştırmaların ilk neticelerine göre, deklarasyonu hazırlayan amirallerin muvazzaf askerlerle rastgele bir iletişiminin tespit edilmediği belirtildi. Başsavcılığın, dijital materyaller de dahil olmak üzere yapılan analizlerin bitirilmesinin ardından son tespiti yapacağı vurgulandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu kapsamda emekli amirallerin HTS kayıtları ve telefon trafiğini de araştıracak. 

‘SARIKLI AMİRAL’ SORUŞTURMASI

Bu arada sosyal medyada yayımlanan 'sarıklı amiral'in görüntüleri ile alakalı olarak da ayrı bir soruşturma devam ediyor. Soruşturmanın neticelerine göre de atılacak adımlar tanımlanacak. Gizem KARAKIŞ / ANKARA