104 emekli amiralin bildirisine ilişkin soruşturmada yeni detaylar ortaya çıktı!

104 emekli amiralin bildirisine ilişkin soruşturmada yeni detaylar ortaya çıktı!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının bazı emekli amirallerin açıklamasına ait yürüttüğü soruşturmanın ayrıntıları ortaya çıktı. Nezaretine alınan emekli amirallerin deklarasyonun hazırlanmasında,…

Alınan bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Kabahatleri Soruşturma Ofisinden mesul Başsavcıvekili Veysel Kaçmaz tarafından yürütülen soruşturmada, nezaretine alınan emekli amirallerin deklarasyonun hazırlanmasında, deklarasyonda ismi geçen öteki şahıslara eriştirilmesinde ve imza attırılmasında rol oynadıkları tespit edildi.

Nezaretine alınan kuşkuluların konut aramaları ve dijital materyallerinin tahlilinin devam ettiği bilinen soruşturmada, emekli amirallerin yurt içi ve yurt dışındaki iletişimlerinin incelendiği kaydolundu.

DHA ERİŞTİ! SORUŞTURMADA ÜÇ KRİTİK SUAL

Soruşturma kapsamında deklarasyonda imzası bulunan emekli amirallere yöneltilecek üç kritik suale DHA muhabiri erişti. Emekli amirallere, deklarasyonun hazırlanma sürecinden, yayınlanan son içeriğinden, yayınlanacağı tarihten ve saatten haberdar olup olmadıkları sorulacak.

10 KUŞKULU NEZARETİNE ALINDI

Türk Ceza Kanunu'nun 316/1 maddesinde yazılı "Devletin güvenliğine ve anayasal kumpasa karşı kabahat işlemek için uyuşma" kabahatinden re'sen açılan soruşturmada Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Ender Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal nezaretine alındı.

Engin Baykal, Cemşehir Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat'a ise 3 gün içerisinde emniyete gelmeleri için bildiri yapıldı.