106 yıllık batıklar The New York Times'a haber oldu

106 yıllık batıklar The New York Times'a haber oldu

Çanakkale Savaşı'ndan kalma 106 senelik batık gemiler, Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı ismiyle dalış turizmine açılacak. İlk batık, İngiliz Krallık Donanması'na ait 'HMS Majestic' zırhlısı olacak. Çanakkale

Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı tarihi Gelibolu Yarımadası'nda, 106 sene evvel batan yabancı savaş gemilerinin stokunun oluşturulmasıyla ortaya çıkacak 'Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı', dalış turizmine açılacak. Seddülbahir Kalesi sarihlerinde daldırılan İngiliz zırhlısı ‘HMS Majestic'in de içinde olduğu 14 değişik dalış noktasının, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı koordinasyonunda Ulusal Savunma Bakanlığı, TÜBİTAK ve değişik kamu müessese kuruluşlarının katkılarıyla dalış turizmine açılması tasarlanıyor.

Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı dalış noktaları; 'HMS Majestic', 'Ertuğrul Koyu Massena ve Saghalien gemi harabeleri', 'Helles Barçları', 'Tekke Koyu W Beach batıkları', 'Arıburnu Barç', 'Küçükkemikli Barçları', 'Arıburnu Layter', 'Lundy', 'HMS Louıs', 'S.S. Milo', 'Tuzla', 'Denizaltı Mania Ağı', 'Bebek Kayalıkları' ve HMS Trıumph'tan oluşacak. Seddülbahir ve kemikli burnu arasındaki 150 kmlik alan ile Çanakkale Boğazı'ndaki batık savaş gemilerinin stokunun çıkarılması sürüyor.

İlk analiz 27 Mayıs 1915'te Seddülbahir sarihlerinde Alman U-21 denizaltısı tarafından daldırılan 120 metre uzunluğundaki İngiliz zırhlısı 'HMS Majestic' batığında yapıldı. 24 metre derinlikteki batık gemi, üzerinde hali hazırda top kurşunlarının bulunduğu görüntülendi. Batığın dalış turizmi için risk oluşturup oluşturmadığı güzergahında araştırmalar yapıldı. Dalış turizmine açılacak ilk batık, İngiliz Krallık Donanması'na ait 'HMS Majestic’ zırhlısı olacak.

THE NEW YORK TİMES'A HABER OLDU

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'nca yürütülen Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı, The New York Times gazetesine mevzu oldu. Dün gazetede yayınlanan haberde, Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı hakkında bilgi verildi.

: İlginize Sürükleyebilir 'Meral Hanım sen kimi kime benzetiyorsun, kimlerle yürüyorsun?' 'Değişik doz' detayı dikkat çekti... 12 yaş altı çocuklara özel aşı geliyorGenelge yayımlandı! Gümrük kapılarında teyakkuza geçildi

'DÜNYADA 1'İNCİ DÜNYA SAVAŞI TEMALI BİR SUALTI PARKI İLK KEZ OLUŞTURUYORUZ'

Çanakkale'nin dünyanın en ehemmiyetli dalış merkezlerinden biri olma yolunda ilerlediğini ve artık sona gelindiğini belirten Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, "2017 senesinden beri Çanakkale Savaşı Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'nca yürütmekte olduğumuz çalışmalar, bu ay haysiyetiyle nihayetlendi ve Çanakkale Gelibolu Yarımadası'nda 1'inci Dünya Savaşı temalı hem bir dalış merkezi hem de su altı parkı oluşturduk. 14 ayrı dalış noktası var ve 150 kmlik alanda dalışa olanak veren bir destinasyon oluştu. Bu mevzuda çok iddialıyız zira dünyada 1'inci Dünya Savaşı temalı bir su altı parkı ilk kez oluşturuyoruz. Ve syatıl altındaki tarihsel ehemmiyeti olan batıkları hem sportif dalışlara hem teknik hem de turistik emelli dalışlara açıyoruz. Bu mevzuda da dünyada büyük bir temenni vardı. Dalış camiası, Çanakkale'deki batıklara dalmayı çok arzu ediyordu. Fakat daha evvel orası birtakım lüzumlar sebebiyle askeri yasak bölgeydi. Dalışa yasak bölgeydi. Zaman zaman dalışlar oluyordu daha sonra devletimizin alakalı makamlarıyla görüşerek dalışa yasak bölge olmaktan çıkardık ve daha sonra bir proje koyduk. Projemizin de esası syatıl altındaki yatan tarihi gün suratına çıkarmak ve dünya dalış camiasının da hizmetine sunmak. Bununla ilgili Ulusal Savunma Bakanlığımız ve askeri yetkililerle konuştuk. Daha sonra da burada TÜBİTAK’la çok hummalı ve çok teknik detayı çalıştık. Ortaya su altı parkı çıktı" dedi.

'SYATIL ALTINDA BİR TARİH UYUYOR'

Ekim ayının başında çok büyük bir tanıtımla burayı dünyaya duyurmuş olacaklarını kaydeden belirten Kaşdemir, şöyle devam etti:

"Şuna çok inanarak söylüyorum ki, Çanakkale en ehemmiyetli dalış destinasyonlarından biri olacak. İnsanlar syatıl altına daldığı zaman 1'inci Dünya Savaşı sırasında batan çıkarma tekneleri, gemileri görmüş olacak. Bunların hepsinin de bir hikayesi var. Dünyanın bir hayli dalış noktasında, birtakım şeyler sonradan daldırılır ve dalış merkezi oluşturulur. Bunların hepsi natürel batıklar, tarihi var, geçmişi var, reelliği ve hepsinin de bir hikayesi var. Dalışa meraklı olan bireyler de hikayesi olan bu tarihi batıklara dalmayı büyük bir merakla bekliyor. Bu ay sonunda tamamlamış olacağız. Ve dünyanın en ehemmiyetli dalış merkezlerinden birisi olmuş olacağız. Ümit ediyoruz ki dalış camiası da buraya bir teveccüh gösterecek. Bir Kaş gibi, Mısır'daki dalış noktaları gibi dünyanın farklı yerlerindeki dalış noktaları gibi Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı çok öğrenilen, çok arzu edilen bir yer olacak. Turizm anlamında da çok büyük bir pay sahibi olmuş olacağız zira emelimiz; en az senede 20-30 bin dalgıcı buraya getirip batırmak. Hem tanıtım emelli hem tarihsel asılları ön tasarıya çıkaran dalışlar hem de turizmden pay almak emelli bir çalışma oldu. Tam dalış meraklılarını Çanakkale’ye davet ediyoruz. Onları syatıl altında bekleyen büyük bir tarih var. Çanakkale’de syatıl altında bütün bir tarih uyuyor."

'SAVAŞIN RUHUNUN DENİZ ALTINDAN İNCELENMESİ AÇISINDAN BU PROJE ÇOK EHEMMİYETLİ'

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarihi Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Mithat Atabay ise, "Çanakkale Savaşları sırasında gerek Çanakkale Boğazı önünde, gerekse boğazın içerisinde, gerek Marmara çıkışında pek çok batık alana geldi. Bu batıklara baktığımız zaman, özellikle yarıyılın gemilerine bağlı olarak Türk tarafının toplam 254 tane gemisini kaybettiğini, bunların içerisinde 220 tanesinin yelkenli olduğunu görüyoruz. Düşman gemileri arasında ise hepsi savaş gemisinin muhtelif ebatları olmak üzere toplam 16 deniz altı ve savaş gemisi Çanakkale Boğazı'nda battı. Aradan geçen 106 senelik zaman dilimi içerisinde hem Çanakkale Boğazı'nın uluslararası su kaliteyi talep etmesi hem geçiş nitelinin olması hem de özellikle sürekli akıntı bulunması sebebiyle batıklara dalış, uzun süre sadece kıyı bölgelerinde asıllaştı. Ancak Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'nın yaptığı bir proje çerçevesinde özellikle dalışa uygun olan yerlerde, bir dalış turizminin başlamasına karar verildi. Dalış turizmi şu açıdan ehemmiyetli, hem bu batıkları 1'inci Dünya Savaşı sırasında alana gelen ve insanların manevi duygularını da içinde taşıdıkları gemileri içermesi açısından dikkat çekicidir. Bugün ise şayet Çanakkale Boğazı'nın kuzeyinden bakarsak Gelibolu Yarımadası'nın çevresini sanki birer kolye gibi çevirmiş zümrüt parçaları olarak bunları görebiliriz. Hem bugün tarih, hem manevi duygular, hem de ülkenin ekonomisi açısından batık turizminin çok ehemmiyetli bir yer yakalayacağını görüyoruz. Özellikle hem yabancı turistlerin buraya gelmesi, hem yerli alakanın artması hem de savaşın ruhunun deniz altından analizsi açısından çok ehemmiyetli bir proje olduğunu görüyoruz. İlk başta hemen Arıburnu karşısında bulunan batıklardan başlamak üzere uygun olan yerlerde batık turizminin büyüyeceğini görüyoruz. New York Times'ta bu projeyle alakalı bir haber çıktı. Bunun ehemmiyeti şudur; gerçekten boğazların özel bir statüsü var. Bu statü sebebiyle pek çok izin alınması gerekiyor. Bu sebeple de tarih süresince özellikle Cumhuriyet yarıyılında bu batıklara dalış çok uygun olmadı. İzin alabilmek ve oralarda analiz yapabilmek, şimdiye kadar çok uzun prosedürler gerektirdi. Bugün böyle bir projenin başlaması ve uluslararası kalite talep eden boğazlarda böyle bir aktifliğin başlaması hem uluslararası sulhun, hem aynı zamanda da cemiyetlerin etkileşimi açısından, ayrıca da Türkiye ekonomisinin gelişmesi açısından ehemmiyet talep ediyor. O surattan uluslararası basın ajansları ve aynı zamanda da ülkeler buna rağbet ediyorlar ve dikkatle takip ediyorlar" diye konuştu.