12 Dev Adam’ın yıldızı Furkan Korkmaz'dan iddialı açıklama: "Kazanacağımız başarılara herkes şaşıracak"

12 Dev Adam’ın yıldızı Furkan Korkmaz'dan iddialı açıklama: "Kazanacağımız başarılara herkes şaşıracak"

12 Dev Adam’ın yıldızı Furkan Korkmaz, Avrupa şampiyonası için iddialı konuştu. Ulusal Ekip'da çok büyük zaferler kazanacaklarını söyleyen Furkan Korkmaz, “Ergin Ataman öğretmenimizin bir lafı çok güzelime

Furkan Korkmaz 5 yıldır NBA’de Philadelphia 76ers forması giyiyor. Şimdilerde ekipten ayrılması gündemde. Yeni rotası neresi henüz netlik kazanmış değil ama ‘Bir Sonraki Durak’ isimli projesiyle ülkemizin tarihi bedellerini dünyaya tanıtmak için var gücüyle çalışıyor. Genç yıldızla bir araya gelip hem NBA’i hem de A Ulusal Ekip’ı konuştuk...

Nasıl bir sezon geçirdin? Neleri yaptın, yapamadın?

Sezon başında ilk 3 ay çok iyi bir performans gösterdim. Ancak All-Star arasından sonra bir düşüş yaşadım. Siyahla beyaz gibi bir gidişattı diyebilirim. Ama sebeplerini çok iyi öğreniyorum. Çalışmak için önümde uzun bir yaz yarıyılı var. Bunu çok iyi değerlendirip performansımı tüm sezona yaymaya çalışacağım.

Oraya günü kurtarmaya gitmeyeceğiz

Ulusal ekibe dönelim, Ataman ile yeni bir yarıyıl başladı. Temennilerin ne?

Ergin Ataman’ın söylediği bir laf çok güzelime gitti. “Genci yaşlısı yok, biz artık çıkıp bir Avrupa Şampiyonası kazanmalıyız” dedi. Bence de öyle. Oyuncular olarak bunun farkında olmalıyız. Biz çıkarız aslanlar gibi yaparız söyleminden daha güçlü özelliklerimiz var. Ben 5 yıldır NBA’de oynuyorum, Cedi orada, Alperen ve Ömer Faruk geliyor. Oyuncusuyla, teknik takımıyla muhteşem bir potansiyel var. Ergin öğretmen de iddialı açıklamaları seven biri ve lafları çok güzelime gitti. Son derece de motive oldum diyebilirim. Oraya günü kurtarmaya gitmeyeceğiz, kazanılacak tüm zaferleri kazanmaya gideceğiz.

12 Dev Adam’ın yıldızı Furkan Korkmazdan iddialı açıklama: Kazanacağımız başarılara herkes şaşıracak

Yeterince zaman var, gerekçemiz yok

O zaman hemen sorayım. Avrupa şampiyonluğu ülkemize gelecek mi?

Bu nesle canı gönülden inanıyorum. Biz çok ciddi zaferlere imza atacağız. Bu yaz çok da ciddi bir zamanımız olacak, beraber çalışmak için. Üç gün kamp yapabildik, beş gün çalışabildik gibi mazeretlerimiz de olmayacak. Olmamalı da zati. Hepimiz çıkıp oynamalı ve sonuna kadar özveride bulunmalıyız. Zira bu stil zaferler kolay gelmiyor. Şunu tüm samimiyetimle söylüyorum; çok büyük zaferler yakalayacağız. İnsanlar dahi çok donakalacak ve uzunca bir zaman bu zaferleri devam ettireceğiz. Bunu yalnızca manşet olsun diye söylemiyorum. Ben bu kadronun bunu hak ettiğine inanıyorum.

BASKETBOLUN KiMYASI DEĞiŞTi SiSTEM 3+2’DEN 4+1’E DÖNDÜ

5 yıldır NBA’desin, gittiğinden beri neler değişti?

NBA her zaman oyuncu özelliklerinin ağırlıklı olduğu bir organizasyondu ancak o çizgi iyice apaçıklaştı. Şutör oyuncu tamamen şutörlüğe evrildi. Artık topu yere vurması dahi istenmiyor. Her pozisyonun bedelini oyuncular da ekipler de aşırısıyla anlamaya başladı. Bu da iyi yaptığınız işte daha da iyi olmanız, iyi özelliklerinizi daha sivriltmeniz gerektiğini ortaya çıkardı. Bakın ligin en tesirli oyuncularına; en iyi yanlarını yanılgısız hale getirmiş adlar. 

12 Dev Adam’ın yıldızı Furkan Korkmazdan iddialı açıklama: Kazanacağımız başarılara herkes şaşıracak

Son senelerde sportif ve şutör oyuncuların daha önde olduğunu düşünüyorum. Sen bu fikre katılır mısın?

Netlikle katılıyorum. Artık 5 numaraların dahi üçlük attığı bir sisteme evrildi ki bunu başlatanlardan biri de Mehmet Okur’dur. Bence 1-2-3-4-5 gibi numaralar artık tamamen geride kaldı. Yalnızca 4 tane topu yere vurabilen kısa oyuncu ve 1 tane uzun oyuncu. Sistem 4+1’e döndü. 3+2 artık geçmişte kaldı. Bu mutasyon oyunu keyifli hale de getirdi. Daha Önceki tip 4 numaralar kalmadı. Oyunun kimyası değişti.

ERGİN ATAMAN NBA’E GİDERSE GERİ DÖNMEZ

Ergin Ataman iki sezon üst üste Euroleague şampiyonluğu kazandı ve NBA’e gideceği doğrultusunda haberler çıktı. Sence NBA’e gitse zaferli olur mu?

Bunu söylemek gerçekten çok güç. Alıştırmanlara gelmeden evvel oyuncular özelinde bakacak olursak Avrupa’yı domine etmiş, muazzam kariyere sahip adların NBA’de tutunamadığını gördük. Bu, alıştırmanlar mevzusunda da bence çok besbelli bir çizgi. Oradaki sistem ve uyarlama çok değişik. Aynı basketbolu oynadığınızı düşünüyorsunuz ama oraya gidince çok daha değişik bir resim ortaya çıkıyor.

BiZiM DE LOBiMiZ GÜÇLÜ OLMALI

Ergin hocanın gelmesini çok isterim. Sırplar, İspanyollar orada kendi takımlarını oluşturmuşlar sanki, lobileri güçlü. Bizim de oyuncusundan koçuna hatta dayanakçı alıştırmanından masajcısına kadar güçlü bir lobiye sahip olmamızı çok isterim. Zira bu tip birliktelikler herkesi yukarıya sürükler. Ergin Öğretmen zati zaferlerini delil etmiş bir alıştırman. Dolayısıyla kazançsa natürel en iyisini yapar. Ehemmiyetli olan o kararı vermiş olması. Kazançsa da bir daha dönmez diye düşünüyorum.

OYUNCULAR O KADAR YETENEKLi Ki, HANGi SINIRI KOYSAN GEÇiYOR

Stephen Curry ile beraber çizgiler dahi anlamını yitirdi. Bu iş nereye gidecek sence?

Oyuncular o kadar kabiliyetli ki, bir kural koyamıyorsunuz. Zira tüm kuralları alt üst ediyor bu adamlar. Hâlâ üçlük çizgisini geri almayı tartışıyorlar. Öteki taraftan 4 sayı çizgisini ilave etmeyi düşünüyorlar. Oyunu azıcık daha cümbüşlü hale getirmeye çalışıyorlar. Zira insanlara çok sıradan gelmeye başladı. 10 yıl evvel Curry bu kadar üçlük atsa 20-25 gün herkes onu konuşurdu ama bu işi o kadar klasikleştirdi ki insanlara göre oyunun neşeyi kalmadı.

YOL HiKAYESiNDE ÜLKEMiN GÜZELLiKLERiNi BEĞENEREK ANLATIYORUM

Gelelim senin yol hikayelerine... Bu proje fikri nereden çıktı?

Okan Can Yantır ile ilk çalışmaya başladığımız yarıyılda alaka alanlarımı sormuştu. Neyi hoşlanıyorsam onun üzerine gitmemiz gerektiğini konuştuk. Ülkemizin hoşluklarını anlatmak istediğimi söyledim. Takım beni Türkiye’deki tarihi yerleri anlatan yazılarla beslemeye başladı. Onlar yolluyor, ben okuyorum. Sonrasında takım bu yol hikayesi fikriyle geldi. Sabah 6’dan akşam 6’ya kadar çekim yapıyoruz. 15-20 dakikalık bir videoya dizi sürükler gibi mesai tüketiyoruz. Bu yıl da üç kısım daha sürükleme tasarımız var.

PHiLADELPHiA BENiM EViM ANCAK...

Furkan, “Philadelphi’daki geleceğin ne olacak?” sualine, “Ne Yazık Ki sizin hakimiyetinizde olmuyor bazı şeyler. Burası benim konutum ancak kariyerim ismine en iyisi neresi olacaksa orada olmak isterim. Bunu da bekleyip göreceğiz” yanıtını verdi.