‘12 milyon BioNTech haftaya geliyor’

‘12 milyon BioNTech haftaya geliyor’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüsle gayret, aşılama ve sıradanlaşma yarıyılıyla alakalı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Aşılamayı haziran, temmuz, ağustos ve eylülde yoğun biçimde yapmak istiyoruz. 120 milyon BioNTech, artı Sinovac artı Sputnik. Cemiyetin en az yüzde 60’ı aşılandığında cemiyetsel bağışıklığın oluşacağını öğreniyoruz. Bunun da haziran ve temmuzda sağlanabileceğini ümit ediyorum. Dolayısıyla erken yarıyılda hafifleyebiliriz. BioNTech CEO’su Uğur Şahin, 15-20 Haziran gibi gelecek. Faz-1 çalışması süren üç aşımız var. Faz-2 aşamasına gelmek üzere olan bir aşımız, bir de Faz-3 düzeyine geçen bir aşımız var. Bu aşımızda iki hafta sonra Faz-3 düzeyine mesele çıkmazsa başlamış olacağız. Eylülde ilk aşımız kullanılabilir olsun istiyoruz.

EYLÜLDE BASMAKALIP HAYAT

Eylülde basmakalıp hayata dönmek istiyoruz. Bugün Uğur Öğretmen ile görüştüğümüzde 12 milyon ihracat izni aldığını ifade etti. ‘Gelecek hafta sonuna kadar bu 12 milyonu peyderpey yolluyoruz’ dediler. Şayet 30 milyon aşımız kazançsa, takvim işlerse biz haziran sonu 20 yaşa kadar ineriz. Yerli aşımız da eylülde devreye girdiğinde herkesi aşılamış olacağız.”