12 yaşındaki piyano dahisi Belçika yolcusu

12 yaşındaki piyano dahisi Belçika yolcusu

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Kısmı talebesi 12 yaşındaki İsme Elif Savaş, banalde üniversite çağındakilerin kabul edildiği Belçika Krallık Konservatuvarı imtihanlarına…

Henüz 12 yaşında olmasına karşın Gürcistan, Almanya, Bulgaristan gibi ülkelerde yapılan çok rakamda müzik müsabakasında mükâfatlar alan İsme Elif Savaş’ın öyküsünü annesi Yasemin Banu Burcu şöyle anlattı: “İsme’nın becerisini keşfettiğimizde henüz 3.5 yaşındaydı. Piyanoya büyük bir ilgi ve alakası vardı. Ben de piyano çalıyorum, İsme’nın ilk öğretmeni ben oldum. Ardından anaokulunda Ecole Francophone de Musique mektebine gönderdim. Burası İstanbul’daki tüm Fransız liselerinin müzik mektebi olarak geçen bir müessese. İsme iki yıl burada eğitim aldı ve hocaları da becerisini fark etti. 6 yaşındayken Mimar Sinan Devlet Çocuk Konservatuvarı’nı kazandı ve temel müzik eğitimini burada aldı. Bu arada piyanoda beraber çalışmaya devam ettik ve ilerlemesini sürdürdü.

MEKTEBİN MÜKÂFATLI EN MİNİK TALEBESİ

Daha sonra Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı’nda yarı zamanlı kısma girdi. Bir yandan da dil eğitimi alması için Notre Dame de Sion Vakfı’nın ilkokulu NDS Mektepleri’na başladı. Müzik eğitimi sürerken muhtelif müsabakalara katıldı. Pera Müzik müsabakasında ‘En iyi Türk Bestesi Yorumcusu’ mükâfatını aldı. Almanya’da Mozart müsabakasında birinci, Gürcistan’da reelleşen müsabakada üçüncü oldu. Bulgaristan’da yapılan beynelmilel piyano müsabakasında yeniden birincilik mükâfatını aldı. Tüm bu zaferleri nedeniyle Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı İsme’yı onur mükâfatına layık gördü ve mektep tarihinde bu mükâfata layık görülen en minik talebe oldu.”

MART AYINDA BELÇİKA’YA GİTMEYE HAZIRLANIYOR

Minik yaşında çok rakamda müsabakada birincilik kazanan İsme Elif Savaş son olarak Türk piyanist Merve Mersinligil’in eğitim verdiği Academie de Musique et Arts de la Scene Watermael Boitsfort’tan öneri aldı. Bunun yanında banalde üniversite çağında talebelerin kabul edildiği Belçika Krallık Konservatuvarı’nın imtihanlarına davet edildi. Konservatuvarın yanı gizeme NDS Mektepleri’nda 7. sınıf talebesi olan Savaş, mart ayında Belçika’ya gitmeye hazırlanıyor.

SANATÇI YETİŞTİRMEK ÇOK GÜÇ

* Anne Yasemin Banu Burcu, “Türkiye’de sanatçı yetiştirmek gerçekten güç” diyor: “İmkânı olmayan nice maharetli çocuk keşfedilmeden gelişiyor. Ekonomik olarak iyi vaziyette olmayan aileler için imkânlar çok hudutlu. İsme çok rakamda ülkeden eğitim için davet alıyor. Biz eğitimlerden sonra Türkiye’ye döneceğiz. Ama Türkiye’de çok daha muhtelif müzik eğitimi verilen müesseseler olmasını ve Türkiye’nin maharetli çocuklarını keşfetmesini temenni ediyorum.”