13 TL’lik su faturası için öldürüldü

13 TL’lik su faturası için öldürüldü

Konya'da ortak ödedikleri 66 TL'lik su faturasının kendisine düşen kısmını 13 TL yetersiz ödediği mazeretiyle konut sahibinin oğlu Hüseyin Mahir 31 tarafından tüfekle vurularak öldürülen Mevlüt Kapan'ın

Olay, pazartesi günü saat 20.30 sıralarında Meram ilçesi, Kovanağzı Semti, Yaz Sokak'ta 2 katlı müstakil evin bahçesinde alana geldi. Kaynak ustası Hüseyin Mahir, annesi Fatma Mahir'in kiracısı, belediyenin spor merkezinde paklik vazifelisi olarak çalışan Mevlüt Kapan ile sayacı ortak olan ve 66 lira gelen su faturasının kendisine düşen 33 liralık kısmını 13 lira yetersiz ödediği mazeretiyle tartıştı. Münakaşa kavgaya dönüştü. Müzakerede Hüseyin Mahir, Kapan ile kavgayı ayırmaya çalışan onun dostu Mehmet Ali Gürler'e 32 tüfekle ateş etti. Kapan kasığından, Gürler de elinden yaralandı. Çağrılan ambulansla Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan yaralılardan Kapan, hekimlerin müdahalesine rağmen kurtarılamadı. Cinayet kuşkulusu Mahir, olayın ardından yakındaki polis merkezine giderek teslim oldu.

Poliste 4 kabahatten kaydı olan Hüseyin Mahir'in ifadesinde, "Olaydan 1 gün evvel gelen su faturasını yetersiz ödediği için tartışıp tartışma ettik. Ertesi gün de yanıma tüfeği alarak evine gittim. Burada tekerrür tartıştık. Ben de ateş ettim" dediği bilindi. Hüseyin Mahir, harekâtlarının ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı duruşmaca 'isteyerek öldürme ve yaralama' suçlarına hapsedildi.

3 ÇOCUĞUM ÖKSÜZ KALDI

Mevlüt Kapan'ın eşi konut bayanı Havva Kapan, çocukları İsmail Kerim 9, Ahmet Semih 6 ve Ayşe Nisa'nın 1 öksüz kaldığını belirtti. Konutu dostlarının nasihatiyle 700 TL'ye eylül ayında kiraladıklarını söyleyen Kapan, ''Eskiki oturduğumuz konut devrilecekti. Taşınmaya mecburi kaldık. Otomobilimiz olmadığı için eşimin işine yakın bir yere taşınmamız gerekiyordu. Dostumuzun yengesi söyledi o konutu. O da konut sahibini tanımıyormuş. Konut sahibi bize başta iyi davrandı. Eşim her şeyi peşin söyledi. 'Bu evin kirasını veriyorsam gelenime gidenime karışmayacaksın' dedi. Eşim dostlarıyla sabaha kadar konutu boyadı'' dedi.

Havva Kapan, konut sahibi Fatma Mahir'in bir vakit sonra konuta koyacakları eşyanın yerinden çocukların bahçede top oynamasına, balkona koydukları odundan konuklar geldiğinde hengame yapıldığını söylemeye kadar çoğu mevzuya karıştığını öne sürdü. Kapan, eşinin gidişatı konut sahibinin oğlu Hüseyin Mahir'e anlattığını, onun da kendilerini haklı bulduğunu ve annesinin söylediklerini dikkate almamalarını, bir mesele olursa da kendisine iletmelerini söylediğini belirtti.

13 TL’lik su faturası için öldürüldü

'EŞİM 13 TL İÇİN ÖLDÜRÜLDÜ'

Eşinin hiç şansına öldürüldüğünü anlatan Kapan, şöyle konuştu:
''Bizim evin artta bahçe var. Konut sahibi orayı ekmiş ve suluyordu. 66 lira kadar bir su faturası geldi. Faturaları ortak ödüyorduk, yarı yarıya bölüşüyorduk. Eşim ayın 5'inden 5'ine ödemesini yapardı. Bayramdan sonra da su faturasını konut sahibi getirdi. Mevlüt, bana daha evvel söylemişti. 'Onlar arka bahçeyi suluyorlar, artık yarı yarıya ödemem, 3'te 1'ini veririm' demişti. Eşime su faturasını verdim. '15 lira vereceğim' dedi. Daha sonra 5 lira daha götürdüğünü gördüm. O gün konut sahibinin oğluyla tartıştılar."

Ertesi gün eşi konuta gelince yemek yediklerini ve sonra dostu Mehmet Ali Gürler gelince eşinin onunla dışarı çıktığını anlatan Kapan, ''5- 10 dakika sonra bir ses duydum. Eşim bana seslendi, duymayınca da sırçaya taş attı sandım. O sırada oğlum perdeyi kaldırıp pencereden dışarı baktığı sırada bir ses daha duydum. 'Oğlum o ne?' dedim. O da bana 'Bilmiyorum anne bir şeyler oluyor dışarıda' dedi. Daha sonra dışarı çıktığımda eşimin inlemesini duydum, yere attım kendimi'' dedi.

'BAŞINI KALDIRDI, 'HAKKINI HELAL ET' DEDİ'

Eşinin gözleri önünde can verdiğini ifade eden Kapan, ''Ben ona yanaştığımda yüzüstü uyuyordu. Başını kaldırdı, beni gördüğünde 'Hakkını helal et' dedi. Sonra haykırıp inlemeye 'Yandım anam' demeye başladı. Ona 'Sus ne hakkı, sen iyileşeceksin, sen neler atlattın' dedim" diye konuştu.

'CAN VERMESİ İÇİN BAŞINDA BEKLİYORDU'

Hüseyin Mahir'in komşuların eşine müdahale etmesini yasaklamak için çevreye tehditler savurduğunu öne süren Kapan, "Eşimin can vermesini bekliyordu. Komşulara 'Yaklaşmayın, yanaşanı vururum' diyordu. Polis geldiğinde kaçmaya çalıştı ama tutuldu" ifadelerini kullandı.

13 TL’lik su faturası için öldürüldü

'İNSAN HAYATI 13 LİRAYA SIĞAR MI?'

Mevlüt Kapan'ın amcası Mehmet Ali Kapan da yeğeninin 13 TL için öldürüldüğünü ve insan hayatının bu kadar ucuz olmaması gerektiğini belirterek, ''İnsanın hayatı 13 liraya sığar mı? 35 yaşında genç bir fidan, 3 sabisi kaldı. Bu çocukların istikbali ne olacak? Bir insanın hayatı bu kadar kolay olabilir mi?” dedi.

Kuşkulunun en ağır cezayı almasını isteyen Mevlüt Kapan, “Bizim ciğerimiz nasıl yandıysa, o da içeride çürüsün. Bu çocukların hakkı böyle kolaya alınmamalı. Adam pusuya uyumuş, pusuda benim yeğenimin gelmesini beklemiş. Deseydi ki, 'Bu ay paran yoksa öteki ay ver' zati o parayı vermeme uğru yok. Yeğenim zati parayı vermiş. Sonuna kadar da şikayetçiyim" diye konuştu.