14 ay sonra kapılar açılınca akın ettiler

14 ay sonra kapılar açılınca akın ettiler

İran ile en uzun kara hududuna sahip Van’da, koronavirüs ihtiyatları kapsamında, 14 ay süresince geçişlere kapalı olan Kapıköy Gümrük Kapısı, 17 Mayıs haysiyetiyle yaya ve vasıta trafiğine açıldı.

Saray ilçesinde bulunan ve İran’da artan olay sayıları sebebiyle 24 Mart 2020’de vasıta ile yaya geçişlerine kapatılan Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan turistler, 72 saat içinde alınan PCR olumsuz test neticeyi ile giriş yapabiliyor. Hudut kapısının açılması sonrası İran’dan aralarında iş insanları ve teşebbüsçü bayanların da bulunduğu 41 şahsiyet turist konvoyu, Van’a geldi. Konaklayacakları otele gelen İranlılar, otel sahibi Zeki Acar ve misyonlular tarafından çikolata ikram edilip, karanfil verilerek karşılandı. Mutlu olduklarını belirten İranlılar, hatıra resim sürükletti.

14 ay sonra kapılar açılınca akın ettiler

YOĞUNLUK BEKLİYORUZ

İranlı teşebbüsçü Epilepsi Delilazad, uzun aradan sonra Van’a gelmenin neşesini yaşadığını belirterek, “Biz iki kardeş ülke olarak iyi işler yapmak için geldik. İran’ın tüm şehirlerinden iş adamları, iş bayanları ve yatırımcılarımız geldi. Van’ın potansiyelini ölçmek ve bu doğrultuda iyi adımlar atmak istiyoruz. İranlı turistler şimdilik yoğun olarak gelemiyor. Kapıkule Hudut Kapısı İran tarafından kapalı. Tercihi bekliyoruz. Tercihten sonra allahın izniyle açılır” diye konuştu.

14 ay sonra kapılar açılınca akın ettiler

İş insanı Pelisa Zangbary ise pandemiden dolayı uzun müddettir Van’a gelemediklerini dile getirip, “İş adamları ve teşebbüsçü bayanlarımızla beraber ticaret odasında yapılacak olan buluşma için geldik. Burada hem ziyaretler yaptık hem de kenti gezdik. İranlılar olarak Türklerle birlikte iş yapmak istiyoruz. Türklerle ortak noktalarımız çok. Birlikte ticaret yapmak istiyoruz” dedi. İranlı teşebbüsçü ve iş insanlarına kılavuzluk yapan Hikmetullah Yetkin de 41 şahıstan oluşan İranlı kurulun Van’a yatırım için geldiğini söyleyerek, “Biz de bundan dolayı çok mutluyuz. 3 gün süresince burada kalacaklar. Bir Hayli ziyaretlerimiz oldu. Tabi bu ziyaretlerimiz devam edecek. İran, Irak ve Türkiye’de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara