14 yaşında milyarder oldu! Kylie OUT, Kevin IN!

14 yaşında milyarder oldu! Kylie OUT, Kevin IN!

Forbes'un dünya genelindeki milyarderler listesinin en genç azası büyük merak uyandırdı. Daha 14 yaşındayken milyarlarca dolarlık bir mirasın sahibi olan bu genç adamın ne bir resmi var ne de…

Amerika Birleşik Devletlerinde yayımlanan ekonomi ve finans mecmuası Forbes 34 yıldır olduğu gibi bu sene de milyarderler listesini yayınladı. En tepede Amazon CEO'su Jeff Bezos'un bulunması pek afallatıcı olmadı ama listenin derinliklerinde çok sürpriz adlar karşımıza çıktı.

Bunlardan bir tanesi de listenin 925'inci sırasında yer alan Kevin David Lehmann. 5 Mart haysiyetiyle en az 1 milyar dolar net mirası olan 2 bin 755 kişinin oluşturduğu listenin halihazırdaki en genç azası olan Lehmann, oldukça merak uyandırdı.

18 yaşındaki Lehmann, Almanya'nın dört bir yanında bulunan dm-drogerie markt mağazalar zincirinin yüzde 50 payına sahip. Bunun dışında da hakkında çok fazla şey öğrenilmiyor.

Dm-drogerie markt Almanya'nın hatta Avrupa'nın önde gelen ecza zincirlerinden biri. Götz Werner tarafından 1973 senesinde kurulan dm-drogerie markt'ın internet sitesine göre, ülke genelinde 2 binden fazla mağazası ve 41 binden fazla çalışanı bulunuyor. Almanya dışında Avusturya, Macaristan, Slovenya, Hırvatistan, İtalya, Bulgaristan gibi 12 değişik ülkede de suratlarca dm-drogerie markt mağazası var.

14 yaşında milyarder oldu Kylie OUT, Kevin IN

BABASI DA ÇOK GÖZ ÖNÜNDE DEĞİLDİ

Günther Lehmann, dm-drogerie markt'a 1974 senesinde, kuruluştan kısa zaman sonra ortak oldu. O sırada Wener henüz ikinci mağazayı yeni açmıştı. Lehmann ise o yarıyılda Baden eyaletinde bulunan Pfannkuch süpermarket zincirinin bir ortağıydı.

Takribî 40 sene süresince dm-drogerie markt'ın ortağı olan Günther Lehmann, hep bir yatırımcı olarak perde artta kalmayı seçim etti ve günlük işlemde hiç rol oynamadı.

Alman Wirtschafts Woche mecmuasının Ağustos 2017 tarihli bir haberine göre de Mayıs 2017'de paylarını suskun sedasız bir şekilde oğlu Kevin David Lehmann'a devretti.

O yarıyılda 76 yaşında olan Günther Lehmann'ın toplam mirasının yeniden Forbes'a göre 2,8 milyar dolar olduğu, bunun en ehemmiyetli kısmını da dm-drogerie markt paylarının oluşturduğu ayrıntıları da haberde yer aldı.

14 YAŞINDAKİ MİLYARDER

Bu büyümenin dinlenmesinin ardından bazı Alman gazetelerinde "14 Yaşında Milyarder Oldu" gibi haberler yapılsa da Kevin David Lehmann'ın yaşının minik olması ve mahremiyetine itina gösterilmesi sebebiyle ne bir ziyareti ne de bir resmi yayınlandı.

Focus mecmuası, Forbes'un listesinin açıklanmasının ardından yaptığı haberde Lehmann, pay devrinin asıllaştığı yarıyılda 14 yaşında olduğu için, varlıkların dört yıldır bir vekil tarafından idarendiği ayrıntısına dikkat çekildi.

Geçen sene 20 Eylül'de 18 yaşına bastığında mirasını hakimiyet etme hakkını da kazanan Lehmann'ın şu anki bedeli 3,3 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

Forbes'a göre Kevin David Lehmann da babası gibi işletmenin işleriyle çok fazla ilgilenmiyor. Bir Hayli yaşıtının ve listedeki öteki genç milyarderlerin aksine Lehmann'ın sosyal medya platformlarında bir hesabı da bulunmuyor.

ÖTEKİ GENÇ MİLYARDERLER

Forbes'un genç milyarderler listesinde Lehmann'ın ardından ikinci sırada Çinli Wang Zelong var. 24 yaşındaki Wang'ın bedeli 1,5 milyar dolar. Üçüncü ve dördüncü gizemeler Norveçli kız kardeşler Alexandra ve Katharina Andresen'e ait. 24 ve 25 yaşlarındaki kardeşlerin bedeli birey başı 1,4 milyar dolar. andresen kardeşler milyardolarlık bir yatırım işletmesi olan Ferd'in ortakları.

Forbes'un en genç milyarderler listesinin son iki senedeki lideri Kylie Jenner ise bu unvanı kaybetti. Şu an 23 yaşında olan Jenner, 2019'da 21 yaşındayken en genç milyarder bülten edilmişti. Ancak geçen sene listede bulunan Jenner ve öteki 61 birey bu sene Forbes'un milyarderler sıralamasında yer almıyor.

14 yaşında milyarder oldu Kylie OUT, Kevin IN

SKANDAL SONRASI KYLIE JENNER LİSTEDE YOK

Jenner'ın mirasının ana kaynağı kendi ismini taşıyan Kylie Cosmetics. Bu işletmenin kıymetinin Ocak 2020 haysiyetiyle 1,2 milyar dolar olduğu hipoteze diliyordu. Jenner geçtiğimiz sene firmadaki paylarının yüzde 51'ini 600 milyon dolar karşılığında Coty Brands'e sattı.

Ancak bu satıştan kısa bir zaman sonra Forbes'un Mayıs 2020'de yaptığı bir haber ise herkesi şoke etti. Kylie Jenner'ın işletmesinin büyüklüğü söylenenlerin çok daha altında, kârı ise çok daha düşüktü.

Mecmua millete sarih bir işletme olan Coty'nin 6 ay süresince kamuoyuyla paylaştığı evrakların araştırılması neticeyi, Kylie Jenner ile annesi ve menajeri Kris Jenner'ı miraslarını şişirmekle, medyayı ve kozmetik sanayisini aldatmakla yargıladı.

Haberde, "Bu yeni bilgiler ışığında ve Covid-19'un hoşluk paylarına ve harcayıcı tüketmelerine yaptığı tesir düşünüldüğünde, Forbes, Kylie Jenner'ın bir milyarder olmadığını düşünüyor" ifadeleri yer aldı.

Forbes'a göre Kylie'nin mirası "900 milyon doların azıcık altında"ydı.

ABLASI MİLYARDER OLDU

Bununla beraber Kardashian-Jenner klanının bir başka azası Forbes listesine ismini yazdırdı. O da kız kardeşlerin en büyüğü Kim Kardashian West oldu. 40 yaşındaki Kardashian West'in giyim ve kozmetik sektörüleri ile televizyondan kazandığı kazancın, yatırımlarıyla toplandığında zenginliğinin 1 milyar doları aştığı belirtiliyor.

Bununla beraber Forbes, 2021 listesinin dışında kalanlarla alakalı yazısında Kylie Jenner'a özel bir yer ayırmayı da bakımsızlık etmedi. Haberde yukarıyada bahsettiğimiz etkenler göz önüne alındığında Kylie Jenner'ın şu anki varlığının 700 milyon dolar olduğu belirtilerek, "Başka Bir Deyişle önümüzdeki senelerde yine listeye girdiğini görürseniz donakalmayın" yorumu yapıldı.