15 Temmuz anketi: ‘Vatan, bayrak, devlet için’

15 Temmuz anketi: ‘Vatan, bayrak, devlet için’

FETÖ’nün alçak darbe teşebbüsünün üstünden 5 sene geçerken o gece alanlarda verilen demokrasi çabasına ait anket yapıldı. 15 Temmuz’da darbecilere karşı caddeye çıkanlar bunu “vatan, sancak,…

OPTİMAR Araştırma Firmayı, 15 Temmuz 2016’daki alçak darbe teşebbüsünün yıldönümünde yaptığı ankette 5 sene sonra milletin bu mevzuda yaklaşımını araştırdı.

- Darbeye karşı caddeye çıktığını belirtenlerin oranı AK Parti seçmeninde yüzde 69, MHP’de yüzde 53, CHP’de yüzde 34, İYİ Parti’de yüzde 27, HDP’de yüzde 29, Saadet Partisi’nde yüzde 40 oldu.

- Caddeye çıktığını belirtenler, bahane olarak yüzde 59 oranıyla “vatan, sancak, devlet bekası için” derken, yüzde 19’u ulusal istem ve demokrasiyi, yüzde 8.6’sı darbeye karşı olmasını bahane gösterdi. Katılanların yüzde 9.7’si “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için” darbeye karşı durduğunu belirtti.

YÜZDE 59: YENİDEN ÇIKARIZ

- Caddeye çıkmayanların yüzde 29’u buna gerek görmediğini belirtirken, yüzde 17’si bulunduğu yerde hareketlenme olmadığını ifade etti. Katılanların yüzde 16’sı darbe kalkışması olduğuna inanmadığını kaydetti.

- “Türkiye’de bugün 15 Temmuz’dakine eş kalkışma tehdidi görüyor musunuz?” sualine, yüzde 61 oranıyla “Hayır” cevabı verildi. Katılanların yüzde 22.5’i hali hazırda bu tehdidi gördüğünü belirtirken, yüzde 16’sı fikir belirtmedi.

- Katılanların yüzde 59’u eş darbe teşebbüsüne karşı caddeye çıkacağını ifade ederken, yüzde 25’i çıkmayacağını söyledi; yüzde 15.8’i bu suale cevap vermedi.

HEDEF DE ULUSTU YASAKLAYAN DE

- Ankette “15 Temmuz’un mağduru kimdir?” sualine, yüzde 71.4 oranıyla “Tam Türk ulusu” cevabı verildi. Yüzde 3,9 ile asker ve polis, yüzde 2.9 ile şehitler, gaziler ve aileleri sayılırken, yüzde 2.1 oranıyla devlet alternatifi işaretlendi. 15 Temmuz’un mağduru olarak AK Parti hükümetini işaretleyenlerin oranı yüzde 1.9 oldu.

15 Temmuz darbe kalkışmasında en aktif gayreti veren kesim olarak yüzde 61 ile “Türk ulusu” gösterildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ismi bu sualde yüzde 13 oranında işaretlenirken, katılanların yüzde 5.9’u askeri, yüzde 4’ü polisi, yüzde 3.4’ü muhalefeti, yüzde 2.3’ü devleti saydı.

GAYRETTE EN BÜYÜK MESELE

- Katılımcılar FETÖ ile gayrette en büyük mesele olarak yüzde 20 alternatifiyle “Devletin her müessesesine sızmış olmalarını” gösterdi. Bunu yüzde 14 ile dış eforların yardımı, yüzde 11 ile hükümetin gereken ehemmiyeti vermemesi, yüzde 5 ile FETÖ elebaşının tutulamaması, yüzde 4 ile politik ayağa değilmemesi alternatifleri izledi. “FETÖ en çok hangi müessesenin içine sızmıştır?” sualine, yüzde 36.5 oranıyla sarih ara “Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet teşkilatı” cevabı verildi. Bunu yüzde 7 oranıyla Adalet Bakanlığı ve yargı müesseseleri, yüzde 5.7 ile eğitim, yüzde 3.2 ile kamu müesseseleri, yüzde 2.4 ile politik partiler ve yüzde 2.3 ile Diyanet İşleri Başkanlığı takip etti

15 Temmuz anketi: ‘Vatan, bayrak, devlet için’

KADINLAR MEYDANDAYDI

- Ankete göre 15 Temmuz 2016 gecesi darbe teşebbüsüne mani olmak emeliyle caddeye çıkanların yüzde 41.5’i kadın, yüzde 55’i erkekti. 

15 Temmuz anketi: ‘Vatan, bayrak, devlet için’

BÜYÜK DİRENİŞ

15 Temmuz’da alanlara çıkanlar tankların önüne sıçrayıp darbecilere geçit vermedi. O gece 251 birey şehit düştü.

: İlginize Sürükleyebilir Rize'deki facia gün ağarınca ortaya çıktı! 3 Bakan bölgede...Hiç usumdan çıkmayan 7 simge resim karesi!15 Temmuz'dan 5 sene sonra... Din kisvesine geçit yok!