15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde Türkiye tek ses oldu

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde Türkiye tek ses oldu

Türkiye FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'da kalkıştığı alçak darbe girişiminin 5. yıldönümünde tek vicdan... Kahramanlarımızın canlarıyla aydınlığa çıkardığı o gece belleklerdeki tazeliğine gözetirken,…

15 Temmuz'un 5'inci yıldönümünde demokrasi vurgusunun yapıldığı, kahraman şehit ve gazilerin anıldığı iletiler şöyle:

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop: Bugüne kadar yaşadığımız cinsten bir kavrayışla ulus istemine doğrudan hedefleyen bir saldırı yapma olanağı Türkiye'de kalmamıştır. Buna ulus izin etmez ve ulus bu işin temel sahibi olduğunu artık göstermiştir.

Cumhurbaşkanı İrtibat Başkanı Fahrettin Altun: “Hakkıdır, hür yaşamış sancağımın hürriyet; Hakkıdır, Hakk’a tapan halkımın istiklâl!”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: Bugün 15 Temmuz FETÖ alçak darbe teşebbüsünün 5. senesinde bir aradayız. Ulusumuzun yazmış olduğu epopenin, demokrasi epopesinin 5. senesindeyiz. Tarih süresince bu aziz halka yapılmış en büyük makûsluklardan biri olan bu alçak teşebbüsü hep beraber andırıyor ve istikbalimize hedefleyen bu alçakları hep beraber lanetliyoruz. 15 Temmuz bizim için artık bir demokrasi ve ulusal birlik günü. Her sene bu tarihte, 100. senesini kutlamaya hazırlandığımız cumhuriyetimizin, demokrasinin, adalet ve serbestliklerin ulusça bir ve birlikte olmanın bizler için ne kadar önemli olduğunu bir defa daha algı ediyoruz. Düşman ayağı dokunmasına asla izin etmediğimiz, etmeyeceğimiz vatanımızın payidar olması için and içiyoruz.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Diyanet İşleri Başkanlığı olarak tüm üyelerimizle 15 Temmuz ruhuna sahip çıkıyor, FETÖ ve dini istismar eden yapılara karşı ulusumuzun manevi yaşamına nebevi bir usulle katkıda bulunmaya devam ediyoruz. İmam, Peygamber Efendimiz'in en ehemmiyetli niteliklerinden biridir ve O'nun dünyada yüz binlerce varisinin iş unvanıdır. İmam adının FETÖ'nün temsilcileri için kullanılması kabul edilemez. Tüm kardeşlerimi bu mevzuda dikkatli olmaya davet ediyorum.

Daha Önceki Başbakan Tansu Çiller: Ulusça, memleketimizi, devletimizi, demokrasimizi koruma ve sonsuza kadar yaşatma eforumuzun, kararlılığımızın ifadesi olan 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günümüz hayırlı olsun. Bu anlamlı günde aziz şehitleri rahmet ve şükranla anıyorum. Gazilerimize kalbi teşekkürlerimle sıhhatli seneler diliyorum.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal: Bugün tarihimizin kuşkusuz en acı günlerinden birinin sene dönümü. 15 Temmuz girişimi, 27 Mayıs ve 12 Eylül'nam yarattığı cemiyetsel ve siyasal travmadan kurtulmak için seneler boyu verilmiş emekleri sanki zayi etmiştir. Ülkenin gördüğü en büyük kabahat teşekkülünün alenileştiği, seneler boyu haysiyet suikastı yapan bir çetenin doğrudan doğruya eline silah alıp ulusu katletmeye yeltendiği bir günün sene dönümüdür bugün. Bir daha böyle acıların yaşanmaması için dua ediyor ve önem vermeyeceklerini öğrensek de dün için tedbir olanın, bugünkü kasvetlere ilaç olacağını, başka bir deyişle demokrasinin ve adaletin ehemmiyetini bir defa daha anımsatmak istiyoruz.