15 Temmuz gecesi kule şefi Enver Yavuz Atatürk Havalimanı'nda yaşananları anlattı

15 Temmuz gecesi kule şefi Enver Yavuz Atatürk Havalimanı'nda yaşananları anlattı

15 Temmuz darbe teşebbüsünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağının tehlikesiz bir biçimde Atatürk Havalimanı'na inmesini sağlayan kule şefi Enver Yavuz, o gece yaşananları anlattı.…

15 Temmuz 2016'da darbeci askerler tarafından Atatürk Havalimanı girişleri tanklarla kapatılmış, kule ise askerler tarafından ele geçirilmişti. O gece hava trafik güvenliğini sağlayan Atatürk Havalimanı Hava Trafik Hakimiyet Merkezi Kule şefi Enver Yavuz, kulede olanları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı taşıyan TC-ATA uçağının Atatürk Havalimanı'na inişinin ardından yaşananları anlattı.

"ALBAY KULEYE GELDİ 'ORDU VAZİFEYE EL KOYDU' DEDİ"

15 Temmuz günü darbeci askerler tarafından ele geçirilen kulede o gece şef olarak misyon yapan Enver Yavuz, "O gece takımca burada çalışmaktaydık. Saat 21.30 gibi sosyal medyadan bazı rivayetler dinlemiştik ama tabi biz buna olasılık vermedik. Saat 23.30 gibi iki polis eşliğinde 7-8 askerin kuleye geldiğini gördük. Askerlerin başında olan Albay, ülkenin huzur ve selameti ordunun vazifeye el koyduğunu söyledi. Artık sizin misyonunuz bitti kalkışları durdurun diye bir yönerge verdi. Tabi bu sırada Albay devamlı telefonla konuşuyordu. Bazı öğrenmediğimiz şeyler vardı. Biz de o sırada kalkışlara devam ettik. Albay, 15-20 dakika kadar burada kaldıktan sonra başka bir grup asker geldi. Bir binbaşı ve birkaç asker vardı. Bu sırada Albay ve yanındakiler kuleyi terk etti. Saat 01.00'a kadar bu vaka böyle devam etti" dedi.

"02.10'DA POLİS KULEYİ DARBECİLERDEN KURTARDI"

Milletin bu sırada Atatürk Havalimanı ana nizamiye kapısına geldiğini hatırlatan Kule Şefi Enver Yavuz, "Ulus, ana nizamiye kapısından tankları geçerek kulenin önünde bir araya gelmeye başladılar. Bir kısım ulus iç hatlar geçip apronda bulunan daha önceki kuleye doğru ilerledi. Saat 01.30 gibi ulus ile beraber özel harekat polisleri de kuleye geldi. Biz üst kattaydık ama askerlere teslim olmaları için ciddi bir pazarlık başlamıştı. Biz yalnızca seslerini duyabiliyorduk. Saat 02.10'da polis, askerleri tamamen hakimiyet altına aldı ve kuleyi kurtarmış oldu." diye konuştu.

"DARBECİ ASKERLER SİVİL KIYAFETLERLE KULEDEN ÇIKARDILAR"

Saat 02.40 sıralarında yanaşma hakimiyetten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağının Atatürk Havalimanı'na ineceği bilgisini aldıklarını ifade eden Yavuz konuşmasına şöyle devam etti:

"O sırada apronda dolaşmakta ve daha önceki kuleye giden ulus vardı. Bu sırada milletin arasından geçen askeri taşıt ateş açtı ve ne yazık ki orada şehitlerimiz oldu. Daha sonra ulus kulenin kurtarıldığını bilince apronu terk etmeye başladı. Saat 03.18'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağı 35 sol pistine indi. Tabi ki, Cumhurbaşkanımızın inişinden sonra askeri jetler geldi ve yüksek süratlere çıkarak ses bombaları yapmaya başladı. Bir saat geçtikten sonra Cumhurbaşkanımızın devlet konukevinde bir konuşma yapacağı bilgisi geldi. O sırada kuleye giriş kapısında bulunan ulustan dolayı askerler dışarı çıkartılamamıştı. Askerlere sivil elbise giydirdiler ve askerleri kuleden çıkardılar."

"İKİ HELİKOPTER YALOVA'YA DOĞRU BÖLGEYİ TERK ETTİ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşma yapacağı sırada Hava Harp Mektebi'ndan iki helikopterin havalandığını ifade eden Enver Yavuz, "Biri harp mektebi ortamında beklerken, değişiği kuleye doğru yöneldi ve daha sonra devlet konukevine doğru gitti. Helikopterler alan doğusu diye deyim ettiğimiz Ataköy etrafı ve devlet konukevi ortamında devamlı uçtu. Emin vakit sonra iki helikopter askeri alana indi. 15-20 dakika sonra helikopterler yine kalkarak kuleye geldiler, daha sonra da bölgeyi Yalova'ya doğru terk ettiler" biçiminde konuştu.