15 Temmuz Şehitler Anıtı’nda ziyaretçi yoğunluğu

15 Temmuz Şehitler Anıtı’nda ziyaretçi yoğunluğu

15 Temmuz darbe teşebbüsünün 6'ncı sene dönümünde 15 Temmuz Şehitler Abideyi ziyaretçi akınına uğradı.

15 Temmuz 2016'da yaşanan darbe teşebbüsünün 6'ncı sene dönümünde 15 Temmuz Şehitler Abideyi, ziyaretçi akınına uğradı. 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü kapsamında abidede şehitler dualarla anıldı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün Anadolu yakasında bulunan abidenin içinde yer alan Hafıza 15 Temmuz Müzesi’ne de şehit yakınları ve vatandaşlar yoğun alaka gösterdi.

"BİZİM İÇİN BÜYÜK ZAFER"

Abideyi ziyarete gelen Dilek Dinç, "Söylenecek çok bir şey yok. Konuşunca dahi makûs oluyorum. Bizim için büyük bir zafer. İpin ucundan dönmek gibi bir şey. Dışarıya çıkamamıştım. Eşim, eltilerim hepsi havalimanına, köprüye koşa koşa gittiler. Ben konutta kaldığım için çok üzüldüm. Kendimde çok noksanlık yaşadım ama sonrasında kızımı da alıp her gün ben de caddelere çıktım. Başkanımıza Rabbim uzun ömürler versin. O iyi ki bizi konutta yakalamadı" dedi.

Ziyarete gelen Ayten Ayna da, "Çok farklı bir duygu. O gece şehit olanların mekanı cennet olsun. Onlar olmasaydı ülkemizin hali ne olurdu? Ben o geceyi anımsadıkça tüylerim hala diken diken oluyor" diye konuştu.

15 Temmuz Şehitler Anıtı’nda ziyaretçi yoğunluğu
"ESENYURT’TAN YÜRÜYEREK GELDİ"

Dün akşam 21.30’da Esenyurt Recep Tayyip Erdoğan Parkı’ndan vefa yürüyüşü başlattıklarını belirten Tokat 15’li Torunları Dernek Başkanı Saffet Gümüş, "9 saatte buraya geldim. 50 km, 75 bin adım attım. Bizim onlara borcumuz çok. Vatanımıza, sancağımıza, devletimize sahip çıkalım. O gece onlar olmasaydı, millet olmasaydı şu an belki de biz burada olmayabilirdik" ifadelerini kullandı.

15 Temmuz Şehitler Anıtı’nda ziyaretçi yoğunluğu

"GAZİ VE ŞEHİT OLAMADIĞIMIZ İÇİN ÇOK ACIKLIM"

Konya’dan gelen İsmail Önder, "Televizyonu açtıktan sonra reis konuşma yaptı. Herkesi caddelere davet etti. Havalimanlarına doğru yola çıktık. Buraya gelemedik onun için üzgünüz. Üzerimize farz oldu. Her yıl 15 Temmuz’da buraya gelip tam aktifliklere İstanbul’da katılıyoruz. O gün buraya gelip savaşamadığımız için vicdanımız yanıyor. Buraya gelip gazi veya şehit olamadığımız için çok üzgünüz" dedi.

GAZİ BABASI BAŞPINAR: BİR DAHA OLURSA CADDEDE CAN VERECEKLER

Gazi Safiye Başpınar Bayat’ın babası Engin Başpınar, "Ben her geçtiğimde burada otomobilimi durduruyorum şehit düşenlere, cennet güllerini yad etmeye geliyorum. Biz ikinci köprüdeydik ama benim kızım burada subaylarla cebelleşirken, onlara ‘bu akşam siz mağlup olacaksınız’ dediği zaman içlerine hazmedememişler. Benim kızım bir yaralıya destek ederken mermi kaval kemiğini ufalayarak çıkıyor. Ben çocuğumun yaralandığını bir gün sonra biliyorum. Hiç kimse bu cinsten acıları bilemez. Bundan nemalanmak isteyenler, bu ülkeye adilik yapmak isteyenler bugün şehitlerin ya da gazilerin karşısında ne söyleyecekler acaba diye düşünüyorum. O şehitler olmasa acaba bu memleket olacak mıydı? Hoş insan olacağız, birbirimize sarılacağız, bu ülkenin kıymeti olacağız. Bu ülkeye göz dikenler utanacak. Bir daha bu kalkışma olursa da öğrensinler ki caddede can verecekler" diye konuştu.

15 Temmuz Şehitler Anıtı’nda ziyaretçi yoğunluğu