15 Temmuz'un 5. yılında demokrasi çınarında açılış

15 Temmuz'un 5. yılında demokrasi çınarında açılış

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yarın darbe teşebbüsünün 5’inci yıldönümünde 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Müzesi’ni kalemtıraş. Müzede FETÖ’nün darbe teşebbüsü, özel teknolojilerle anlatılacak.…

15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü bülten edilen, darbe teşebbüsünün 5. senesinde Cumhurbaşkanlığı ve Meclis’te anma programları yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın evvel Meclis’teki 15 Temmuz Şehitler Abideyi’nda anma merasimine katılacak. Merasimde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Meclis Başkanı Mustafa Şentop konuşma yapacak. Ardından Erdoğan’ın direktifiyle Beştepe’nin karşısına inşa edilen 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Müzesi hizmete girecek. Erdoğan’ın kalemtıraşı müzede, FETÖ’nün darbe teşebbüsü, özel teknolojilerle anlatılacak. Müzede demokrasiyle millet arasındaki bağı sembolize eden 25 metrelik yapay bir çınar ağacı da var.

MECLİS’TE ANMA

Erdoğan daha sonra Beştepe’deki 15 Temmuz Abideyi’na çiçek vazgeçecek, şehitler için dua okuyacak. Erdoğan’ın merasim alanında şehit yakınları ve gazilerin de aralarında olacağı takribî 5 bin şahsa da hitap etmesi bekleniyor.

Geçen sene olduğu gibi bu sene de Meclis Genel Heyeti’nda özel seans yapılmayacak. Ancak Meclis’teki anma programları demokrasi nöbetiyle cuma sabahına kadar devam edecek. Şentop, Meclis’teki anma merasiminin ardından Şeref Koridoru’nde “5. Senesinde Resimlerle 15 Temmuz” sergisinin açılışını yapacak. Daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Merasim Salonu’nda “5. Senesinde 15 Temmuz” mevzulu oturum tertip edilecek. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın seans başkanı olduğu oturuma Hürriyet Gazetesi Meclis Muhabiri Rıza Özel’in de aralarında bulunduğu gazeteciler ve akademisyenler katılacak.

DEMOKRASİ NÖBETİ

Akşam saatlerinde ise Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde gençler, Demokrasi Nöbeti yakalayacak. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu evraksalının gösterileceği program kapsamında, Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in şehit edildiği saat 02.16’da, kırmızı beyaz renkte balonlar uçurulacak. Saat 02.32’de de Meclis’e bombanın atıldığı alana çelenk vazgeçilecek. Demokrasi Nöbeti, sabah saatlerinde şehitler için duaların okunmasıyla sona erecek.

: İlginize Sürükleyebilir Yunanistan'ın tasayı Sarı-Kırmızı değil, Kırmızı-beyazKılıçdaroğlu kimi tarif etti İmamoğlu ne yapacak?Bir mahalle ona ağlıyor! Gizem acısı...