19 yıl önce çalınan Adana Ulu Cami'nin çinileri Hollanda'daymış

19 yıl önce çalınan Adana Ulu Cami'nin çinileri Hollanda'daymış

Adana Ulu Camii'nden 19 sene evvel onarım sırasında çalınan ve 500 senelik 223 karo İznik çinisinden 2'si ve 1 çini panonun  Hollanda'da olduğu ortaya çıktı. Oriental Arkası Auctions Müzayede…

Hollanda'da Oriental Arkası Auctions Müzayede Konutu tarafından 4 Haziran 2020'de tertip edilen 'Islamic Arkası Auction' adlı müzayedede satışa sunulan, 16'ncı asra ait çiniler, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü uzmanlarının dikkatini çekti. Uzmanlar, müzayede fihristinde 201 ve 205 numaralı lotlarda satışa sunulan çini karolar ile 204 numaralı lotta satılan çini panonun çalıntı olduğunu tanımladı. Yapılan ayrıntılı analizde çini karolar ile panonun, Adana Ulu Camii'nden 19 sene evvel onarım sırasında çalınan çiniler olduğu saptandı.

Aynı müzayede evinde 20 Ekim 2020'de tertip edilen 'IslamicandAsian Arkası' adlı müzayedede ise 113 lot numarasıyla satışa sunulan çini karo da incelendi. Yapılan ayrıntılı araştırmada çini karonun da Anadolu Selçuklu yarıyılına ait yapılarda, 11'inci asır sonlarından 13'üncü asır başlarına kadar görülebilen yıldız formlu olduğu ve bu çininin eş misallerine Konya'daki arkeolojik kazılarda tesadüfüldüğü tanımlandı.

ANADOLU ORİJİNLİ OLDUĞU KANITLANDI

Interpol tarafından 'Çalıntı Sanat Yapıtları Veritabanı'nda yayımlanan çinilerin iadesi için İçişleri Bakanlığı Firaricilik ve Organize Kabahatlerle Çaba Şube Müdürlüğü Başkanlığı ile Dışişleri Bakanlığı teşebbüste bulundu. Müzayede konutu ile doğrudan temasa geçilerek, yapıtların yasa dışı yollarla Türkiye'den çıkarıldığına ait kanıtlar sunuldu. Aylar süren ziyaretler neticeyi müzayede evine sunulan delillerle yapıtların, Anadolu orijinli olduğu kanıtlandı.

ETNOGRAFYA MÜZESİ'NE TESLİM EDİLDİ

Gönüllü olarak müzayede konutu tarafından çiniler, Lahey Büyükelçiliği'ne teslim edildi. Yapılan harekâtların ardından çiniler, diplomatik kargo ile Ankara'ya getirilerek, Etnografya Müzesi'ne teslim edildi. Çinilerin ait oldukları yarıyılın bilimsel bilgilerle tespitinin sağlanması için bazı incelemelerin yapılacağı bilindi.

ADANA ULU CAMİİ

Adana'nın merkez Seyhan ilçesinde 1509'da imaline başlanan Ulu Camii, 1541 senesinde bitirildi. Selçuklu ve Memluk mimarisi özelliğini taşıyan caminin duvarları, siyah beyaz mermer taşlarla kaplıyken, batı ve doğu cepheli birer kapısı bulunuyor. 16'ncı asırdan kalma beyaz zemin üzerine lacivert, firuze ve mercan kırmızısı renklerden oluşan caminin duvarlarındaki çinilerin nebat motifleri ile süslendiği görülüyor. İznik ve Kütahya'da yapılmış olan ve Osmanlı çini sanatının en hoş misallerinin görüldüğü çiniler, 18'inci asra ait soluk ve gri renkli geç devir çinilerini de kapsıyor.