1915 Çanakkale Köprüsü'nde geçiş yolunun yarısından fazlası hazır

1915 Çanakkale Köprüsü'nde geçiş yolunun yarısından fazlası hazır

5 bin bireyin vazife aldığı çalışmalarda 87 tabliyeden 55'inin monte edilmesiyle köprünün geçiş yolunun yüzde 63'ü bitirildi. Gece ve gündüz çift vardiya devam eden kurulum operasyonunun ay sonuna kadar

Çanakkale'nin Lapseki ve Gelibolu ilçeleri arasında imali devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü'nde 87 tabliyeden 55'inin kurulumu bitirildi.

"Çanakkale Boğazı'nın gerdanlığı" olarak nitelendirilen proje için Asya yakasında bulunan Lapseki Şekerkaya ile Avrupa yakasında yer alan Gelibolu Sütlüce mevkilerindeki şantiyelerde 649'u mühendis 5 bin bireyle yoğun çalışma yürütülüyor.

ÇİMTAŞ şirketi tarafından Bursa'nın Gemlik ve Kocaeli'nin Gölcük ilçelerindeki fabrikalarda üretilen her biri takribî 700 ton ağırlığındaki tabliye blokları tanımlanan noktalara sırayla yerleştiriliyor.

1915 Çanakkale Köprüsünde geçiş yolunun yarısından fazlası hazır

Ay sonuna kadar tamamlanması tasarlanan çalışma kapsamında iki kule arasındaki 55 tabliyenin kurulumu sona erdi. Kalan 32 tabliye için çalışmalar süratle devam ediyor.

Her biri 45 metre genişliğinde, 48 metre uzunluğundaki mega tabliye bloklarının yüzde 63'ünün yerlerine monte edilmesiyle köprüde taşıtların geçeceği yol aşikarlaşmaya başladı.

Gece ve gündüz çift vardiya yapılan kurulum operasyonu zamanınca bazı günlerde Çanakkale Boğazı transit gemi geçişlerine kapalı yakalanıyor. Öbür günlerde ise tanımlanan bölgelerde gemi trafiği tek doğrultulu işletiliyor.

KÖPRÜNÜN İKİ AYAK ARALIĞI 2023 METRE

Özellikleri haysiyetiyle "sembollerin köprüsü" olarak anılan, mühendisliğindeki ince detaylarla öne çıkan, "dünyanın en uzun orta sarihlikli köprüsü" olacak 1915 Çanakkale Köprüsü'nün iki ayak aralığı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü senesine atıfla 2023 metre olarak tasarlandı.

Köprünün kule irtibatları ve unsurları, Türk bayrağına atfen kırmızı ve beyaz renklerde olacak. Her iki yakada kulelerin üst kısmı, Seyit Onbaşı'nın Çanakkale Savaşı'nda namluya sürdüğü top kurşununu temsil edecek biçimde yapılacak.

İki ayak aralığına ilaveten 770'er metre yan sarihlikler, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle Çanakkale Boğazı'nın ilk asma köprüsünün uzunluğu 4 bin 608 metreyi bulacak.

1915 Çanakkale Köprüsünde geçiş yolunun yarısından fazlası hazır

"2x3" şeritle hizmet verecek köprünün tabliyesi 3,5 metre yüksekliğe sahip. Tabliyenin her iki tarafında inşa edilecek yürüme yolları, bakım onarım emeliyle kullanılacak.

Köprünün, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107'nci sene dönümüne rastlayan 18 Mart 2022'de hizmete alınması tasarlanıyor.

: İlginize Sürükleyebilir Selçuk Bayraktar paylaştı! İşte Akıncı'nın 'sırrı'Tüm şehir sular altında: Kıyamet filmleri reel oldu!Akılda oyuncuya veda! Kızı babasını böyle takip etti...

Borsada kolay harekât ve düşük komite için tıklayın