1993’teki saldırılardan sonra yasaklandı

1993’teki saldırılardan sonra yasaklandı

Almanya'da 1980’li senelerin ortalarından beri faaliyet gösteren PKK, 1990’lı senelerin başından itibaren şiddet eylemlerini artırdı.

24 Haziran 1993’te Türkiye’nin Münih Başkonsolosluğu’nu işgal eden PKK yandaşları 20 bireyi rehin aldı. Aynı gün Almanya’nın muhtelif kesimlerinde PKK yandaşları Türkiye’nin diplomatik temsilciliklerine, Türklere ait seyahat ofislerine, dernek ve toplumlara saldırdılar. Aynı sene 4 Kasım’da PKK’lılar değişik bölgelerinde 59 hamlede bulundu.

GÜÇLE PARA TOPLUYORLAR

22 Kasım 1993’te PKK, Federal Tüzük Duruşması tarafından menedildi. 53 sayfalık menetme bahanesinde, “PKK bağlaşıklarımıza hasar vermektedir. Türk işyerlerine ataklarda bulunmaktadır. Güçle para toplamaktadır. Almanya’nın iç güvenliğini riske sokmaktadır. 1986’da otoban işgal etmiştir. Bu sebeple menedilmesine karar verilmiştir” denildi.

1993’teki saldırılardan sonra yasaklandı

KAMU KUMPASINA RİSK

Bunun üzerine yarıyılın Hıristiyan Demokrat Birlik Partili CDU Federal İçişleri Bakanı Manfred Kanther, PKK ile Almanya’daki uzantısı konumundaki “Kürdistan Milli Kurtuluş Cephesi” ERNK ve 34 Kürt derneğin her türlü faaliyetlerini ‘Almanya’nın iç güvenliğini ve kamu kumpasını riske soktukları’ mazeretiyle 26 Kasım 1993 tarihi haysiyetiyle menetti. Ancak yasağa karşın Almanya’daki öbür Kürt dernekleri aracılığıyla PKK Almanya’da faaliyetlerini sürdürdü. Daha sonraki senelerde PKK ismine şovlar tertip edilmesi, şovlarda PKK simgeleri taşınması menedildi. Ancak çoğu defa bu yasaklara riayet edilmediği için polisle göstericiler arasında sürtüşmeler yaşandı.