2 otomotiv devinden flaş karar! En az 14 gün üretimi durdurdular

2 otomotiv devinden flaş karar! En az 14 gün üretimi durdurdular

Toyota ve Honda, COVID-19 kapsamında bütün kapanma kararı alan Malezya'da imali geçici olarak durdurduğunu duyurdu. Toyota'da açılış tarihi belirli değilken, Honda 15 Haziran olarak açıklamada…

Japon araba üreticileri Toyota Motor Corp ve Honda Motor Co, koronavirüs kilitlenmesi sebebiyle Malezya'daki fabrikalarında imali geçici olarak askıya aldı. Geçen sene Malezya'da takribî 51 bin vasıta üreten Toyota'nın Salı gününden itibaren satışları ve imali askıya alacağını belirten lafçı, işletmenin yapımın ne zaman yine başlayacağına karar vermediğini de sözlerine ilave etti.

Reuters'ın haberine göre Toyota'nın kompakt arabalar üreten yan kuruluşu Daihatsu Motor'un da 1-14 Haziran tarihleri ​​arasında imali durduracağı da ifade edildi. Yan kuruluş, 2020 senesinde Güneydoğu Asya ülkesinde takribî 220.000 vasıta üretti.

Bir Honda sözcüsü, araba üreticisinin karantina sırasında iki kuruluşu geçici olarak kapatacağını söyledi. Senede takribî 100.000 araba ve 300.000 motosiklet üreten bu fabrikaların 15 Haziran'dan itibaren yapıma devam etmesi bekleniyor.

BÜTÜN KAPANMA BUGÜN BAŞLADI

Malezya'da son günlerde yeni tip koronavirüs Kovid-19 olaylarında görülen yoğun çoğalışı önlemek üzere bütün karantina uygulaması başlatıldı. Bugün başlayan ve 14 Haziran'a kadar sürecek bütün karantina kapsamında, bundan evvel geçerli olan kısmi caddeye çıkma yasağı temkinlerine yenileri ilave edildi. Buna göre yurttaşların temel gereksinim ve acil gidişatlar dışında 10 km ötesine seyahat etmesi menedildi.

Kamu ve özel sektörde daha evvel yüzde 40 olan büroda çalışan personel kapasitesi yüzde 20'ye düşürüldü. Eğitim müesseseleri tamamen internet üzerinden öğrenim uygulamasına geçerken üniversitelerdeki saha araştırmalarının özel izinle devam etmesine izin edildi. Daha evvel sarih yakalanan alışveriş merkezleri ise temel gereksinim mahsullerinin satışını yapan dükkanlar haricinde kapatıldı.

İnşaat sektörünün de bütün karantina kapsamında faaliyetlerine ara verdiği Malezya'da kritik ehemmiyet taşıyan yapı ve tamirat çalışmaları, sosyal mesafe kuralları altında devam edecek. Camilerde farz namazı hariç öteki tam etkinlikler iptal edilirken öteki ibadethanelerdeki faaliyetlere de eş sınırlamalar getirildi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara