20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek? 20 yaş sokağa çıkma yasağı saatleri ve son gelişmeler

20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek? 20 yaş sokağa çıkma yasağı saatleri ve son gelişmeler

20 yaş altı sokağa çıkma yasağı, koronavirüs kısıtlamalarında esneme mesajlarının verilmesiyle merak konusu oldu. 81 ilde uygulanan kısıtlamalara ilişkin geçtiğimiz hafta bilgi veren Cumhurbaşkanı…

20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlaması ikinci normalleşme takvimi ile izleyen konulardan oldu. Koronavirüs önlemleri dahilinde uygulanmaya devam eden 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı, 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı fertler için sürüyor. Bakanlar kurulu Toplantısı sonrası izahlarda bulunan Reisicumhur Erdoğan, kısıtlamalarla alakalı "Sıhhat Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart ayı başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz." izahı yaptı. Diğer taraftan İstanbul'da 20 yaş altı kalanlara toplu taşımada kısıtlama muafiyeti getirildi.

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE VAKİT BİTECEK?

20 yaş altı sokağa çıkma yasağının ne vakit biteceği konusunda daha bir izah yapılmadı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşeceğiz. 1 Mart itibarıyla süreç, belirlenen kriterler çerçevesinde 4 riziko düzeyinde valilerimizin başkanlığındaki şehir hıfzıssıhha heyetlerimizle başlayacak." ifadelerini kullandı.

Bakan Koca da konuya ait önceden yaptığı izahta, şehirlerin riziko vaziyetlerine göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklere ayrılacağını ve riziko hesaplamalarının da olay sayılarına göre belirleneceğini söylemişti. Buna göre, yüz binde 10’un altındaki şehirler (düşük rizikolu) mavi, yüz binde 11-35 arası (orta rizikolu) sarı, yüz binde 36-100 arası (yüksek rizikolu) turuncu ve yüz binde 100’ün üstündeki şehirler (çok yüksek rizikolu) kırmızı olarak gösterilecek. Şehir bazında olay sayıları haftalık olarak yayınlanacak. Böylelikle o şehirlerde yaşayanlar, izah eden olay sayılarına bakarak kısıtlamaların gevşetilip gevşetilmeyeceğini veyahut daha da genişletilip genişletilmeyeceğini evvelce görecek. Tedbirlerdeki farklıklara 2 haftalık izleme sonrası karar verilecek.

20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne vakit bitecek 20 yaş sokağa çıkma yasağı saatleri ve son gelişmeler

İstanbul Şehir Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul’un 1 Mart’tan itibaren kısıtlamanın azaltılmasına hazır olduğunu söyledi.

TOPLU TAŞIMA İÇİN MUAFİYET İZAHI

İstanbul Valiliği'nin kararı ile 15 Ocak'tan itibaren 65 yaş üstü ve 20 yaş altı tüm yurttaşların toplu taşıma kullanımına kısıtlama getirilmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Vilayet arasında yapılan müzakereler neticesi eğitim müesseselerinin talebe, öğretmen ve çalışanlarından 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı kalanlara kısıtlama muafiyeti getirildi.

Kısıtlamadan muaf tutulacaklar doküman koşuluyla araçlarıyla veyahut toplu taşımayla okullara gidebilecekler.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN İZAH

İçişleri Bakanlığı'nın 81 şehir valiliğine gönderdiği ek genelgeye göre, örgün eğitim müesseselerinin talebe, öğretmen ve çalışanlarından 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altındakiler, şehir içi toplu taşıma araçlarını da kullanabilecek.

Ulusal Eğitim Bakanlığınca örgün eğitim yapması uygun görülen eğitim müesseselerinin talebe, öğretmen ve çalışanları, vaziyetlerini eğitim müesseselerince verilecek müessese adresi ve çalışma veyahut ders programını içeren vesikayı ibraz etmeleri koşuluyla, rota ve alakalı saatlerle hudutlu olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.Ayrı olarak bu kapsamdaki eğitim kurumlarının öğrenci, öğretmen ve çalışanlarından 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altındakiler, şehir içi toplu erişim araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş gibi) kullanma kısıtlamasından da muaf olacak.

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAATLERİ

Tüm illerde 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı fertler ise gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek. Bu saatler dışında belirtilen yaş gruplarındaki yurttaşların sokağa çıkmaları kısıtlandı.