20 yıl sonra devir teslim! Amerikan bayrağı indi Afgan bayrağı çekildi

20 yıl sonra devir teslim! Amerikan bayrağı indi Afgan bayrağı çekildi

1 Mayıs’ta Afganistan’dan çekilme sürecine başlayan Amerika Birleşik Devletleri, ülkenin güneyindeki Helmand bölgesinde yer alan Antonik Kampı’nı Afgan eforlarına devretti.

DEVİR teslim için yapılan merasimde Amerikan sancağı indirilirken, Afganistan sancağı göndere çekildi. O anlara ait görüntüler Afganistan Korunma Bakanlığı tarafından servis edildi. Antonik’te çekilme evveli kaç Amerikalı asker bulunduğuna dair ise bilgi verilmedi. Üssün bundan sonraki süreçte NATO ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından eğitilmiş Afganistan özel güçleri tarafından kullanılacağı belirtildi. Amerikan ordusu, daha önceki Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump yarıyılında Taliban’la varılan uyuşmanın ardından bazı başka üsleri de Afganistan’a devretmişti.

20 yıl sonra devir teslim Amerikan bayrağı indi Afgan bayrağı çekildi

ORDU TEYAKKUZ HALİNDE

Öte yandan çekilme müddetince Afgan eforlarının mümkün Taliban tehdidine karşı teyakkuza geçtiğinin duyurulmasının ardından evvelki gün, 100 Taliban militanının öldürüldüğü bildirildi. Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanlığı Pentagon lafçısı John Kirby, gazetecilere verdiği beyanatta, “hafta sonu süresince yaşanan Taliban hamlelerinin, çekilme programını etkilemeyecek minik taciz hücumları olduğunu” söyledi. Selefinin çekilme taahhüdüne sadık kalan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, sürecin ilk tasarlandığı gibi 1 Mayıs yerine 11 Eylül’de bitirileceğini duyurmuştu.

TALİBAN SALDIRDI

Amerika Birleşik Devletleri’nin Afganistan’dan çekilme kararıyla beraber son yarıyılda Taliban’ın hamlelerinde çoğalış kollanıyor. Dün de ülkenin güneybatısında Farah eyaletinde bir askeri karakola tertip edilen atakta en az 7 Afgan askeri can verdi. Taliban’ın yakınlardaki bir konuttan 400 metrelik bir tünel kazarak karakola eriştiği, can verenler arasında seçkin komandoların da olduğu belirtildi.