200 TL'lik hatalı banknotu 55 bin liraya satışa çıkardı

200 TL'lik hatalı banknotu 55 bin liraya satışa çıkardı

Samsun'un Bafra ilçesinde yaşayan Hüseyin Hoş, kusurlu basım 200 liralık banknotu, koleksiyon kıymeti taşıdığını düşünerek 55 bin liradan satışa çıkardı.

İlçede süt ve süt mahsulleri satışı yapan Hüseyin Hoş, kasadaki paraları kumpaslarken 200 TL'lik banknotun, öbür paralardan değişik olduğunu gördü. Paranın ön surat sağ üst köşesinde ‘200’ yazması gereken yerde iki sıfırın beceriksiz olduğunu gören Hoş, evvel paranın sahte olduğunu düşündü. Ardından bankaya giden ve banknotun reel olduğunu teyit ettiren Hoş, paranın kusurlu basıldığı bilince 200 liralık banknotu, koleksiyon kıymeti taşıdığını düşünerek 55 bin liradan satışa çıkardı.

‘ÖNERİLERE SARİHİZ’

Süt ve süt mahsulleri alım satımı yaptığını anlatan Hüseyin Hoş, “Kazara bu 200 TL elime geçti, nereden geçtiğini de öğrenmiyorum. Büyük olasılık alıcılar tarafından verilmiştir. Paranın değişik olduğunu görünce ilk etapta sahte olduğunu varsaydım. Kazara bir markete gittik, markette bulunan aygıta parayı koyduk. Esnaf dost, paranın reel olduğunu söyledi ama yeniden de güvenemedim. Mesai başlayınca bankaya gittim ve paranın reel olduğunu teyit ettirdim. Paranın koleksiyon kıymeti taşıdığını düşündüğüm için satışa çıkardım. Uçurum bir para istemiyoruz, 55 bin liradan satışa çıkardık ama önerilere de sarihiz” dedi.