2016'dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü

2016'dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü

Geçen hafta, 1,6315 dolarla Kasım 2016'dan bu yana azami seviyeyi gören kahve, yatırımcısına yüzde 7,8 kazandırdı.

Emtia piyasasında geçen hafta kahve, yüzde 7,8 ile yatırımcısına "hatırı sayılır" bir hasılat sağladı. Emtia piyasasında geçen hafta genel anlamda pozitif bir seyir izlenirken, özellikle küresel ekonomiye ait iyimser temenniler emtia yatırımcısını neşelendirdi.

Evvelki haftalarda Çin'in yükselen çiğ madde maliyetleri için evham dinlediği ve maliyetlerdeki çoğalışları frenlemek için ihtiyat alacağına dair haberler emtia maliyetlerini negatif etkilemişti. Geçen hafta ise Çin'in, "bankaların fertsel müşterilere emtia vadelileri ile ilişkili yatırım mahsullerini menettiğine" dair çıkan haberlere rağmen emtia piyasasında yukarıya doğrultulu bir seyir izlendi.

Kahve, geçen hafta emtia piyasasında çıktı. 1,6315 dolarla Kasım 2016'dan bu yana azami seviyeyi gören kahve, geçen hafta yatırımcısına yüzde 7,8 ile en fazla kazandıranlar arasında yer aldı. Dünyanın en büyük kahve üreticisi olan Brezilya'da, devam eden kuraklık kaygıları kahve maliyetlerinin doğrultuyu üzerinde tanımlayıcı olmaya devam ediyor. Ülkede yağışların düşük olmasıyla arza müteveccih kaygılar kahveyi tesirlerken, talep kasvetleri sebebiyle kahve ihracatında da gecikmeler yaşanıyor. Analistler, Kolombiya'daki hükümet karşıtı protestoların mahsullerin teslimat sürecine hasar verdiğini, bu vaziyetin kahveye de yansıdığını ifade etti.

ALTININ ONS FİYATI, GEÇEN HAFTAYI YÜZDE 1,1 HASILATLA BİTİRDİ

Emtia piyasasında geçen hafta nikel maliyetleri yüzde 4,9, bakır yüzde 2,5 ve Brent petrol yüzde 3,4 yükseliş kaydoldu. Artan tehlike algısıyla yükseliş meylini üst üste 4. haftaya taşıyan ve 1.912,76 dolarla 8 Ocak 2021'den bu yana azami seviyeyi gören altının ons maliyeti de geçen haftayı yüzde 1,1 hasılatla bitirdi.

Analistler, küresel ekonominin derleneceğine ait umutlar ve dünya genelinde sanayi, sanayi etkinliklerinin tekerrür canlanmasıyla çiğ maddelere olan arzın çoğalacağına dair öngörülerin emtia maliyetlerini pozitif etkilediğini ifade etti. Öte yandan, İran'a müteveccih ambargoların kaldırılabileceğine ait haber akışı ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün OPEC bu hafta hakikatleştireceği buluşmanın da petrol maliyetleri üzerinde tesirli olması bekleniyor.

Analistler, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası'nın Fed bono alımlarını yine gözden geçirmesi ve eksiltmesi halinde yükselmesi beklenen bono faizlerinin, altının ons maliyetindeki yükseliş meylini törpüleyebileceğini belirtti.

ŞEKERDEN YÜZDE 4,2 HASILAT

Tarım emtialarında geçen hafta kahvenin ardından şeker ön tasarıya çıktı. Şeker, geçen hafta yatırımcısına yüzde 4,2 kazandırdı. Analistler, petrol maliyetlerindeki yükselişle birlikte şeker talebine müteveccih evhamların maliyetlerde yükselişe neden olduğunu söyledi. Geçen hafta buğday yüzde 1,6 ve mısır yüzde 0,6 değer kaybederken, pamuk yüzde 0,1 çoğalış kaydoldu.

Vadeli operasyon ve emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, dolar endeksinin gerilemesinin piyasaları desteklediğini ancak bono faiz getirilerinin hali hazırda ehemmiyetli değişken olmaya devam ettiğini belirtti. Kahve zincirlerinin ve turizm sektörünün açılmasının kahve arzını pozitif etkilediğini ifade eden Ergezen, aşılama ve kısıtlamaların eksiltileceğine dair haberlerin kahve piyasası üzerinde pozitif tesirli olmayı sürdüreceği öngörüsünde bulundu.

Petrol maliyetlerinin güçlü kalmaya devam etmesinin şeker maliyetlerini desteklediğini aktaran Ergezen, ekonomilerin açılacağı temennisinin de şekere pozitif yansıdığını söyledi. Ergezen, yapım varsayımlarındaki çoğalış sebebiyle buğday üzerinde satış baskısı olduğunu belirterek, "Amerika Birleşik Devletlerinde buğday ihracatı, evvelki haftaya göre yüzde 7 eksilerek 529,3 bin ton seviyesinde asıllaştı. Japonya ve Meksika, en büyük alımı asıllaştıran ülkeler oldu. Çin, listede ilk 4 ülke arasında yer aldı." dedi.

Mısırın haftayı düşüşle bitirmesine rağmen yapım hipotezlerinin çoğaldığını ancak yarıyıl sonu stok hipotezlerinin eksildiğini aktaran Ergezen, "Bu da arz temennilerinin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde haftalık ihracat bilgilerindeki Çin tesiri gözden kaçmıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara