2021'in en güçlü orduları açıklandı! Türkiye bakın kaçıncı sırada...

2021'in en güçlü orduları açıklandı! Türkiye bakın kaçıncı sırada...

Global Power dünyanın '2021 Askeri Güç Sıralaması'nı yayınladı. Sıralamaya göre Türkiye Ortadoğu'da lider konumundayken, dünyada da üst sıralarda yer alıyor.

Küresel Power'ın her sene yayınladığı askeri güç raporu yayınlandı. Rapor oluşturulurken deniz, hava ve kara gücü ile asker sayısı ve coğrafya da ele alınıyor.

SALDIRI HELİKOPTERLERİNDE ÜST SIRADA

Toplam nüfusun 82 milyon 17 bin 514 olarak alındığı raporda 1 milyon 406 bin 994 kişinin her sene askerlik yaşına eriştiği belirtildi. Senelik askerlik yaşında 139 ülke içinde 15. sırada olan Türkiye'de mevcut insan gücü 41 milyon 874 bin 832 kişi olarak izah etti.

Hava gücü verilerine göre ise saldırı helikopteri sıralamasında altıncı olan Türkiye, helikopter, eğitmen ve tanker filosunda da ilk 10'da bulunuyor.

DENİZ KUVVETLERİNDE İLK 3'TE

Türkiye deniz kuvvetlerinde fırkateyn sayısıyla üçüncü sıraya yerleşirken, denizaltılar, korvetler ve kara kuvvetleri dahilinde zırhlı araçlar, tanklar, ağır silahlarda da ilk 10 içinde bulunduğu görülüyor.

Türkiye coğrafi konumunun yararları ve lojistik gücüyle de listede ön tasarıda. İrtibat noktaları ve terminaller de 11. sırada bulunuyor.

ORTADOĞU'DA DORUKTA

Küresel Power'ın Ortadoğu ülkeleri sıralamasında Türkiye tüm ülkeleri geride bırakarak birinci sıraya yerleşti.

İkinci sırada Mısır bulunurken, üçüncü sıraya İran yerleşti. İşte sıralama:

4- Suudi Arabistan
5- İsrail
6- Birleşik Arap Buyruklukları
7- Irak
8- Suriye
9- Kuveyt
10- Umman
11- Ürdün
12- Yemen
13- Katar
14- Bahreyn
15- Lübnan

BİR HAYLİ ÜLKEYİ GERİDE BIRAKTI

Evrensel Power dünya sıralamasını da yayınladı. Son sırada başka bir deyişle 139. sırada Butan bulunurken bir hayli Avrupa ülkesinin de Türkiye'nin gerisinde kaldığı görüldü.

İsveç 31. sırada bulunurken, Yunanistan 29 sıra ile Türkiye'nin gerisinde bulunuyor. 18. sırada İspanya bulunurken, Avrupa'nın kuvvetli ülkelerinden Almanya ise 15. sırada.

Türkiye ise birçok ülkeyi geride bırakarak 11. sırada bulunuyor. İlk 3'te ise sırasıyla AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, Rusya ve Çin bulunuyor.