2023'te sona erecek... 440 yıllık başyapıt için 20 yıl uğraştılar!

2023'te sona erecek... 440 yıllık başyapıt için 20 yıl uğraştılar!

13 parçalık bu koleksiyona '440 senelik şaheser' ismi verilmiş. Uzmanlar senelerdir deviriyor, arınıyor, onarıyor. Prens Charles’ın başkanlık yaptığı National Trust Vakfı tarafından 2001 senesinde…

İngiliz Krallık Ailesi’nden veliaht Prens Charles’ın başkanlık yaptığı National Trust Vakfı tarafından 2001 senesinde başlatılan 440 senelik tarihi duvar halılarının onarımında, sona gelindi. Gideon Koleksiyonu olarak adlandırılan 13 duvar halısından oluşan koleksiyonun, son bir parçasının onarımının 2023 tarihinde bitirileceği açıklandı.

İngiltere’de ülkenin tarihi yapıtlarını ve natürel hoşluklarını gözetmek için 1895 senesinde kurulan National Trust Vakfı tarafından 27 Mayıs’ta yapılan açıklamada, vakfın tarihindeki en uzun zaman devam eden onarım projesinin sonuna yanaşıldığını belirtti. Derbyshire kentinde bulunan tarihi malikane Hardwick Hall'da sergilenen 440 senelik 13 duvar halısının son bir parçasının onarımına başladıklarını ifade eden yetkililer, bu sürecin takribî 20 sene sürdüğünü ve son parça duvar halısının da 2023 senesinde tamamlamayı kastettiklerini açıkladı.

BİRİNCİ ELİZABETH YARIYILINDAN KALMA ŞAHESER

Duvar halılarında bulunan tasvirlerin, Daha Önceki Ahit’te yer alan Egemenler Kitabı’ndan Gideon'un, ulusunu Midyanlılardan kurtarmak için bir orduya lider ettiği öyküyü anlatıyor. Tasvirlerden dolayı 13 parçalık duvar halısı koleksiyonuna, Gideon Koleksiyonu ismi verildiği ve Hardwick Hall malikanesinde Uzun Galeri’de sergilendiği belirtildi. Uzun Galeri’de sergilenen duvar halıları dahil öbür tarihi yapıtların, Kraliçe 1. Elizabeth yarıyılından kalma baş eserler olduğu ifade edildi. Hardwick Genel Müdürü Denise Edwards, "Bu sene, konutlarımız malikaneler neredeyse beş aydır kapalı olmasına karşın, perde artta ziyaretçilerimizi ağırlamaya hazırlanmakla çok meşguldük ve bu bizim için özellikle özel bir proje" dedi. 2023te sona erecek... 440 yıllık başyapıt için 20 yıl uğraştılarEdwards “Bu, son derece ehemmiyetli bir duvar halısı setidir - on altıncı asrın sonundan beri Uzun Galeri'de asılı olan Birleşik Krallık'ta yaşamda kalan en büyük set. Bunlar miktar olarak muazzamlar takribî 6 metre yüksekliğinde ve 70,6 metre uzunluğunda, bu da onları 1530'ların ve 1540'ların öbür büyük yapıtlarına rakip olan yarıyılın en iddialı duvar halılarından biri yapıyor” ifadelerini kullandı. Gideon Koleksiyonu’nun sembolü ve baş harfleri hudutlara değen Sir Christopher Hatton için Oudenaarde'nin Flaman bölgesinde değdiği belirtildi.

HER HALININ 3 SENELİK ONARIM SÜRECİ

National Trust Vakfı, onarım sürecinin 3 seneye dağılan yavaş bir süreç olduğunu belirterek her halının ayrı ayrı değen bordürlerinin çıkartılıp arınılmaya hazır hale getirildiğini ifade etti. Belçika’ya sevk edilen halıların, uzmanlar tarafından her parçanın yıkanmasının bir gün sürdüğü ve daha sonra halıların geri getirilerek her bir zararın elle ilmek ilmek onarıldığı açıklandı.2023te sona erecek... 440 yıllık başyapıt için 20 yıl uğraştılar