2024'te neler olacak? Trump adım adım başkanlık koltuğu için geliyor…

2024'te neler olacak? Trump adım adım başkanlık koltuğu için geliyor…

Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en münakaşalı başkanlarından olan Donald Trump, kaybettiği koltuğunu Joe Biden’dan geri almak için kolları sıvadı. Kasım ayında yapılacak Kurultay ara seçimlerine

Amerika Birleşik Devletlerinde Kasım ayında yapılacak ara seçimlerde Temsilciler Meclisi'nin 435 üyesinin tamamı, 100 azalı Senato ve eyalet valileri tanımlanacak. Ohio ve Indiana eyaletlerinde yapılan ön seçimlerde, Trump'ın desteklediği 22 adayın tamamının rakiplerine üstünlük sağlaması, Trump'ın Cumhuriyetçiler üzerindeki ağırlığının sürdüğünü gözler önüne serdi.  

Hal böyle olunca, Trump’ın desteğini almak Senatör adayları için seçimi kazanmakla eş değer görülmeye başlandı.

2024te neler olacak Trump adım adım başkanlık koltuğu için geliyor… 3 Kasım 2020 tarihinde reelleştirilen Amerika Birleşik Devletlerinin 59. başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump, seçimleri Joe Biden'a kaybetmesinin ardından Beyaz Saray'ı terk etti. 

‘BİR BİÇİMDE YİNE DÖNECEĞİZ!’

Başkanlık koltuğunu Joe Biden’a kaptıran Trump’ın köşesine çekilip çekilmeyeceği merak ediliyordu. Ocak 2021’de sanki Beyaz Saray’ın arka kapısından kovulan Trump, halefi Biden'ın yemin merasimine birkaç saat kala Washington'dan dağılırken yaptığı veda konuşmasında, “Şimdilik güzelce kalın. Sizi seviyoruz... Bir biçimde yine döneceğiz! Yakında yeniden görüşeceğiz" ifadesini kullanmıştı.

Seçim yarıyılında, kaybetmesi vaziyetinde ne yapacağına ait soruları “tiye alan” Trump, sarihçe “Bundan sonra asla pencere sipariş etmeye geri dönemem. Bu çok sıkıcı olurdu” diyerek, her şartta başkanlık koltuğu için çaba edeceğinin sinyallerini veriyordu.

Peki nasıl oldu da Trump Cumhuriyetçi Parti’nin bırakamadığı bir aday haline geldi? Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en radikal başkanı kendisini parti sbağışlamalarına yine nasıl kabul ettirdi?

2024te neler olacak Trump adım adım başkanlık koltuğu için geliyor… Başta Twitter olmak üzere öteki sosyal medya ağlarının Trump'ın hesaplarını kapatmasının ardından, Trump, kendi sosyal medya platformu TRUTH Social’ın kuruluşuna sürat verdi. Resim: Alamy

TURMP’IN HAZIRLIK YARIYILI: TRUTH SOCIAL VE TWITTER

Başkanlık yarıyılındaki ilginç açıklamalarıyla, sonu gelmeyen skandallarıyla ve ırkçı kabul edilen çıkışlarıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin en ters başkanı olarak tarihe geçen Trump, sol ve liberal etrafların yoğun eleştirisine maruz kalıyordu.

Öyle ki bu kamuoyu baskısına ve pandemi yarıyılındaki 'ölümcül' yanılgılarına karşın Trump 2016 Başkanlık seçimlerinden fazla rey almayı muvaffak olmuştu. Kaybettiği seçimde Afro-Amerikalı yüzde 12 ve Hispanik yüzde 32 seçmenlerden aldığı reyleri artırmış olması Trump'ın elini kuvvetlendiren etmenlerden biri oldu.

Seçim yarıyılında, Silikon Vadisi’nin büyük teknoloji etraflarının kendisine karşı olduğunu her fırsatta dile getiren ve medya kuruluşlarının kendisine karşı olduğunu öne süren Trump, Fox News’e seçenek olarak kendi Televizyon kanalını kurmak istediğini söylüyordu.

Trump seçim yenilgisinin ardından kendisine karşı olan liberal kamuoyunu etkisiz hale getirmek için tasarılarını devreye sokmaya başladı. Kendi sosyal medya uygulaması TRUTH Social’ın kuruluşuna sürat veren Trump cephesi bu alanda hayal kırıklığı yaşasa da Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından da son derece memnun oldu.

‘TRUMP'A TWİTTER YASAĞI ABLAVUTÇA, KALDIRACAĞIM!’

Trump’ın, Twitter hesabı 6 Ocak 2021'de yaşanan Kurultay baskınının ardından “Baskını teşvik ettiği” gerekçesiyle kapatılmış. Twitter’ın verdiği kararı değerlendiren Trump, “Twitter çalışanları, beni seçen 75 milyon vatanperveri susturmak emeliyle hesabımın platformda kapatılması için Demokratlar ve radikal solcularla iş birliği yaptı” demişti.

Twitter’ı satın alan ve kendisini "ifade hürlüğü mutlakçısı" olarak nitelendiren Musk, yasakla alakalı, “Bu, ahlaki açıdan makûs ve ablavutça bir karardı. Donald Trump'ı yasaklamak doğru değildi, bu bir yanılgıydı” çıkışı, 2024 seçimlerine hazırlanan Trump için ehemmiyetli bir destek anlamına geliyor. 

2024te neler olacak Trump adım adım başkanlık koltuğu için geliyor… Kendi desteklediği adaylar için kampanya turlarına katılan Trump, geçtiğimiz hafta Louisville'de destekçileriyle buluştu. Resim: AP

BİDEN ÜSTÜNLÜĞÜ TRUMP’A KAPTIRIRSA, TAM DENGELER YİNE DEĞİŞİR!

Bu hazırlık süreçlerinin ardından Trump düğmeye bastı ve özellikle Kurultay baskınının ardından Cumhuriyetçi Parti sbağışlamalarında bozulan imajını süratle düzenlemeye başladı. Buna karşın Cumhuriyetçi Parti'deki Trump karşıtlarının sayısı yüzde 47 etrafında.  

Fakat son anketlerde ulusun yüzde 54'ünün Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden'ın siyasetlerini onaylamaması ve Kurultay ara seçimleri gibi kritik bir virajda Cumhuriyetçi Parti'de Trump’tan başka güçlü bir adayın olmaması yine bir evvelki başkanın çevresinde birleşmeyi sağlayabilir.

2018 Kurultay ara seçimlerinde üstünlüğü Demokratlara kaptıran Cumhuriyetçiler hem Temsilciler Meclisi hem de Senato'da Demokratlara karşı üstünlük sağlayabilirse, Biden’ın kabinesini bir hayli güçe sokabilir.

2024te neler olacak Trump adım adım başkanlık koltuğu için geliyor… Bir kaç hafta evvel, Ohio'da tertip edilecek ön seçimlerde Cumhuriyetçi adayları desteklemek için tertip edilen mitinge katılan Donald Trump, Senato adayı JD Vance'e desteğini sunmuştu. Resim: AP

EYALETLERDE NELER OLUYOR?

Ara seçimler Trump için 2024 seçimlerinin kazanılmasında oldukça kritik olacak.

Geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri’nin ortabatı eyaletlerinden olan Ohio’da Trump'ın destek verdiği Cumhuriyetçilerin senatör adayı J. D. Vance'in ön seçimleri kazanması bir anlamda imkânsızın geçekleşmesiydi. Trump, anketlerde üçüncü sırada olan Vance’e “Midas değişi”nu anımsayan bir destekte bulundu. Vance, Trump yanlısı duruşu nedenini mükâfatlandırıldı ve yarış süresince milyarder Peter Thiel'in desteğini kazandı.

Amber Heardü öldürüp geliyorum Tehditler, dedektiflik, kanıt çürütmeler... Hayranlar da davanın parçası oldu'Amber Heard'ü öldürüp geliyorum!' Tehditler, dedektiflik, delil çürütmeler... Hayranlar da davanın parçası oldu!#JOHNNY DEPP#AMBER HEARD

Bu da seçimi kazanmanın anahtarının Trump’ta olduğunu Cumhuriyetçi Parti adaylarına göstermiş oldu.

Ancak eski başkanın bu süreçte sürekli mucize kovaladığını söylemek doğru olmaz. Trump özellikle rakipsiz adayları destekleyip zafer istatistiğini yükselterek eforunu göstermek istiyor. Trump'ın, Indiana seçimlerinde kazanmasına kesin gözüyle bakılan Senatör Todd Young’ı desteklemesi de buna bir misal.

Fakat, bu yükselen grafik Nebraska'daki ön seçimlerde bozuldu. Nebraska Valilik seçimlerinde Trump'ın desteklediği Charles Herbster, ön seçimleri Jim Pillen'a karşı kaybetti. Bu sonucun Cumhuriyetçi adayların bakış açısını nasıl değiştireceğini ise zaman gösterecek.  

2024te neler olacak Trump adım adım başkanlık koltuğu için geliyor… Resim: AP

TRUMP’IN ‘SEÇİMLER ÇALINDI’ ÇIKIŞI TEMEL MOTİVASYON OLDU

Cumhuriyetçi Parti önde gelenleri Trump’a karşı çekimser olsa da herkes onun yarattığı imajın Amerikan milletinin ehemmiyetli bir kesiminde karşılık bulduğunu kabul etmiş gidişatta. Özellikle, Trump’ın bir buçuk sene evvel seçimi kaybetmesine karşın gayreti sürdürmesi muhafazakâr etraflarda bir hayli takdir toplamış görünüyor.

Ülke çapındaki Cumhuriyetçi adayların ön seçimlerde Trump’ın desteğini görmeleri ve zaferin anahtarının onda olduğunu her fırsatta dile getirmeleri, eski başkanın popülerliğini gün geçtikçe parlatıyor.

Özellikle, Trump’ın Kasım 2020 seçimlerinde yaşananların ardından “seçimler çalındı” çıkışında ısrar etmesinin, bir hayli Cumhuriyetçi aday için seçimlerde temel motivasyon kaynağı olduğu anlaşılıyor.

Hatta Trump’ı parti sbağışlamalarında onaylamayanlar dahi bu mağduriyet üzerinden onu alttan alta desteklemekten geri durmuyor. Cumhuriyetçi adayları destekleyen ve onların desteğini arkasına alan Trump, Cumhuriyetçilerin ağırlıkta olduğu bir Temsilciler Meclisi ve Senato'nun yanında Cumhuriyetçi valilerden oluşan destekçileriyle 2024 seçimlerine hiç olmadığı kadar güçlü girebilir.  

2024te neler olacak Trump adım adım başkanlık koltuğu için geliyor… Donald Trump başkan olduğu yarıyılda ve sonrasında muhafazakâr evanjelik Hıristiyanların büyük desteğini alan bir siyasi figür oldu. Resim: AP

‘ONU KAHRAMAN OLARAK GÖRÜYORLAR!’

Cumhuriyetçi Parti'deki pek çok siyasi karşıtına ve kendisinden evvelki Cumhuriyetçi başkanlara kıyasla Trump, Amerika Birleşik Devletleri siyasetini sağ popülizmle sanki teslim aldı ve eş bir siyaseti kendi partisi için de uyguladı.

Sistemin dışına itilmiş hisseden kitlelerin eforunu arkasına alarak partisini ele geçiren Trump, kendi oluşturduğu asıllık ötesi dünyaya, “seçkinlerden usanan” Amerikalıları inandırdığı gibi, muhacirler başta olmak üzere “istenmeyenlere” karşı olan seçkinleri de ilave etmeyi muvaffak oluyor.  

Siyasi yorumcu ve Trump biyografisi yazan Michael D'Antonio, 2024 seçimlerine hazırlanan Trump için yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Onu bir kahraman olarak görüyorlar. Düşmüş, yenilgiye uğratılmış olarak gördükleri bu adamın yükselişi için çalışacaklar. Evangelistler, düştüğü yerden kalkan bu adama tapacak; fanatiklikleri sınır tanımıyor.”

Tablo böyleyken Trump'ı misyondan almak için rey kullanan Cumhuriyetçi yetkililer onun parti içiniki yasaklanamaz yükselişini şu an için evhamla izlemekten başka bir şey yapamıyor.

Tüm bu sebeplerden dolayı dünya siyasetinde yaşanan tıkanıklık ve savaş sebebiyle bir hayli eskiyen Biden liderliğindeki Demokratlar için bu seçim bir hayli zorlu geçeceğe benziyor. Son seçimlerin ışığında, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle artan jeopolitik kaygılar ve yüksek enflasyon Biden idaresine müteveccih memnuniyetsizliği daha da çoğaldırıyor.

Arda Turandan flaş açıklamalar Galatasaray kariyeri, Fatih Terim, Milli Takım, uyku problemi, psikolojik yıpranış ve dahası...Arda Turan'dan flaş açıklamalar! Galatasaray kariyeri, Fatih Terim, Ulusal Ekip, uyku problemi, psikolojik eskiyiş ve dahası...#ARDA TURAN#GALATASARAY

Bu sarihliği fırsata çevirmek için kararlı adımlar atan Trump'ın oynadığı oyunun bir hayli karmaşık olması ve seçim yarıyılına doğru değişik olasılıkları barındırması oldukça muhtemel. Cumhuriyetçilerin 2018 Kurultay seçimlerinde kaybettikleri koltukları yine alması vaziyetinde ise Trump partide sarsılmaz bir yer edinmiş olacak. Fakat buna karşın Trump daha şimdiden oynadığı oyunla ehemmiyetli kazanımları ele geçirmişe benziyor.

2024te neler olacak Trump adım adım başkanlık koltuğu için geliyor… Trump, Liberal Yüksek Duruşma Yargıcı Ruth Bader Ginsburg'un yaşamını kaybetmesi sonrasında 2020'deki başkanlık seçimlerini beklemeden Amy Coney Barrett'ı Yüksek Yargıç olarak aday göstermiş ve seçilmesine ön ayak olmuştu.

KÜRTAJ KARŞITI HAREKETİN PERDE ARDINDAKİ KAHRAMANI!

Amerika Birleşik Devletlerinde takribî 50 sene evvel kürtaj hakkını ulusal çapta garanti altına alan Roe-Wade kararının, Yüksek Duruşma yargıçları tarafından bozulması güzergahında çoğunluk düşüncesi oluştuğu doğrultusundaki evrakın kamuoyuna sızdırılması büyük infial yarattı.

Şayet, Roe-Wade kararı Yüksek Duruşma yargıçları tarafından bozulursa, her eyalete kendi kürtaj sınırlamalarını tanımlama hakkı doğmuş olacak. Peki, bu yasa farklılığında Trump’ın ne gibi bir etkisi var?

Trump misyon süresi içinde çok kritik hücumlar yaparak özellikle Cumhuriyetçi Parti seçkinlerini güzel yakalamayı iyi muvaffak olmuştu. Trump, en az 40 sene duruşmada misyon yapacak oldukça genç ve kendisine yakın olan muhafazakâr üç yargıcı duruşmaya soydu. Bu sayede seçimleri kaybetse de Cumhuriyetçilerin Amerika Birleşik Devletleri’yi Yüksek Duruşma kararlarıyla uzun seneler idareyebileceğini andırdırmış oldu. 

Liberal Yüksek Duruşma Yargıcı Ruth Bader Ginsburg'un yaşamını kaybetmesi sonrasında Yüksek Duruşmaya kürtaj karşıtı duruşuyla öğrenilen Amy Coney Barrett’ı aday gösteren Trump, Barrett’ınn Senato kararıyla seçilmesini sağlamıştı.

Trump, Barrett’in seçilmesinin ardından, suratında gülücükler saçarak kürsüye çıkmış ve kürtajı yasallaştıran kararın yine değerlendirilmesinin "kesinlikle muhtemel" olduğunu, kürtaj yaptıran bayanların cezalandırılması gerektiğini söylemişti. 

2024te neler olacak Trump adım adım başkanlık koltuğu için geliyor…

'KURULTAY BASKINI DAVASI' NASIL TESİRLER?

Öte yandan Trump destekçilerinin 6 Ocak 2021’de tertip ettiği Kurultay baskının üzerinden bir sene geçse de yargı süreci tüm süratiyle devam ediyor.

Beş şahsın yaşamını kaybettiği ve çok sayıda şahsın yaralandığı baskınla alakalı yasal süreç devam ederken, Demokratlar baskının failinin Trump olduğunu ve başkanlığı devretse de suçlu bulunup azledilmesini istemişti.

İlk bakışta bu arz bir cins cezalandırma olarak görülse de Demokratların asıl maksadı Trump’ı 2024 seçimlerine sokulmamasını sağlamaktı. Öyle ki, Trump Kurultay’de suçlu bulunup azledilseydi bir sonraki seçimlerde aday olması yasaklanmış olacaktı.

Fakat beklenen olmadı, Temsilciler Meclisi, Trump’ın azledilmesi güzergahında rey kullanarak dosyayı Senato’ya gönderdi. Senatodaki oylamada 100 senatörden 57’si azli onaylasa da 67 senatör kararı onaylamadığı için çoğunluk sağlanamadı ve Trump suçlu bulunmadı. Bu sebeple, Trump’ın önünde rastgele bir yargı maniyi de bulunmuyor.

2024te neler olacak Trump adım adım başkanlık koltuğu için geliyor… Resim: Alamy

TRUMP, SON ANKETLERDE BİDEN’IN 6 PUAN ÖNÜNDE

Amerika Birleşik Devletleri merkezli pazar araştırması işletmeyi, Harris Poll tarafından Mart ayında reelleştirilen ankette, “Şayet 2024 seçimleri şimdi yapılsaydı reylerinizi kime verirdiniz?” sorusuna Amerikan milleti Trump diye cevap verdi.

Katılımcıların yüzde 47’si reylerini Donald Trump’a, yüzde 41'i mevcut Başkan Joe Biden’a vereceklerini belirtirken, yüzde 12’si de kararsız olduklarını açıkladı. Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in Trump’a rakip olması olasılığına karşı ise Harris, reylerin yüzde 38’ini, Trump ise yüzde 49’unu aldı. Bu tablo 2024 başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti'nin en güçlü adayının Trump olduğunu gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Wisconsin eyaletinde bulunan Marquette Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde misyon yapan Doç. Dr. Edward Fallone, “Trump'ın yine aday olma olasılığı çoğalıyor. Zira geri dönüşünü anıtsal bir vaka olarak sunuyor. Konuşmalarında hiçbir kararsıza yer vazgeçmeden tüm cesaretiyle konuşuyor. Düştükten sonra tek başında kalkan ve tüm zaferi tek başına sırtlayacağı bir senaryo üzerinde çalışıyor” ifadesini kullandı.

The New York Times’da yayımlanan “There’s No Reason to Think Republicans Are Ready to Move On From Trump”; The Guardian’da yayımlanan “Trump the hero for anti-abortion movement after bending supreme court his way”; Politico’da yayımlanan, “Trump reasserts his GOP dominance” ve “Pennsylvania Republicans to Trump: Notice me” başlıklı yazılardan derlenmiştir.