21 aylık Delal bebek mucizesi! 6 ekip kuruldu, defalarca hayata tutundu

21 aylık Delal bebek mucizesi! 6 ekip kuruldu, defalarca hayata tutundu

Suriye'nin İdlib şehrindeki çadır kentte çıkan yangın ablasını kaybeden 21 aylık Delal Dugaym'in bedeninde ciddi cevap oluştu. 21 aylık Delal Dugaym için 6 takım heyetti, Mersin Şehir Eğitim…

Ülkelerindeki iç savaş sebebiyle sığındıkları İdlib'de heyeti kampta yaşayan 6 çocuklu Dugaym ailesi, 1 Ocak'ta sobayı motorinle yakmak istedikleri sırada çadırlarında yangın çıktı.

Alevlerin arasında kalan 10 yaşındaki ablası Yasmin'in yaşamını yitirdiği yangında kurtarılan Delal bebek evvel bölgedeki sağlık merkezine götürüldü.

Bedeninde derin yanıklar oluşan Delal bebek, Sağlık Bakanlığının teşebbüsüyle evvel Hatay'daki İskenderun Devlet Hastanesine ardından Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

Sağlık Kurumunda ilk müdahalesi yapılan Delal'in suratı, başı, elleri, kolları, ayakları ve bacaklarında üçüncü derece derin yanıklar alana geldiği tespit edildi.

21 aylık Delal bebek mucizesi 6 ekip kuruldu, defalarca hayata tutundu

HAYATA DÖNDÜRMEK İÇİN 6 TAKIM OLUŞTURULDU

Yanık Merkezi'nde rehabilitasyonuna başlanma kararı alınan yaralı bebek için alanında uzman hekim ve hemşirelerin bulunduğu 6 takım oluşturuldu.

Rehabilitasyon sürecinde 3 kere ölümcül kalitede sepsis geçiren Delal, bu yarıyılda 16 kere operasyona alındı.

Türk hekimlerin zaferli cerrahi işlemleriyle hayata dönen Delal bebek, takribî 4 ay süren rehabilitasyonu sonrası yaşam savaşını kazandı.

Çocuk Palyatif Bakım Merkezindeki gözlem süresi bitirilen Delal taburcu edildi.

"YAŞAMAZ DEDİĞİMİZ MUCİZE BİR BEBEK OLARAK DEĞERLENDİRMİŞTİK"

Rehabilitasyonu üstelenen takımda misyon alan Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aydın Yücel, Anadolu Ajansı muhabirine, iş hayatının en zorlu süreçlerinden birini yaşadığını söyledi.

Delal'in sağlık kurumuna getirildiği ilk günü unutamadığını dile getiren Yücel, "İlk sağlık kurumuna geldiğinde yüzde 10 ortamında yaşama kaderi vardı. Bedeninin yüzde 40'ından aşırısında yanıklar oluşmuştu. 'Yaşamaz' dediğimiz mucize bir bebek olarak değerlendirmiştik. Çok ciddi hastalarla karşılaşıyoruz ama iş hayatımda gördüğüm en ağır olaylardan biriydi. Bu sebeple Delal'in rehabilitasyon sürecinde çok fazla etkilendim." ifadesini kullandı.

Yücel, yaralı bebeğin hayatta kalması için başlatılan süreci titizlikle yürüttüklerini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Bedeninde üçüncü derece yanıklar vardı. Yoğun bakım birimimizde 8'i büyük 8'i minik olan harekâtlarla yanıklar rehabilitasyon edilmeye çalışıldı. Rehabilitasyon sürecinde ciddi müdahalelerden geçti. 3 kere ölümcül sepsis yaşadı. Şu anda onu taburcu edebilecek gidişata geldik. Hayati bir riski kalmadı, bayağı sıradan bir çocuk gibi. İlk geldiği yarıyıllarda solunum yolları sarih değildi. 'Yaşam kurtarıcı' dediğimiz bir delik açıldı. Onunla birlikte beslenmeye başladı. Babasıyla beraber kalıyor. Suriye'de olan annesine gereksinimi var. Onun gelmesini bekliyor. İlerleyen süreçte sağlık kurumumuzda fizik rehabilitasyonu devam edecek. Plastik cerrahi açısından değerlendirmeleri de sürecek. İlerleyen yaşlarda estetik emelli işlemler geçirecek."

Son gidişatı keyifle karşıladıklarını dile getiren Yücel, Delal'i hayata döndürmenin iftiharını yaşadıklarını aktardı.

"3 KERE VEFATTAN DÖNDÜ, HER KERESİNDE HEKİMLER ONU HAYATA DÖNDÜRDÜ"

Baba Abdulfattah Dugaym da bir kızının hayatını kaybettiği yangını unutmakta zorlandığını ifade etti.

Yangında bir evladını kaybettiğini, minik Delal'ı da saklandığı tuvaletten çıkararak bölgedeki sağlık merkezine götürdüğünü anlatan Dugaym şunları söyledi:

"Türk ambulansları 10 dakika içinde Suriye topraklarına girdi. Allah razı olsun, anında Türkiye'ye geçiş yaptık. Mersin'deki rehabilitasyonunda 3 kere vefattan döndü. Her keresinde hekimler onu hayata döndürdü. Yaşayacağı hiç usumun ucundan dahi geçmiyordu. Hekimlerin yaptığı bu iyilikleri hayatım süresince unutmayacağım. Onlar olmasaydı benim kızım yaşamazdı. İyi ki varlar. Bir baba olarak çok güç anlar yaşadım. Allah'a çok şükür kızım şu an hayatta." diye konuştu.

Dugaym ailesinin Mersin'e getirilmesi için Türk yetkililerden takviye istediğine sözlerine ilave etti.