23 Nisan’da en büyük bayrak

23 Nisan’da en büyük bayrak

23 Nisan’da Türkiye’nin en büyük sancağı İstanbul’un semalarında dalgalanmaya başladı. 1000 metrekarelik Türk sancağı, 111 metrelik direğe dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve 23 çocuk tarafından…

GÜVEN İÇİNDE HUZURLA YAŞAYACAĞIZ

“Müstesna günü müstesna bir yapıtla onurlandırıyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi 101 sene evvel bir 23 Nisan günü dualarla, salavatlarla, tekbirlerle Ankara’da açılmıştı. Bu Gazi Meclis’i, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere rahmetle yâd ediyoruz. Rabbim ülkemizi bir daha yine İstiklal Harbi vermek, İstiklal Marşı yazdırmak zorunluluğunda vazgeçmesin diyoruz. Vatan topraklarını dağılmak ve ulusumuzu ayrılmak için kullanılan usuller değişmiş olsa da amaç hep aynıdır. Bugüne kadar darbecilerden terör örgütlerine, ekonomik tuzaklara kadar bu ülkeyi ve halkı hedef alan her hücum aynı lekeli senaryonun mahsulüdür. Son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar payidar kılmak için maziden atiye kurduğumuz köprüyü kuvvetlendirerek gece gündüz çalışıyoruz. İstanbulumuzun en hoş tepelerinden birinde nazlı nazlı dalgalanan sancağımızın gölgesinde allahın izniyle güven içinde, huzurla yaşayacağız.

TÜRKİYE’DE DAHA BÜYÜĞÜ YOK

Türkiye’de bu sancaktan daha büyüğü yok. Bu yükseklikte bir sancak direği de yok. Şu anda Çamlıca bununla müşerref oluyor. Ve İstanbul bir tebessümmeyi de bu tepeden, allahın izniyle yalnızca Türkiye’ye değil, dünyaya da yapıyor. Toprak için kan dökülmediyse vatan olmaz. Ben onları hep şuna benzetiyorum: Arsa var, arazi var. Araziyi arsaya dönüştürmek için emin bir değer ödemek gerekiyor. Aksi halde arazinin hiçbir anlamı yok. Biz de bu ülkede bu toprakları vatan yapmak için nice şehitler verdik. 2053’şan Türkiye’sini bugünün gençlerinin kuracağını andırdırarak Biz toprağın altında olacağız. Rabbim lütfederse oradan sizi allahın izniyle izleyeceğiz. Size inanıyoruz. Size de böyle bir Türkiye’ye vazgeçtiğimize inanıyoruz.”

23 Nisan’da en büyük bayrak

ETRAFÇILIK İŞTE BUDUR

Cuma namazını Büyük Çamlıca Camisi’nde kılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merasim için Çamlıca Tepesi’ne çıkarken Küplüce ve Kirazlıtepe semtlerinden geçti. Erdoğan’ın vasıtayı mahalle sakinleri tarafından sık sık durduruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan mahalle soğukkanlılarıyla ne konuştuğunu merasimdeki konuşmasında anlattı. Çamlıca’yı TV ve radyo antenlerinden arındıklarını, bölgeyi daha önceki yapılardan kurtardıklarını andırdıran Erdoğan, şöyle devam etti:

“Hani birileri etrafçılıktan bahsediyor ya, işte etrafçılık budur. Etrafçılıkla biz burayı pakledik. Bütün anlamıyla bir etraf tertip etmesi yaptık. Kirazlıtepe, Küplüce ve buradaki kardeşlerime de sesleniyorum. Kazançken buranın soğukkanlılarıyla da görüştüm.

NE BEN ÜZÜLEYİM, NE SİZİ ÜZEYİM

Bakın burada bir etraf tertip etmesi yapıyoruz. İstiyoruz ki buradaki yapıları tamamıyla kaldıralım. Kirazlıtepe’ye yapılan binaları görüyorsunuz. Bir başka hoşluk kattı Kirazlıtepe’ye. Cumadan sonra aradaki yurttaşlarımla görüştüğümde, hepsi ‘Başkanım, ya ne olur, bizi de aynı biçimde bu başkalaşım, mutasyon tasarıyı içerisinde, aynı vaziyete kavuşturun’ dedi. Ben de kendilerine şunu söyledim: ‘Ne olur siz şöyle aranızda uyuşun da, ne ben üzüleyim, ne sizi üzeyim.’ Şu anda tamamlanmış olan binalar nasıl? Hepsi ittifakla, ‘Çok hoş’. ‘Onlara hangi hakkı verdiysek, size de aynı hakkı verme lafını veriyorum’ dedim. Tüm bu hoşlukların bütün mantığıyla neticelenmesi, buradaki kentsel değişimin bitirilmesine bağlı. İstanbul’a da bu yakışır.”

KORONAVİRÜS UYARISI: KARARLARIN SEBEBİ BU BELAYI EN AZ HASARLA DEFETMEK İÇİN

Cuma namazını Büyük Çamlıca Camisi’nde kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, cemaate hitap ederken koronavirüsle gayret mevzusunda şunları söyledi: “Bazı önlemler açıklıyoruz. Bazı kararlar alıyoruz. Aldığımız bu kararların tek nedeni, şayet ülkemize idarıyorsak en az hasarla bu belayı nasıl defederiz onun için. Beklentimiz odur ki en kısa zamanda Rabbim bizleri bu musibetten ‘Ya Hafız’ adı şerifi saygısına muhafaza eylesin. Bizlere bu musibetten allahın izniyle en kısa zamanda kurtulmayı kısmet eylesin. Bu belaya kapılanlardan şu ana kadar ebediyete uğurladığımız kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Öğretmenlerimizin yanında natürel bana düşmez bu iş. Allahın İzniyle az evvel hasta yatağında can verenlerin de şehit olduklarına dair bir hadisi şerifi öğretmenim burada ifade etti. Beklentimiz odur ki, bu hastalıktan Hakk’a uğurladığımız kardeşlerimiz de allahın izniyle şehitler safındadır.”