230 milyar doları kim yönetiyor? Elon Musk'ın yakın çevresinde servet savaşları...

230 milyar doları kim yönetiyor? Elon Musk'ın yakın çevresinde servet savaşları...

Biri deneyimli bir finans yöneticisi, değişiği gözü kara bir kumarbaz... Elon Musk'ın yakın etrafsindeki iki isim Tesla CEO'sunun us almaz servetinin idaresinde kimin söz hakkı sahibi olacağı mevzusunda

Bir Haylimiz ismini duymasak da Jared Birchall yaşayan en ehemmiyetli ve tesirli insanlardan biri. Çünkü 48 yaşındaki Birchall, dünyanın en büyük servetinin nasıl idareneceğine karar veren bireylerin başında geliyor.

Evet, kendisi Elon Musk'un varlık yöneticisi, sağ kolu ve aile ofisinin idarecisi.

Birchall ile Musk arasında geçtiğimiz senenin sonlarında bir görüşme asıllaştı. Görüşmeye dair bilgilendirilen üç kaynağın dediğine göre, Birchall burada işverenine tek bir şey söyledi: "Elon, bunu yapamazsın!"

Peki neydi bu iki adamı fikir ayrılığına düşüren? Daha doğrusu kimdi?

Yanıt: Igor Kurganov.

Son senelerde Musk'ın yakın etrafsinde kendine ehemmiyetli bir yer edinen 34 yaşındaki Kurganov, Rusya doğumlu bir profesyonel kumarbaz. Kurganov'un pandeminin bir kısmında Musk'ın evinde yaşadığı ve ikilinin sabahlara kadar oturup Musk'ın servetini "tesirli hayırseverlik" olarak öğrenilen strateji doğrultusunda nereye tüketmesı gerektiği mevzusunda sohbetler ettiği biliniyor.

EVVEL KORUMALARI DEĞİŞTİRDİ, SONRA PARANIN İDARESİNİ ELE GEÇİRDİ

Kurganov'un finans alanında da güvenlik alanında da tecrübesi bulunmuyor. Ancak Musk'ın her iki alandaki kararlarını da şekillendirdiği belirtiliyor.

Misalin Londra'dan Teksas'a göçtükten sonra Musk'ın gözetmelerinin bir kısmını işten çıkaran Kurganov, yerlerini kendi seçtiği güvenlik görevlileriyle doldurdu. Bundan kısa bir süre sonra da Tesla CEO'su, Birchall'a kâbuslarında dahi göremeyeceği o haberi verdi: Musk, bu genç adamın fikirlerinden öylesine etkilenmişti ki 230 milyar dolar değerindeki servetinin hayır işlerine tüketilecek olan kısmının idaresini Kurganov'a vazgeçmek istiyordu. Kurganov, Musk'ın parasını dilediği biçimde bağışlamakta özgür olacaktı.

Varsayım edebileceğiniz üzere Birchall, bu açıklamaya yukarıyada bahsettiğimiz cevabı verdi: "Elon, bunu yapamazsın!"

230 milyar doları kim yönetiyor Elon Muskın yakın çevresinde servet savaşları...

ELON'U BİRİ O TARAFA BİRİ BU TARAFA SÜRÜKLÜYOR

Birchall ve Kurganov arasındaki "benim sözüm geçecek" çekişmesi, Musk'ın yakın etrafsinin çoğu zaman kasırgalı ilişkilerine de yakından bakma imkânı sağlayan eksantrik bir misal. Twitter'ı 44 milyar dolara alma önerisinde bulunmasının da gösterdiği üzere, çok süratli yatırım kararları alabilen Musk fikrini de aynı süratle değiştirebiliyor. Nitekim Twitter'ı almaktan vazgeçmesi, Musk'ı çok sıkıntılı bir hukuk savaşının içine sürükleyecek gibi görünüyor.

Tam bu süreçte Musk, eforu ve zenginliği kendisine olan yakınlıklarıyla tanımlanan yatırımcılar, destekçiler ve sık sık değişen dostlar tarafından bir o yana bir bu yana çekiliyor.

Musk'la iş ilişkisi olan kaynakların dediğine göre, özellikle Birchall ve Kurganov birbirine 180 derece ters fikirleriyle Tesla CEO'sunu çok güçe soktu.

TABAN TABANA TERS İKİ ŞAHSİYET

Çocukluğu "Birchall Aile Şarkıcıları" isimli bir müzik ve dans grubuyla California'da seyahat ederek geçmiş olan Birchall, rastgele bir makûs alışkanlığı bulunmayan, dindar bir "iyi çocuk" olarak tanınıyor. Büyük paralarla oynamayı seven ve pokerden 18 milyon dolar kazandığı söylenen Kurganov ise uzun saçları, sakalları, sakin tavrını öğreniliyor. Bir podcast görüşmesinde üniversiteyi vazgeçme sebebinin çok fazla uyuşturucu kullanması olduğunu da söylemişti.

Geçtiğimiz kış aylarında Musk, Birchall ile Kurganov arasında bir uzlaşı tesis etmek için kolları sıvadı. Kurganov'un Musk'ın nihayetinde hayır işlerine tüketme sözü verdiği 5,7 milyar dolar değerindeki Tesla hissesini idaremesine karar verildi. Tesla CEO'sunun varlığının geri kalanı ise Birchall'un inisiyatifinde kalacaktı. Ancak bu karar tansiyonu düşürmedi.

Aralarında Musk Vakfı'ndan çalışanların ve yatırımcıların da bulunduğu on ikiden fazla kaynak Wall Street Journal'a yaptıkları açıklamalarla, dünyanın en zengin adamının servetinin başında yaşanan münakaşaları gözler önüne serdi.

Birchall'un LinkedIn profilinde bu resmin altında Mart 2016'dan beri Aile Ofisi Yönetimsel Direktörü olduğu yazılı...

230 milyar doları kim yönetiyor? Elon Muskın yakın çevresinde servet savaşları...

Birchall'un LinkedIn profilinde bu resmin altında Mart 2016'dan beri Aile Ofisi Yönetimsel Direktörü olduğu yazılı...

BIRCHALL MUSK'IN HER İŞİNİ HALLEDİYOR

Dünyanın en zengin insanı olmasına rağmen, Musk hayır işleri mevzusunda pek cömert sayılmaz. Servetleri tıpkı Musk gibi işletme hisselerine bağlı olan Bill Gates ya da Jeff Bezos'a kıyasla, Musk bağış yapma mevzusunu neredeyse hiç gündeme getirmiyor.

Eldeki en aktüel bilgilere göre, Musk Vakfı, 2020 vergi senesinde 23,6 milyon dolar bağışta bulundu. Forbes'un milyarderler listesine göre, bu ölçü Musk'ın 2020'deki net servetinin yüzde 0,02'sine tekabül ediyordu.

Vakıf, 2016 senesinden beri Birchall'un hakimiyetinde. Birchall, büyük minik demeden Musk'ın her türlü sorununu çözüyor. Misalin Musk'ın bir keresinde internet etrafında "www.justballs.com adresi benim olsun isterdim" demesinin ardından Birchall, 2018'de sahte bir isimle sitenin alan ismini satın almıştı.

Teknoloji dünyasına finans kanalıyla adım atan Birchall, 10 kardeşiyle beraber kısa bir süre sahne aldıktan sonra Brigham Young Üniversitesi'ne girdi. Ardından 1 sene Merrill Lynch'te çalıştı. Ancak "bir yazışmayı yöneticisinin onayı olmadan alıcıya yolladığı için" işten çıkarıldı.

6 YILDIR BERABER ÇALIŞIYORLAR

Daha sonra özel varlık yönetimi alanına geçen Birchall ile Musk'ın yolları 10 sene kadar evvel kesişti. O sırada Birchall Morgan Stanley'nin Güney California ofisinde çalışıyordu. Musk'ın nakit sıkıntısı yaşadığı bir yarıyılda 100 milyonlarca dolarlık kredi almasını sağlayan Birchall, bu sayede Tesla CEO'sunu etkilemeyi muvaffak oldu. Musk, 6 sene evvel kendi parasını idaremek için bir işletme kurduğunda da başa Birchall'u geçirdi.

Musk için çalışmak, Birchall'u zaman zaman enteresan münakaşaların ve davaların içine de çekti. Misalin 2018'de bir İngiliz mağara kaşifi Vernon Unsworth, Tayland'daki bir mağarada sıkışıp kalan futbol ekibini kurtarmak için dayanak öneri eden Musk'ı tenkit etince, Birchall "James Brickhouse" diye sahte bir isimle bir e-posta adresi oluşturup adamı incelemek için bir dedektif yakalamıştı.

Musk, Unsworth'u bir tweet'inde "pedofil herif" diye nitelendirdi, daha sonra özür dileyip şaka yaptığını belirtti. Unsworth ise Musk'a açtığı karalama davasını kaybetti.

Birchall, Musk'ın servetini rejisörün yanı sıra tünel açmaya odaklanan startup'ı Boring Co.'nun direktörü ve beyin implantları üzerine çalışan Neuralink firmasının da CEO'su.

Musk, 2020'de Kaliforniya'dan Teksas'a taşınacağını duyurduğunda, Birchall ve ailesi de eyalet değiştirme kararı aldı. O tarihten itibarn Musk'ın Teksas'taki suratı haline gelen Birchall, işvereni ismine hem işleri yürütüyor hem de muhtelif aktifliklere katılıyor. Austin merkezli bir yarıiletken yonga üreticisi olan Silicon Labs'in eski CEO'su Tyson Tuttle, "Elon'a yakın olanlar arasında Jared dışında hiç kimse telefonlarınıza çıkmaz" diye konuştu.

230 milyar doları kim yönetiyor Elon Muskın yakın çevresinde servet savaşları...
Kurganov ve kendisi gibi poker oyuncusu sevgilisi Lee Boeree

RUSYA'DA DOĞDU ALMANYA'DA GELİŞTİ

Gelelim Kurganov'a... Onun Musk'la olan ilişkisi dostlukla başladı. Paul Phua Poker podcast'ine verdiği ziyarete göre, Rusya'da doğan ve 4 yaşındayken mühendis ailesiyle beraber Almanya'ya göç eden Kurganov, emekçi sınıfı bir ailede gelişti.

20'li yaşlarında profesyonel bir poker oyuncusu olarak ünlendi. 10 sene kadar evvel Las Vegas'ta büyük bahislerle oynamaya ve kazanmaya başladı. 2012'de Monte Carlo'da 1.080.000 euro kazandıktan sonra herkesin tanıdığı bir oyuncu haline geldi.

Öbür oyuncular Kurganov'u agresif ve saygı gören bir oyuncu olarak nitelendiriyordu. Misalin Dan Smith, "Igor çok fazla el oynamaya ve büyük hücumlar yapmaya hevesliydi" diye anlatıyordu.

Las Vegas'ta çok zaman geçirmekle beraber, şehrin hengameli imajına uygun bir insan değildi Kurganov. Kendisini tanıyan bir şahsın dediğine göre, pokerde suni zekanın rolü gibi felsefi münazaralarla saatlerini geçirmeyi seçim ediyordu. En marifetli insanı dahi yenebilecek bir bilgisayar programı çıkmasından kaygı ediyordu.

2015 senesinde Poker Life Podcast'e verdiği ziyarette Kurganov, poker oyuncuları için bir muhasebe uygulaması üzerine çalıştığını belirtiyordu. Ayrıca poker oyuncuları, fantezi sporlarıyla uğraşanlar ve finans profesyonellerinin, hasılatlarını doğru hayır kuruluşlarına bağışlamalarını sağlayan "Raising for Effective Giving" Tesirli Bağışlar için Para Toplama - REG isimli teşkilatın da kurucuları arasında yer alıyordu.

REG yukarıyada da bahsettiğimiz "tesirli hayırseverlik" stratejisine odaklanıyordu. Tesirli hayırseverlik, dayanak kuruluşlarına yapılan bağışları en büyük farkı yaratacak biçimde idaremeyi kasteden bir strateji anlamı. Ancak bir hayli uzman bu yaklaşımı problemli buluyor.

ESKİ SEVGİLİSİ GRIMES ARACILIĞI İLE TANIŞTILAR

Öbür poker oyuncularının aktardığına göre, Kurganov'un yaşamının merkezinde bir başka poker oyuncusu olan sevgilisi Liv Boeree yer alıyordu. Boeree ise Musk'ın eski sevgilisi ve iki çocuğunun annesi şarkıcı Grimes ile yakın dosttu. 2018 senesinde Grimes asıl ismiyle Claire Boucher, Musk ve Boeree'yi tanıştırdı. Hatta Boeree, Musk'ın Twitter'da takip ettiği az sayıdaki insandan biri oldu.

Çiftler beraber zaman geçirmeye başladı. Musk ve Kurganov, Burning Man festivaline dinledikleri tutku sayesinde dost olurken Boeree de Grimes'la bol bol müddet geçiriyor iki kadın sosyal medyada ortak paylaşımlar yapıyordu.

Kurganov, Musk'la tanışmadan çok kısa bir süre evvel profesyonel poker oyunculuğu kariyerini sona erdirmişti. Kendisi milyon dolarlar kazanmış olsa da muhasebe uygulaması ve REG hayal kırıklığı yarattı. Müessesenin internet sitesinde 2019 senesinde 3,1 milyon dolarlık bağışa aracılık edildiği belirtiliyor.

Pandemi Kurganov ve Musk'ı daha da yakınlaştırdı. Bu yarıyılda Kurganov Musk'a bilime olan ilgisiyle sonu gelmeyecek servetini, daha fazla insanın faydası için tüketme mevzusunda bir vizyon çizdi.

Mevzuya yakın bireylere göre, yeni fikirlere sarih olmakla öğrenilen Musk, o güne kadar hiçbir zenginin sınamadığı bu yaklaşımla alakalı Kurganov'un anlattıklarını dinleyince coşkuya kapıldı. Ardından Kurganov'a vakfına gelen bağış arzlarını sorgulama görevini verdi.

Musk, Teksas'a taşındıktan kısa süre sonra Kurganov ve Boeree de peşinden gitti.

RESMEN MUSK VAKFI ÇALIŞANI OLDU

Geçtiğimiz Ağustos ayı haysiyetiyle, başka bir deyişle profesyonel poker oyunculuğundan emekli olduktan iki sene sonra Kurganov, Musk Vakfı'nın resmi ve faal bir çalışanı haline geldi.

Bunu Kurganov'un kurumsal e-postasıyla Explore Mars Inc. isimli kâr emeli gütmeyen kuruluşun CEO'su Chris Carberry ile yaptığı yazışmalardan kavramak olası.

Carberry, kızlardan oluşan bir robotik ekibini Afganistan'dan çıkarmak için 600 bin dolar toplamak istiyordu ve bunun için Musk Vakfı'na da müracaat etmişti.

Kurganov ise maliyetler mevzusunda kuşkuluydu. Wall Street Journal'ın eriştiği bir e-postada Kurganov şöyle diyordu:

"Fiyatın kırılımı bağlamında tüketmelerin bütün olarak ne olacağını kavramaya çalışıyorum. Uçuş maliyetlerine ek başka masraflar da olabileceğini varsayım ediyorum ama yeniden de toplam maliyeti insan sayısıyla beraber lineer olarak artmasına afalladım."

Carberry hayal kırıklığına uğrasa da fikrini değiştirmemişti. Bir başka Explore Mars çalışanına yazdığı e-posta'da "Yakın geçmişte Igor'la tesirli bir şekilde beraber çalıştık. Günlük bağış kararlarını Igor veriyor" diyordu.

230 milyar doları kim yönetiyor Elon Muskın yakın çevresinde servet savaşları...
Grimes ve Musk 2018'de MET Gala'da

VAKFI BIRCHALL İDARIYORDU, PARAYI KURGANOV

Bu yapı Birchall'u oldukça güç bir gidişata soktu. Etrafsindekilere söylediğine göre, kanunen vakfın işvereni kendisiydi ama Musk'ın parasının nereye tüketileceğine bir anda çok kuvvetlenmiş bir yeni yetme karar veriyordu.

Konua yakın kaynaklara göre, Birchall, FBI'ın da yabancıların Amerika Birleşik Devletleri firmaları üzerindeki tesirsine müteveccih araştırmaları kapsamında Kurganov'u mercek altına aldığını da keşfetti. Söylenene göre, FBI casusu Kurganov'un Musk'ın yakın etrafsine bu kadar süratli kabul edilmiş olmasından dolayı evhamlıydı. Ancak Kurganov hakkında rastgele bir suçlama bulunmuyor.

Öbür yandan Musk'ın bir federal soruşturmaya mevzu olabileceğinden kaygı eden Birchall, geçtiğimiz ilkbaharda Musk'ı Kurganov'a karşı bir kere daha uyardı. Birchall'a göre Kurganov'un Musk'ın bağışlama sözü verdiği 5,7 milyar dolarlık hissenin idaresinde kilit rol oynaması uygunsuz bir gidişattı.

TWITTER TELAŞINI FIRSAT ÖĞRENDİ

Bütün olarak Musk'ın Twitter'ı almaya niyet ettiği o günlerde, Birchall Musk'ın yanını parçalamıyordu. Twitter için milyarlarca dolar fon bulan Birchall, sosyal medya sitesinin geleceği üzerine hissedarlar ve yatırımcılarla Musk ismine görüşmeler reelleştiriyordu.

İlkbahar haysiyetiyle Musk'ın Twitter'ı alma teşebbüsleri kendi cebinden on milyarlarca dolar tüketmesını gerektirir bir hal almıştı. Musk tam dikkatini bu işe tüketiyordu. O esnada borsanın geneliyle beraber Tesla'nın hisseleri de değer kaybediyordu. Bu da Musk'ın fukaralaştığı anlamına geliyordu.

Mayıs ayında Birchall, Musk'tan Kurganov'un vakıftaki işine son verilmesini istedi. Vakfın temsilcisinin yaptığı açıklamaya göre Musk bu arzı pozitif karşıladı.

Nihayetinde Musk'ın parasının bir kuruşu dahi tesirli hayırseverlik projelerine tüketilmezken Kurganov'un Musk Vakfı uzantılı e-posta adresi de alt yukarıya altı hafta evvel kapatıldı.

The Wall Street Journal'ın "Elon Musk’s Inner Circle Rocked by Fight Over His $230 Billion Fortune" başlıklı haberinden derlenmiştir.