26 yılın en sert freni

26 yılın en sert freni

Otomotiv sektörü senenin ilk yarısında tedarik meseleleri sebebiyle yeterli sayıda taşıt üretemedi. Dünyada bayiler boş kaldı, satışlar geriledi. Haziran ayında binek taşıt satışları Avrupa’da yüzde

Yonga krizi, Çin’deki karantina tedbirleri ve Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle tedarik zincirlerinde büyük problemler yaşayan otomotiv sektörü, senenin ilk yarısında yeteri kadar yeni taşıt üretemedi. Dünyanın en büyük taşıt pazarlarında bayiler boş kaldı. Üzerine, dünya çapındaki yüksek enflasyon ve petrol maliyetlerindeki sıçramayla harcayıcı arzlarının ertelenmesi de ilave edilince haziran ayında araba satışları sanki çakıldı. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve İngiltere’de araba satışları rekor seviyelerde gerilerken, Çin pazarı teşviklerle ayakta kalabildi.

1996’YA GERİ DÖNÜŞ

Haziran ayında Avrupa’daki binek taşıt satışları 26 senenin en düşük seviyesini gördü. Avrupa Araba Üreticileri Birliği ACEA bilgilerine göre, haziranda binek taşıt satışları geçtiğimiz senenin aynı ayına göre yüzde 15.4 düşerek 886 bin 510 adede geriledi. Bu sayı, 1996 senesinden bu yana görülen en düşük haziran ayı satış sayıyı oldu. En büyük düşük yüzde 18.1’le Almanya’da kaydedilirken, İtalya pazarı yüzde 15 ve Fransa pazarı yüzde 14.2 geriledi. Ocak-Haziran yarıyılında ise satışlar Avrupa genelinde yüzde 14 daralarak 4.6 milyon adet olarak reelleşti.

Amerika Birleşik Devletleri DE ETKİLENDİ

Tıpkı Avrupa gibi İngiltere de haziranda 26 senenin en düşük araba satış adetlerini gördü. İngiltere’deki binek taşıt satışları haziranda yüzde 24 düşerek 140 bin 958 adet olarak reelleşti. Bu sayı,1996’dan bu yana İngiltere’de görülen en zayıf haziran ayı binek taşıt satış sayıyı olarak kayıtlara geçti. Öte yandan, ilk altı ayda İngiltere pazarı yüzde 12 daralarak 802 bin adede geriledi ve 1992’den beri en zayıf ilk yarı seneyi geride vazgeçmiş oldu. Aylık 1 milyon adedin üzerinde araba satışının reelleştiği Amerika Birleşik Devletleri pazarı da sektördeki tedarik meseleleri ve arzdaki geri çekilmeden kısmetini aldı. İlk altı ayda Amerika Birleşik Devletleri genelinde araba satışları yüzde 17.9 daralarak 6 milyon 859 bin 612 adet olarak reelleşti. Haziran ayındaki toplam düşüş oranı ise yüzde 12 oldu.

ÇİN’İ VERGİ TEŞVİKLERİ AYAKTA YAKALADI

Haziran ayı ve senenin ilk yarısında dünyada binek taşıt satışları çakılırken Çin’de bütün tersi bir gidişat yaşandı. Zira, geçen ay getirilen vergi teşviki pazarı ayakta yakaladı. Çin hükümeti geçen ay motor hacmi 2.0 litreyi geçmeyen, 300 bin yuan’dan düşük 45 bin dolar maliyetli arabalar için vergiyi yüzde 5’e indirmişti. Bu adımla Çin hükümetinin 1 milyar dolar vergiyi gözden çıkardığı belirtilirken, ülkede binek taşıt satışları haziran ayında bir evvelki senenin aynı ayına göre yüzde 23.8 çoğalışla 2.5 milyon adet olarak reelleşti.

TÜRKİYE YÜZDE 1 ÇOĞALIŞLA KAPATTI

Haziranda ülkeler kayıp yaşarken, Türkiye’deki arz satışları canlı yakaladı. Otomotiv Distribütörleri Derneği’ne ODD göre, haziranda binek ve hafif ticari taşıt satışları yüzde 1 çoğalışla 80 bin 652 adede yükseldi. Senenin ilk yarısında ise pazar geçen senenin aynı yarıyılına göre yüzde 9.3 eksilerek 357 bin 904 adet oldu. ODD Başkanı Ali Haydar Bozkurt, “Birkaç sene evveline göre araba maliyetleri donakaltıcı ebada gelmesine karşın markadan markaya farklılık olsa da, yüksek arzla beraber araba alımlarında bekleme vakitleriyle karşı karşıyayız. Bu da bize arabanın, başka bir deyişle mobil olmanın gereksinim olduğunu gösteriyor” demişti.