28 Şubat davasında Yargıtay kararı: 14 müebbet için onama

28 Şubat davasında Yargıtay kararı: 14 müebbet için onama

Yargıtay, 28 Şubat davasında aralarında yarıyılın Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir ile Genelkurmay İşlem Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da bulunduğu 14 maznuna verilen…

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 28 Şubat davasına ait temyiz tahlilini bitirdi. Dairenin kararında, 28 Şubat 1997’de bazı sivil toplum ve basın yayın kuruluşları, üniversiteler, sendikalar, anapara etrafları, sivil bürokrasi ve yargı üyelerinin takviyesiyle, Ulusal Güvenlik Heyeti buluşmasında alınan kararların hükümete dayatıldığı ve hükümetin işlevsiz hale getirildiği ifade edildi.

Maznunlar Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker, vaka tarihinde yürürlükte bulunan 765 rakamlı Türk Ceza Yasayı’nun 147. maddesindeki “Türkiye Cumhuriyeti icra kurulu vekilleri kuruluyu cebren ıskat veya görev görmekten cebren men etmek” kabahati bakımından “ortak fail” olarak mesul yakalandı. Daire, bu 14 maznun hakkındaki müebbet mapus cezalarını onadı.

CEZASI BOZULANLAR

Daire, müebbet mapus verilen maznunlardan daha önceki YÖK azası Erdoğan Öznal, yarıyılın YÖK Başkanı Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz, daha önceki Deniz Güçleri Komutanı Hayri Bülent Alpkaya ve yarıyılın Genelkurmay Adli Müşaviri Muhittin Erdal Şenel’in eylemlerinin bu kabahate takviye kapsamında olduğu mazeretiyle cezanın bozulmasına hükmetti.

Yerel duruşmada “saklı ittifak” kabahatini işlediklerine karar verilen ancak 10 senelik asli zaman aşımı süresi sebebiyle salıverilmesine hükmedilen İbrahim Selman Yazıcı, İzzettin İyigün, Altaç Atılan, Ersin Yılmaz, Kamuran Orhon, Köksal Karabay, Metin Yaşar Yükselen, Orhan Yöney, Refik Zeytinci, Şevket Turan, Şükrü Sarıışık ve Yücel Özsır kararlarının bozulması kararlaştırıldı. 37 maznuna salıverilme ise onandı.

CEZAEVİ YOLU

Yargıtay kararı, suçlamayı yapan Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edilecek. Duruşma, cezası onanan maznunlar hakkında tutma kararı çıkaracak. Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 21 maznun hakkında “darbeye girişim” kabahatinden müebbet mapus cezası vermişti. 68 maznun hakkında salıverilme veren duruşma, 4 maznun hakkındaki davanın vefat, 10 maznun hakkındaki davanın ise “saklı ittifak” kabahatine öngörülen 10 senelik zamanaşımı zamanının dolması sebebiyle düşürülmesine hükmetmişti. Karar, Yargıtay’da temyiz edilmişti.

28 Şubat davasında Yargıtay kararı: 14 müebbet için onamaRefahyol Hükümeti’nin katıldığı 28 Şubat 1997’deki Millî Güvenlik Kurulu buluşması 9 saat sürmüş, buluşmanın ardından tartışılan kararlar açıklanmıştı.