30 günlük süre bitti, Belediye yıkım için hazırlıklara başladı

30 günlük süre bitti, Belediye yıkım için hazırlıklara başladı

Antalya Demre'deki Üçağız Yarımadası'nda İngiliz Cloudya Jamey Hankes'in 10 sene evvel satın aldığı villanın imhayı için işletmeye tanınan 30 günlük zaman sona erdi. Belediye imha için hazırlıklara…

Antalya'nın Demre ilçesinde tarihi ve natürel hoşluklarıyla öne çıkan Üçağız Yarımadası'nda Özel Etraf Koruma ÖÇK bölgesi ve 1'inci derecede natürel sit alanında 'Ziyat Koyu' olarak adlandırılan bölgede 'firari yapı' statüsündeki iki katlı yapıyla alakalı Etraf ve Şehircilik Bakanlığı'nın imha kararı sonrasında İngiliz işletme ve Demre Belediyesi arasındaki yasal süreç devam ederken belediye imha için hazırlıklara başladı.

PANDEMİDE İNŞA EDİLDİ

İngiliz Cloudya Jamey Hankes'in büyük ortağı olduğu ve Demre'den bir bireyin de minik ortağı olduğu belirtilen Eighty Five Ninety Five İnşaat Emlak Turizm ve Ticaret İşletmeyi üzerine kayıtlı firari yapı devrilerek 'İmar sulhu' kapsamında alınan yapı kayıt dokümanı ile yerine yeni bir villa inşa edildi. Doğa şahanesi yarımadada pandemi sürecinde inşa edildiği belirtilen villanın büyük kısmı bitirildi.

30 günlük süre bitti, Belediye yıkım için hazırlıklara başladı

VİLLADA NELER VAR?

Villadan denize inmek için bir merdiven, merdivene bitişik iskele, sol tarafında ise denize sıfır oturma, güneşlenme ve şezlong emelli kameriye stili bir yapı, adanın uç kısmına yakın bir yerde de takribî 40 oturumdan oluşan güneş enerjisi sistemi heyetti.

YURTTAŞ ŞİKAYETİ

Villayla alakalı bazı yurttaşlar CİMER, Etraf ve Şehircilik Şehir Müdürlüğü, Demre Belediyesi gibi alakalı müesseselere şikayette bulundu. Şikayet üzerine Demre Belediyesi, Üçağız Limanı karşısındaki yarımadanın güney kısmında yalnızca deniz yoluyla erişilebilen villa inşaatını damgaladı. Ancak yapı kayıt dokümanı olması sebebiyle Etraf ve Şehircilik Şehir Müdürlüğü'ne başvuruldu.

30 günlük süre bitti, Belediye yıkım için hazırlıklara başladı

KOMİTE DÜŞÜNCESİ

Etraf ve Şehircilik Şehir Müdürlüğü, müracaatı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'na gönderdi. Komite, ÖÇK ve natürel sit alanı olması ve Kıyı Kanunu'na ters bulunması hususlarını dikkate alarak, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı'ndan görüş istedi. Bakanlığın alakalı üniteleri, villayı da kapsayan 7 ayrı yapı üzerine alınan yapı kayıt dokümanının iptal edilmesine müteveccih görüş bildirdi.

İMHA VE PARA CEZASI

Etraf ve Şehircilik Şehir Müdürlüğü, yapı kayıt evrakını iptal ederek, imhayı için kararı Demre Belediyesi'ne gönderdi. Alakalı işletme yetkilileri hakkında da hakikate ters beyanda bulunmaktan Demre Cumhuriyet Başsavcılığı'na kabahat bülteninde bulunuldu. İmha kararının şartname edildiği Demre Belediyesi'nde, 30 Ekim'de Belediye Başkanı Okan Kocakaya başkanlığında yapılan encümen buluşmasında villa ve çevresindeki yapıların tahribine karar verildi ve 63 bin 437 TL yönetimsel para cezası kesildi. Villanın imhayı için 30 günlük legal zaman 10 Aralık'ta sona erdi.

30 günlük süre bitti, Belediye yıkım için hazırlıklara başladı

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

İngiliz firmanın avukatı, Demre Belediyesi'nin imha kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Antalya 4'üncü Yönet Duruşması'ne dava açtı. Duruşma kararında, 2577 rakamlı Yönetimsel Suçlama Usulü Kanunu'nun 'Yürütmenin durdurulması' başlıklı 27'nci maddesinin ikinci fıkrasındaki kararı kapsamında yapılan değerlendirme neticesinde, belediyenin korunmasının alınmasına, yeni bir karar verilinceye kadar yürütmenin durdurulmasına karar verdi. 18 Kasım 2020 tarihinde verilen duruşma kararında, Demre Belediyesi'nden korunma istendi. Ayrıca Demre Belediyesi'nden dava ile alakalı 10 doküman ve bilgi de arz edildi.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI KALDIRILDI

Demre Belediyesi'nce duruşmaya sevk edilen korunmada, yapı kayıt dokümanının ise Etraf ve Şehircilik Şehir Müdürlüğü'nce iptal edildiği ve belediye olarak yapılan harekâtın, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı'nın legal emirlerini yerine getirmek olduğu belirtildi. Korunmada, alanın 1'inci derece natürel sit alanı olduğu belirtilerek, Kaş- Kekova Özel Etraf Koruma Bölgesi içinde olduğu ve kıyı kenar çizgisi ihlali olduğu da vurgulandı. Belediyenin korunması üzerine yeni bir karar alan Antalya 4'üncü Yönet Duruşması, yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verdi.

HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Karşı tarafın açtığı dava sonrası yürütmeyi durdurma kararı alan duruşmanın operasyonları tamamen durdurması sonrasında imha için işletmeye tanınan 30 günlük zaman sona erdi. Alakalı işletme ise Antalya 4'üncü Yönet Duruşması'nin kararına karşı üst duruşma Konya Bölge Adliye Duruşması'ne itirazda bulundu.

İtiraz sürecinin imha için bir mani taşımadığını belirten Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, hazırlıklara başlandığını belirterek, şöyle konuştu:
“Villanın bulunduğu yer bir yarımada ama yol olmadığı için bir isme gibi değerlendirilebilir. Yarımadada elektrik ve su yok. O surattan kompresör veya jeneratör götürmemiz ve ciddi bir hazırlık yapmamız gerekiyor. Bu hazırlıklarımıza başladık ve belki bu süreç içerisinde Konya'dan da karar kazanç. Ancak oradan gelecek kararın da aksi doğrultuda olmasını beklemiyoruz."

İPTAL EDİLEN DOKÜMANLAR

İptal edilen yapı kayıt evrakları, 169 kapı nolu bina, 27 metrekare tek bağımsız kısım, 6,5 metrekare enerji odası, 66 metrekare tek katlı bina, 15 metrekare mutfak kısmı, 94 metrekare su ambarı, 161 metrekare yüzey alanlı iskeleyi kapsıyor.