30 yıl önce işlenen cinayette flaş gelişme! Teknoloji şirketi CEO'su nasıl yakalandı?

30 yıl önce işlenen cinayette flaş gelişme! Teknoloji şirketi CEO'su nasıl yakalandı?

Öldürüldüğünde henüz 25 yaşındaydı... Silikon Vadisi'nde çok parlak bir geleceğe hazırlanıyordu. Sıcak bir Eylül günü işten çıktı ve kendisini bir daha sağ gören olmadı. İki defa yargılanan kuşkulu ikisinde

Adobe Systems'ın zaferli bilgisayar mühendisi Laurie Houts, 5 Eylül 1992 günü, Mountain View şehrindeki işyerinden 1,5 km kadar uzakta California'nın en büyük çöplüğünün yakınlarına park edilmiş taşıtının içinde ölü bulundu.

25 yaşındaki Houts, boğularak öldürülmüştü. Cinayet silahı olan ip hali hazırda boynundaydı. El çantası ise vasıtasından birkaç metre ileride açılmamış halde bulunmuştu.

Olay yeri tahlil takımları, taşıtın ön sırçasının iç kısmında da ayak izleri tespit etti. Bunlar kadının katiline teslim olmamak için büyük bir savaş verdiğini gösteriyordu. Bulunan bir öbür ehemmiyetli kanıt ise taşıtın üzerindeki parmak izleriydi. Bu izler John Kevin Woodward'a aitti.

Şu an 58 yaşında olan Woodward, ReadyTech adlı ufak bir çevrimiçi eğitim yazılımı işletmesinin CEO'su ve başkanı. O yıllarda ise Silikon Vadisi'nde bir yer edinmeye çalışan bir gençti. Houts'un erkek dostu ile aynı konutta yaşıyorlardı. Yani maktul, kuşkuluyi tanıyordu.

Ne var ki ortada bir mesele vardı: Parmak izleri taşıtın kaportasıyla sınırlıydı, iç kısımda kuşkuluye ait parmak izi bulunamamıştı. Yani Woodward'un taşıtın dışına temas ettiği ispatlanabilirdi ama içine bindiğini gösterecek bir kanıt yoktu.

Yine de polis Woodward'u mercek altına aldı. Hatta Houts'un erkek dostu aracılığıyla, Woodward'a erişmek için adımlar da atıldı.

Polis kaynaklarına göre, Woodward kendisini arayan konut dostuyla konuşmasında Houts'u öldürdüğünü inkâr etmemiş, bunun yerine "Ellerinde cinayeti benim işlediğime dair ne delil var ki?" diye sormuş hatta dostuna "Filanca yerin otoparkında buluşup çevrelice konuşma" önerisinde bulunmuştu. Woodward'u Houts'un can verdiği gece gören kimse de olmadığından kuşkular kuvvetleniyordu.

30 yıl önce işlenen cinayette flaş gelişme Teknoloji şirketi CEOsu nasıl yakalandı Houts öldürüldüğü sırada Adobe Systems'da çalışıyordu

İKİ DEFA YARGILANDI, İKİSİNDE DE HÜR KALDI

Genç adam aynı yıl içinde nezaretine alındı. Savcılık Woodward'un konut dostuna "karşılıksız" bir aşk duyduğunu ve bu sebeple Houts'u aradan çıkarmak istediğini iddia ediyordu. Ancak elde yukarıda bahsettiğimiz parmak izleri dışında çok fazla kanıt yoktu. Onlar da en iyi olasılıkla dolaylı delil olarak kabul edilebilirdi.

Nihayetinde Woodward, hâkim karşısına çıkarıldı ancak duruşma süreci büyük kavgalara sahne oldu. Tom Nolan'ın liderliğindeki korunma avukatları, savcılığın karşılıksız aşk kuramını homofobik olmakla tenkit etti ve delillerin yetersizliğine vurgu yaptı. 12 karakter jüriden 8'i "masum" oyu kullandı. Bir karar çıkarmak için yeterli sayıya erişilemediğinden, Woodward hür kaldı.

Dava, yargıcın "aşk rekabeti" kuramının bir defa daha öne sürülmesini yasaklamasına rağmen, ertesi yıl yeniden açıldı. Bu kere de 5'e karşı 7 jüri üyesi masum oyu kullandı ve Woodward bir defa daha serbestliğine kavuştu. Nihayet yargıç kanıt yetersizliği nedeniyle davanın düşürülmesine karar verdi.

Woodward kısa müddet sonra Amerika Birleşik Devletlerinden ayrıldı ve Hollanda'ya taşındı. Hayatını burada sürdüren Woodward, Amsterdam'da ve Oakland'da büroları bulunan ReadyTech firmasını kurdu. Laurie Houts cinayeti ise 30 yıl boyunca karanlığa boğuldu.

HAFTA BAŞINDA NEW YORK'TA NEZARETİNE ALINDI

Ta ki bu hafta başına kadar... 11 Temmuz günü Santa Clara Bölge Savcılığı'ndan yapılan açıklamada, Woodward'un New York'ta bulunan John F. Kennedy Beynelmilel Havalimanı'nda nezaretine alındığı duyuruldu.

Santa Clara Bölge Savcısı Jeff Rosen, iade mahkemesi hakkından feragat eden Woodward'un 29 Temmuz tarihine kadar California'ya teslim edileceğini ve üçüncü kez yargılanacağını bildirdi. Rosen Deoksirübo Nükleik Asit teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde dedektiflerin ilk defa Woodward ile Houts'un boynundaki ip arasında bağ kurmayı muvaffak olduğunu vurguladı ve ilave etti:

"Bayan Houts'un ailesinin ve dostlarının kendisinden asla bırakmadığımızı öğrenmesini isterim. Hakikati bulma ve adaleti yerine getirme gayretlerimizde ne zaman ne de mesafeler bizi durduracak."

Faili bilinmeyen davalardan mesul Savcı Rob Baker, "30 yılın ardından Laurie, ailesi ve arkadaşları ismine adaleti sağlama fırsatını elde ettiğimiz için çok mutluyuz" dedi.

Laurie Houts'un ailesi, anısını zaferli genç kızlara verilecek bir bursla yaşatmayı planlıyor.

30 yıl önce işlenen cinayette flaş gelişme! Teknoloji şirketi CEOsu nasıl yakalandı?

Laurie Houts'un ailesi, anısını zaferli genç kızlara verilecek bir bursla yaşatmayı planlıyor.

Deoksirübo Nükleik Asit MİSALLERİ WOODWARD'A İŞARET ETTİ

Savcılıkla aynı saatlerde Mountain View Emniyet Müdürlüğü'nden de bir açıklama geldi. Ytesirliler, olay yerinden ve Houts'un boynundaki ipten alınan Deoksirübo Nükleik Asit misalleri üzerinde yapılan yeni tahliller neticeyi okların yeniden Woodward'a döndüğünü belirtti.

Mountin View Emniyet Müdürü Chris Hsiung, "Bu dava dedektiflerimizin 30 yıla yayılan kararlılığı ile Santa Clara ve New York'taki müessesesel ortaklarımızın eşsiz ekip oyununun bir araya gelmesinin bir neticeyi" dedi.

Hsiung şöyle devam etti: "Müessesemizin Laurie'nin ailesine zaferli bir yargılamanın reelleşebileceğini görme umudunu nihayet vermiş olmasından şeref duyuyorum. Şunun altını çizmekte fayda var: Ne olursa olsun, kurbanlar için adalet aramaktan vazgeçmeyiz."

Y-STR İNCELEMEYİ VE EŞOFMANDAKİ LİFLER

İddianameyle beraber duruşmaye sunulan soruşturma özetinde belirtildiğine göre, Houts cinayeti sonrası bir araya gelen ispatlar, faili bilinmeyen cinayetlerle ilgilenen bir birim tarafından kumpaslı aralıklarla yeniden değerlendiriliyordu.

Bu bağlamda 2005 yılında yapılan analizde, Houts'un boynundaki ipten alınan misallere Santa Clara Kabahat Laboratuvarı'nda Y-STR incelemeyi yapıldı. Bunun neticesinde Woodward'la bir eşleşme elde edilirken Houts'un erkek dostu da aklanmış oldu.

Y-STR babadan oğula geçen Y kromozomu üzerindeki muhtelif göstergeçlere odaklanılan bir cins Deoksirübo Nükleik Asit testi.

30 yıl önce işlenen cinayette flaş gelişme! Teknoloji şirketi CEOsu nasıl yakalandı?

Y-STR babadan oğula geçen Y kromozomu üzerindeki muhtelif göstergeçlere odaklanılan bir cins Deoksirübo Nükleik Asit testi.

 

Polisin raporunda ayrıca Woodward'un taşıtında bulunan bir eşofman altından alınan liflerle, Houts'un boynunun çevresinde bulunan iplerin birebir aynı olduğu da vurgulandı.

"EN BÜYÜK MANİ YENİ DELİL BULMAKTI"

Mountain View Emniyet Müdürlüğünden Dedektif Çavuş David Fisher, dosyayı 2020 sonlarında yeniden tahlilye başladı. Cinayet soruşturmasının bu yıl başlarında yeniden açıldığını vurgulayan Fisher, "Elimizdeki tüm alternatifleri derinlemesine değerlendirdik" dedi.

Fisher, "Bu davalarda en büyük mani yeni delil bulmaktaydı. O günlerden bu yana yaşanan yeni büyümeler, savcılara burada mevzubahisi olan iddianameyi hazırlama imkânı sağladı."

Kendisinin de parçası olduğu Şahıslara Yönelik Kabahatler Birimi'nin nasıl çalıştığına dair de açıklamalarda bulunan Fisher, "Bu dava özelinde, cinayet silahından, yani ipten, 2005'te alınan misalleri yeniden tahlil ve yeni teknolojiyi kullanarak ipin üzerinde yeni Deoksirübo Nükleik Asit kanıtları bulma uğurları vardı" diye konuştu.

30 yıl önce işlenen cinayette flaş gelişme Teknoloji şirketi CEOsu nasıl yakalandı
Woodward, havalimanında nezaretine alındı

Amerika Birleşik Devletleri'YE AYAK BASAR BASMAZ YAKALANDI

Ancak davanın geleceği Woodward'un yerinin tespit edilmesine ve yakalanmasına bağlıydı. Woodward Hollanda dönüşünde Amerika Birleşik Devletleri toprağına ayak basar basmaz nezaretine alındı.

9 Temmuz günü Milli Güvenlik Bakanlığı'ndan gelen bir uyarı üzerine harekete geçen savcılık müfettişleri, New York'a giderek Woodward'ı havaalanında nezaretine aldı. Çavuş Fisher, Woodward'un tatil yapmak ve eşi şahsi nedenlerle Amerika Birleşik Devletleri'ye döndüğünü belirterek, "Kuşkulunun uçakla Amerika Birleşik Devletleri'ye döneceği bilgisi elimize erişti. Bunu uçuşun reelleşmesinden birkaç gün evvel bildik. New York'taki tüm ytesirlilerle görüşerek kendisinin yakalanmasında bize destek olunmasını arz ettik" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı ile iş birliği içinde çalışan Hollanda makamları da 24 saat içinde Woodward'un Amsterdam'daki konutu ve bürosunda aramalar hakikatleştirdi. Harici hafıza, bilgisayar gibi muhtelif teknolojik aygıtlara el koyuldu.

YAKINLARI UMUTLU AMA ÖNLEMLİ

Houts'un soyadının açıklanmasını istemeyen kız kardeşi Cindy, Mercury News'e yaptığı açıklamada, haberi aldığında çok heyecanlandığını belirterek, "Ancak bir an sonra hakikati algı ediyorsunuz. Hiçbir şey hoşlandıklarınızı geri getirmeyecek. Giden gitti. Adalete bir açıdan kavuşmak hoş ama meseleyi iyileştirmiyor. Davayı kazanmak kardeşinizi geri alacağınız anlamına gelmiyor" dedi.

Houts'un yakın dostu Marilyn ise yeni dava olasılığı karşısında iyimser ama önlemli olduğunu söyledi ve "Tek yapabileceğimiz şey umut etmek" diye konuştu.

ABC7 News'e konuşan ve tıpkı Cindy gibi soyadının açıklanmasını istemeyen Marilyn, "Deoksirübo Nükleik Asit teknolojisi oyunun kaidelerini yeniden yazıyor. Biz de bunun davayı ileri taşımasını ve Laurie'ye adalet getirmesini umuyoruz" dedi.

30 yıl önce işlenen cinayette flaş gelişme Teknoloji şirketi CEOsu nasıl yakalandı

AİLESİ YETENEKLİ GENÇLERE BURS VERECEK

Marilyn, bütün de Silikon Vadisi'nin yükselişte olduğu yarıyılda öldürülen Houts'un hayatta olsa çok büyük galibiyetlere imza atacağını da vurgulayarak, "UC Davis mezunu bir kadın bilgisayar mühendisi olarak erkeklerin baskın olduğu bir işte başarıyla ilerliyordu. En üst seviyelere geleceği kesindi" yorumunu yaptı.

Cindy ve Marilyn, Houts'un davasının yeniden gündeme gelmesinin hayatını ve mirasını onurlandırmaya vesile olduğunu da belirtti. Bu bağlamda iki kadın Houts'un mezun olduğu ve basketbol başta olmak üzere üç ayrı mektep ekibinde ter döktüğü Gunderson Lisesi'nde kız talebeler için bir spor bursu başlatıldığını duyurdu. Burs, lisede dört yıl boyunca spora uğraşmış ve üniversitede bilim, teknoloji, mühendislik ya da matematik alanlarında eğitim almak isteyen son sınıf talebelerine verilecek.

"O BİR PIRLANTAYDI"

Mercury News'ün aktardığına göre, Houts'un ailesinden yapılan açıklamada da "Laurie'nin boyu 1.52'ydi ama kocaman bir kalbi vardı. Mizah anlayışı ve yürekliliği sayesinde herkesin sevgisini kazanıyordu. Laurie'nin yaşam şekli ve insanlara muamelesi, bu dünyada doğru giden şeylerin büyüleyici bir örneğiydi" ifadeleri yer aldı.

Açıklama şöyle devam etti:

"O bir hayli insan için bir pırlantaydı ama pırıltılı yaşamı henüz 25 yaşındayken bizden alındı. Laurie için adaletin nihayet yerine geleceğini umuyoruz ve kendisinden vazgeçmeyen kolluk eforlarına tüm kalbimizle minnet duyuyoruz."