36 kişi hayatını kaybetmişti! Şoke eden savunma: İnşaatla ilgili bir eğitimim yok

36 kişi hayatını kaybetmişti! Şoke eden savunma: İnşaatla ilgili bir eğitimim yok

İzmir'deki zelzelede yıkılan binalardan Rıza Bey Apartmanı'ndaki vefat ve yaralanmalara ilişkin haklarında "şuurlu taksirle birden fazla insanın vefatına ve yaralanmasına neden olma" kabahatinden dava

Tutuklu sanık yapı müteahhidi H.H.Ö, senelerdir bu işi yaptığını ve yıkılan başka binası olmadığını, değişik konutlarında çizik dahi bulunmadığını korundu. Sanık H.H.Ö. hakkındaki yargılamaları reddederek, "Bu bina içerisinde çok oynama olmuş. 36 kişiye Allah'tan rahmet diliyorum. Çok dramam. Binada oynamalar olduğunu iddia belgesinden bildim. 28 sene evvel atılmış beton 28 sene sonra aynı dirayeti gösteremez. Yaralı binaya epoksi ve mantolama yapılmış, bina bundan yıkılmış. Binayı sonradan yapılan müdahaleler bu hale getirmiş. İnşaat bittikten sonra binanın zelzelelerde zarar gördüğü hakkında bana bilgi verilmedi." dedi.

SKANDAL İFADE! 'İNŞAATLA ALAKALI BİR EĞİTİMİM YOK'

Sanık bir sual üzerine, "İnşaatla alakalı bir eğitimim yok. İlkokul mezunuyum ama bu işlere çok emek verdim." ifadesini kullandı. Bir müşteki avukatının, "Teknik okumaları yapmayı öğreniyor musunuz? Bir müteahhit olarak insan yaşamı ile alakalı işin alaylı bir kişiye yaptırılması hakkında ne diyorsunuz?" suali üzerine sanık, "Teknik işleri öğreniyorum. Teknik ifadeleri okumayı öğrensem ne olur öğrenmesem ne olur?" diye cevapladı.
Bunun üzerine avukat, “Kavramayınca işte böyle neticeler ortaya çıkıyor, o surattan soruyoruz." dedi.

Maznunun korunması sırasında izleyicilerden birinin "Palavra söylüyor" diye haykırması üzerine bu kişi salondan çıkartıldı. Müşteki Leyla Dilan Tezcan zelzelede anne ve babasını kaybettiğini belirterek, "2018'de bu apartmana taşındık. Konutta yürürken dahi konut sallanıyordu. Babam zelzeleden 10 gün evvel, 'Konut başımıza yıkılacak, buradan çıkalım.' demişti. Hiç kimse zararlı olduğunu söylemedi. Herkes birbirine atıyor kabahati. Zelzeleye kadar epoksi, tadilat haberimiz yoktu. Kiracıydık, hiçbir buluşmaya çağrılmadık. Şikayetçiyim." dedi.

Müşteki Sercan Turgut, zelzelede bürosunda yalnız başına olduğunu anlatarak, "Sağlam bir masa sayesinde yaşamda kaldım. 10 gün hastanede yattım. 2018'de geldiğim için binaya tadilatı öğrenmiyordum. 4-5 saat enkaz altında kalan biri olarak cemiyet vicdanını rahatlatan bir karar istiyorum." diye konuştu.

"AĞIR BİR TAŞIT GEÇTİĞİNDE SALLANTI OLUYORDU"

Müşteki Sema Okay, zelzele günü kızı ile konutta olduğunu belirterek, "Vefatla burun buruna geldik. Travmamız geçmiş değil. Kimin kabahati varsa şikayetçiyim. Diş hekimliğindeki tadilattan sonra ağır bir taşıt geçtiğinde sallantı oluyordu." dedi. Müşteki Emine Yücel, sanıkların, "Görmedim, dinlemedim" şeklinde korunma yapmasına tepki göstererek, "Kimde o zaman mesullük? 3-5 kuruş kaderine çocuklarımız toprak altında uyuyor. Bakımsızlıklar silsilesi var. Tüm sanıklardan şikayetçiyim. Bizi para hırsı öldürdü." ifadelerini kullandı.

Değişik müştekiler de sanıklardan şikayetçi oldu. Bazı müştekiler ifadeleri sırasında ağladı. Mahkeme kurulu tutuklu sanıklardan sürveyan D.K'nin tahliyesine, değişik sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek mahkemeyi erteledi. İzmir'de 30 Ekim 2020'de alana gelen zelzelede yıkılan ve en fazla can kaybının yaşandığı Rıza Bey Apartmanı'nda 36 kişi yaşamını kaybetmiş, 17 kişi yaralanmıştı.