36 yıl öğretmenlik yaptı, 70 yaşında avukat oldu: 'Stajyer avukat olduğuma inanamadılar'

36 yıl öğretmenlik yaptı, 70 yaşında avukat oldu: 'Stajyer avukat olduğuma inanamadılar'

Edirne'de 36 sene hocalık yaptıktan sonra emekli olan Ahmet Atay 70, talebe bağışlamasıyla döndüğü İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezuniyetinin ardından bitirdiği stajyerliği ile avukatlık

Hocalıktan mektep müdürlüğüne, ilçe ulusal eğitim şube müdürlüğünden ulusal eğitim müdürlüğüne 36 sene süresince eğitimci olarak misyon yapan Ahmet Atay, 2014 senesinde çıkan talebe bağışlamasıyla İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne yine kayıt yaptırdı. 2020-21 akademik senesinde mezun olan Atay, koronavirüs salgını sebebiyle stajyer avukatlığına ara vermek zorunda kaldı. Atay, pandeminin ardından Edirne Adliyesi ve kentteki bir hukuk ofisinde toplam 12 ay stajyer avukatlık yaptı.

36 yıl öğretmenlik yaptı, 70 yaşında avukat oldu: Stajyer avukat olduğuma inanamadılar

'2014 SENESİNDE TALEBELİĞE TEKERRÜR BAŞLADIM'

Atay, 1974-75 senelerinde kazandığı İstanbul Hukuk Fakültesi'ndeki kaydını muhtelif olaylardan dolayı dondurduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Daha sonra tekerrür imtihanlara girerek Edirne Eğitim Enstitüsü'nü kazandım. 1978-79 senelerinde fen bilimleri hocayı olarak atandım. O senelerden sonra 36 sene 7 ay hocalık misyonunda bulundum. Ulusal Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak hocalık, mektep müdürlüğü, şube müdürlüğü ve ilçe ulusal eğitim müdürlüğünde bulundum. 2014 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde dondurmuş olduğum kaydı açtırarak, tekerrür talebeliğe başladım. 2020-2021 senelerinde mezun oldum. Pandemi sebebiyle ara vermek zorunda kaldım ve stajıma geç başladım ama bunu da bitirdim. 6 ay adliye, 6 ay da avukat yanında stajım oldu. Bugün itibariyle stajım bitmiştir ve avukatlığa ilk adımımı attığım için çok mutluyum."

36 yıl öğretmenlik yaptı, 70 yaşında avukat oldu: Stajyer avukat olduğuma inanamadılar

'STAJYER AVUKAT OLDUĞUMA İNANAMADILAR'

Edirne adliyesinde stajyer avukatlık yaptığı sırada avukatlar, savcılar ve dominantlardan yoğun alaka gördüğünü söyleyen Atay, "Gençler beni görünce veya adliye stajımı yaparken çok garip şeylerle karşılaştım. Polis merkezine gittiğimizde stajyer avukat olduğuma inanamadılar. Kimliğimi gösterince hepsi çok büyük bir saygı gösterdiler. Hoş hatıralarım oldu. Her girdiğim adliye stajındaki dominant dostlarımız, bana büyük alaka gösterdikleri gibi gerçekten stajyer olup olmadığımı sordular. İstanbul Barosu'nda avukat olarak misyon yaptığımı düşünen bir hayli dostum oldu. Stajyer olduğumu bilince beni hem kutladılar hem de beraber çalıştık. Onlarla beraber mutlu günlerim oldu" dedi.

36 yıl öğretmenlik yaptı, 70 yaşında avukat oldu: Stajyer avukat olduğuma inanamadılar

Atay, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde yine talebe olma sebeplerini de anlatarak, "Oğlum Hukuk Fakültesi'ni kazanınca kayıt yarıyılları açıldığı için 'Niçin ben de başlamayayım?' dedim. Eşime sordum zira eşimin de yükü çok ağır. 2 evladım var. Yapıp yapamayacağıma dair münakaşalarımız oldu ve sonunda başladım. İyi ki başlamışım, çok mutlu oldum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde çok hoş öğretmenlerle beraber çalıştım, onlara da çok teşekkür ediyorum. Okurken pek zahmet çektiğimi varsaymıyorum. Zira çalışınca bazı şeyler çok kolay oluyor ve yapabiliyorsunuz" diye konuştu.

36 yıl öğretmenlik yaptı, 70 yaşında avukat oldu: Stajyer avukat olduğuma inanamadılar

'SINIF ARKADAŞLARIM ANEKDOTLARINI GÖNDERDİLER'

Talebelik senelerinde hukuk fakültesindeki sınıf dostlarından da destek gördüğünü belirten Atay, "Aralıksız mektebe gidemediğim için arada imtihanlara, arada pratik çalışmalara gittim. Ders dinlemeye gittiğimde bazen çalışkan talebelerden anekdot alıyordum. O anekdotları alırken talebeler,"Öğretmenim, buraya ağırlık verdi öğretmen' diyorlardı. Fakat zaman zaman bize ters köşe yaptıkları da olmuştur ama hoş şeylerdi. Mektepteki talebe dostlarımdan çok takviye aldım. Yaşım ileri olduğu için onlar da büyük bir saygı göstererek anekdotlarını gönderdiler. O anekdotlarla beraber aynı zamanda öğretmenlerimi dinleyerek okulumu tamamladım" dedi.

36 yıl öğretmenlik yaptı, 70 yaşında avukat oldu: Stajyer avukat olduğuma inanamadılar

'GENÇLERE MİSAL OLDUĞUMU SÖYLÜYORLAR'

Atay, avukatlığa başlamasını yakın etrafının da takdir ettiği ifade ederek, "Herkes, 'Gençlere misal oldunuz, sizi takdir ediyoruz' diyor. Bu da bana çok onur veriyor. Zira hocalığımda saygın bir şahıstım. Bana her zaman 'öğretmenim' derler. Bugün avukat olduğumu söylediğimde de 'Sen bizi öğretmenimizsin, devam et' diyorlar. Oğullarım benimle onur dinliyor. Ben de onlarla çok onur dinliyorum. Eşime çok saygılıyım. Eşimin de bu mevzuda çok emeği vardır zira ben mektebe gidince çocuklarımla ilgilenmek ve konut işlerini yönet etmek zorunda kaldığı için benim okumamda çok büyük katkısı vardır. Ona çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.