4 aylık savaşın en büyük sürprizi! Rusya herkesi şaşırttı...

4 aylık savaşın en büyük sürprizi! Rusya herkesi şaşırttı...

Rusya'nın Ukrayna'da hiçbir biçimde hava üstünlüğü sağlayamaması savaşın en büyük sürprizlerinden biri olarak değerlendirilirken Amerika Birleşik Devletleri Hava Güçleri'nin üst düzey general Charles

Rusya bir hafta içinde Başşehir Kiev'i ele geçirme ümidi ile Ukrayna'ya başlattıkları işgalde çok büyük sürprizlerle karşılaştı. Ancak bu sürprizler içinde bir tanesi Rusya'yı olduğu kadar dünyanın geri kalanını da afallamışa çevirdi.

HAVA ÜSTÜNLÜĞÜ KARA TAARRUZUNU DA ETKİLEDİ

24 Şubat'ta başlayan Ukrayna savaşı 4. ayında devam ediyor ve bu süre içerisinde Rusya Ukrayna üzerindeki hava hakimiyetini bir cinsli ele geçiremedi. Rus birliklerinin Ukrayna savaş uçaklarını düşürememesi ve uçaksavar silahlarının üstesinden gelememesi ordunun kara taarruzunda da aksamalara neden oldu ve sonuç Rusya için büyük bir hüsrana dönüştü.

RUSYA KENDİ SİLAHLARI İLE KARŞI KARŞIYA GELDİ

Peki Rusya'nın hava üstünlüğünü sağlayamaması neden bu kadar büyük bir sürpriz? Amerika Birleşik Devletleri Hava Güçleri'nden üst düzey general Charles Brown Jr yanıtı şu biçimde veriyor;

"Ukrayna'nın elindeki silahların çoğu Rusya'nın elindekilerle aynı. Başka Bir Deyişle Rusya Ukrayna'da aslında kendi silahları ile karşı karşıya geldi. Rusya'nın çoğunu kendi ürettiği silahları yeterince tanıması ve onları yenmenin bir yolunu bulması bekleniyordu."
4 aylık savaşın en büyük sürprizi Rusya herkesi şaşırttı...
UKRAYNA SOVYET ORİJİNLİ SİLAHLARI KULLANIYOR

Batı'dan yapılan ağır silah takviyelerine karşın, değişik eski Sovyet cumhuriyetleri gibi, Ukrayna da hala çoğunlukla Sovyet orijinli askeri ekipmanları kullanıyor. Misalin Ukrayna savunma filosunda Su-24 ve Su-25 saldırı uçakları ile MiG-29 ve Su-27 gibi savaş uçakları yer alırken Rusya bu savaş ve saldırı jetlerinin geliştirilmiş versiyonlarını kullanıyor.

Tarafların kesin kayıplarının bilinmesi imkansız olsa da Ukrayna Mayıs ayı ortasında 200 Rus uçağını yıkım ettiğini iddia ediyor.

Ukrayna kendi elindeki askeri ekipmanın yanı sıra kimileri komşu ülkeler tarafından affedilen Sovyet veya Rus menşeli hava savunma sistemleri ve füzeler de kullanıyor.

Ukrayna birliklerinin Rus uçaklarını Sovyet tasarımı S-300 hava savunma sistemi ile düşürüldüğü öğrenilirken Rus kaptanların kendilerinin tasarladıkları sistemin güvenlik sarihlerini neden öğrenmediği son günlerin en çok tartışılan mevzularından birisi haline geldi.

"RUS HAVA GÜÇLERİ SANILDIĞI KADAR KABİLİYETLİ DEĞİL"

Savaşın başladığı günden bu yana Ukrayna'da büyük ölçekli Rus hava operasyonlarının olmaması, gözlemcilerin kafasını karıştırdı ve askeri analistler Rusya hava güçlerinin sanıldığı kadar kabiliyetli olmadığını öne sürdü.

Amerika Birleşik Devletleri İLE RUSYA'YI KARŞILAŞTIRDI

General Brown mevzuya ait değerlendirmesinde Rusya'nın Ukrayna'daki performansını Amerika Birleşik Devletleri ordusunun 1991'deki birinci Körfez Savaşı sırasındaki performansı ile karşılaştırdı ve, "Arınmak istediğimiz bölgelerde ilk iş olarak kara güçlerinin faaliyet gösterdiği alanlar üzerinde hava üstünlüğü sağladık. Ancak Ruslar bu biçimde çalışmıyor. Rus birliklerinin Ukrayna hava savunmasını yasaklamadıkları sürece bulundukları yerden çok uzağa gitmeleri olası değildi." dedi.

"RUSYA İÇİN İŞLER ÇOK DAHA GÜÇ HALE GELİYOR"

Brown, NATO ülkeleri tarafından sağlanan Amerika Birleşik Devletleri üretimi Stinger füzeleri de dahil olmak üzere binlerce taşınabilir silahla desteklenen Ukrayna Ordusu'nun artık çok daha zinde olduğunu ve bunun Rusya için işleri çok daha güç hale getirdiğini vurguladı.