4 bin 532 sayfalık gerekçe: Adım adım öldürdüler

4 bin 532 sayfalık gerekçe: Adım adım öldürdüler

Hrant Dink’in öldürülmesiyle alakalı görülen 76 maznunlu davada verilen cezaların 4 bin 532 sayfalık bahaneli kararı açıklandı. Kararda, FETÖ üyeyi daha önceki emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer…

AGOS Gazetesi Genel Yayın Rejisörü Hrant Dink’in 2007 senesinde öldürülmesine ait 76 maznunun suçlandığı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 bin 532 sayfalık bahaneli kararını açıkladı. Kararda, en başından itibaren teşkilatsal işbirliği içerisinde yürütülen sözde soruşturmaların, FETÖ tarafından Dink cinayeti evvelinde planlanıp, adım adım yürürlüğe konulmak suretiyle hakikatleştirildiği belirtildi. Teşkilatsal maksada erişmek ismine faillerin azmettirilip teşvik edildiği, cinayetin önlenmesini sağlayacak ispatların, haber mekanizmalarının ve raporların saklandığı, cinayet anına kadar faillerin takip edilip işlenmesinin sağlandığı ifade edildi. Cinayet sonrasında da ispatların karartılarak teşkilat izlerinin arınıldığı kaydedildi.

MÜESSESELERLE İRTİBATLANDIRILDI

Teşkilatın yayın vasıtalarıyla dejenere edilmiş bilgilerle devlet müesseselerinin cinayetle bağlantılandırıldığı anlatılan kararda, memurlar güzergahından yapılan soruşturmaların teşkilat çıkarları güzergahında yönlendirilip, aleyhe olanların susturulmaya çalışıldığı öne sürüldü. Teşkilatın kamu bürokrasisinde elde ettiği eforun devamı olarak İstanbul’a yaptırdığı cetmelerle ‘korkunç’ kalitede pek çok kumpas soruşturmaları yürüterek, son emeline erişmek ismine devlete el koyma girişimine giden tüm süreci takip edip uyguladığı kaydedildi.

4 bin 532 sayfalık gerekçe: Adım adım öldürdüler

CİNAYETİ BEKLEDİLER

FETÖ’nün İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü’nü ele geçirmek istediği bildirilen kararda, şöyle denildi: “Yanlı denetim raporlarıyla atamalar yönlendirildi. Trabzon’da vazifeli emniyet müdürü Ramazan Akyürek ile C-2 Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer cinayetin azmettiricisi Yasin Hayal’i ve Dink’e müteveccih tasarıları öğreniyordu. Teşkilatın çıkarlarını gözeterek hareket ettikleri için müdahale etmek yerine cinayetin reelleşmesini, evveli ve sonrasındaki bilgi, kayıt ve evrakların yok edilmesini sağladılar.”

TAKİP ETTİLER

İstihbari bilgilerin MİT ve öbür devlet müesseselerinden saklandığı belirtilen bahaneli kararda “Dink öldürüldüğünde, Ali Fuat Yılmazer’le daha evvelden tanışan İstanbul Jandarma İstihbarat’ta vazifeli yüzbaşı Muharrem Demirkale’ye bağlı unsur personelleri takipteydi. Teşkilatın devirici amaçları güzergahında cinayetin işlenmesini sağladılar” ifadeleri yer aldı.

KORUMA VERİLEBİLİRDİ

Kararda ayrıca Orhan Pamuk ve Yaşar Kemal hakkındaki koruma kararları misal gösterilerek, Dink’i korumaya müteveccih temkinler alınmaması ağır hatalı ilgisizlik olarak nitelendirildi.

4 bin 532 sayfalık gerekçe: Adım adım öldürdüler

FETÖ’CÜ DAHA ÖNCEKİ POLİS ŞEFLERİNE MÜEBBET

Davada yarıyılın emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek, gazeteci Ercan Gün’şöhret de arasında bulunduğu 26 maznun ağırlaştırılmış müebbet ile 3 sene 4 ay arasında değişen mapus cezasına çarptırıldı. 6 maznun hakkında hükmen hapsetme kararı veren duruşma, mahkeme salonunda bulunan maznun Gazi Günay’ı kararla beraber hapsetti. Yarıyılın Trabzon Şehir Emniyet Müdürü Reşat Altay, İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, İstanbul Şehir Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah hakkındaki davalar ise, yargılamaların zaman aşımı müddetinin dolması sebebiyle düşürüldü.

4 bin 532 sayfalık gerekçe: Adım adım öldürdüler

MÜLK VARLIKLARINA EL KOYULDU

HRANT Dink’in öldürülmesine ait kamu vazifelilerinin suçlandığı davada, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün elebaşı Fetullah Gülen’in de arasında bulunduğu 11 kaçak maznun hakkında ‘firari’ kararı verildi ve tüm mülk varlıklarına el koyuldu. Davanın görüldüğü İstanbul 14’namcı Ağır Ceza Mahkemesi, kaçak maznunlar Fetullah Gülen, Adem Yavuz Arslan, Coşgun Çakar, Halil İbrahim Koca, Mehmet Akif Yılmaz, Mehmet Faruk Mercan, Metin Canbay, Ömer Faruk Kartın, Serkan Şahan, Yılmaz Angın ve Yunus Yazar’ın ‘firari’ sayılmalarına karar verdi. Duruşma ayrıca ‘firari’ sayılan maznunlara ait taşıt ve taşınmazlara ihtiyat konulmasına, bankalardaki tüm hesapları ve kiralık kasalarına el koyulmasına karar verdi. El koyulan mülk ve taşınmazlar için TMSF kayyum olarak atandı.

ÖZ VE DUMANLI’YA BİLDİRİ

Duruşma, daha önceki savcı Zekeriya Öz ile kapatılan Zaman Gazetesi’nin daha önceki Genel Yayın Rejisörü Ekrem Dumanlı hakkındaki ‘firari’ kararını ise lüzumlu operasyonlar bitirildikten sonra karara bağlayacak.

Bu emelle Zekeriya Öz ve Ekrem Dumanlı’ya bildiri çıkarılacak. Kaçak 2 maznun, duyuru yayımlandıktan 15 gün sonra firari sayılacak ve el koyma ihtiyatları uygulanacak.