4 ülkeye yayıldı! Android telefon kullananlar bu mesaja dikkat

4 ülkeye yayıldı! Android telefon kullananlar bu mesaja dikkat

Uzmanlar, Android telefonlara bulaşan bir kısa ileti dolandırıcılığının Birleşik Krallık'ta dağılmakta olduğu mevzusunda uyardı. Makûs emelli yazılımı, İspanya, Almanya ve Polonya'ya da dağıldı.…

Bir koli teslimat işletmesinden geliyormuş gibi görünen ileti, kullanıcılardan bir izleme uygulaması yüklemelerini istiyor. Ancak reelinde makûs emelli bir ajan yazılım parçası olan Flubot olarak adlandırılan bu işletme, çevrimiçi bankacılık bilgileri dahil olmak üzere alıngan bilgileri toplamak için aygıtları devralıyor.

Bir lafçı, "Bu mevcut Flubot makûs emelli yazılım SMS atakları dalgasının çok süratli bir biçimde ciddi bir alaka göreceğine inanıyoruz ve bu dağılmayı durdurmak için farkındalık gerektiren bir şey. Alıcılar özellikle bu makûs emelli yazılım parçasına karşı ve bir metin iletisindeki rastgele bir irtibata tıklarken çok dikkatli olmalıdır" dedi. 

NCSC UYARDI

BBC'nin haberine göre Milli Siber Güvenlik Merkezi NCSC daha sonra, saldırganın uygulamasını yanlışlıkla indirdiyseniz ne yapmanız gerektiğine dair öneriler de dahil olmak üzere tehdit hakkında kılavuz yayınladı.  NCSC yaptığı açıklamada, "Kullanıcılar makûs emelli bir irtibata tıkladıysa paniğe kapılmamak ehemmiyetlidir. Makinelerini ve hesaplarını gözetmek için uygulayabilecekleri eyleme geçirilebilir adımlar vardır" dedi.

Makûs emelli yazılım ayrıca virüs bulaşmış bir kullanıcının şahıslarına daha fazla kısa ileti yollayarak dağılmasına destekçi oluyor. CCS Insight'ın baş analisti Ben Wood, "Kullanıcıların uslu telefonlarına şikeli bir uygulamanın yüklenmesi ve baki kısa iletiler yaymaya başlaması tehlikeyi göz önüne alındığında, mobil ağlarda bir hizmet reddi hamlesi haline gelme potansiyeline sahiptir. Kullanıcılar için daha geniş tehlike, telefonlarından son derece alıngan şahsi bilgilerin kaybolmasıdır" dedi. 

4 ÜLKEYE DAĞILDI

Bu en yeni dalga, telefonun kendisine makûs emelli yazılım yüklemeye çalıştığı için ve dağılma ebadı sebebiyle değişiklik gösteriyor. İnternette bildirilen dolandırıcılık versiyonu, DHL'den koli takibi için bir web sitesine irtibat kapsayan bir metin iletiyi gibi görünüyor. Android telefon kullanan biri irtibata tıklarsa, APK kullanarak koli izleme uygulamasının nasıl yükleneceğini "açıklayan" bir sayfaya yönlendiriliyor.

APK dosyaları, Android uygulamalarını tehlikesiz Google Play mağazasının dışında yüklemenin bir yoludur.  Apple iPhone kullanıcıları, bu telefonlar Android APK'larını yükleyemediğinden etkilenmiyor. Güvenlik analisti Paul Morrison, dolandırıcılığı ayrıntılandıran bir blog gönderisinde, mevzubahisi manilerden dolayı "galibiyet oranının düşük olacağını" beklediğini yazdı. Flubot makûs emelli yazılımı, son aylarda İspanya, Almanya ve Polonya'ya da dağıldı.

 

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara