4 yaşındayken bir fotoğrafı çekildi ve tüm hayatı değişti!

4 yaşındayken bir fotoğrafı çekildi ve tüm hayatı değişti!

İsmini öğrenen pek yok ama tebessümmesini sosyal medyada gören herkes "Eyvah yeniden ne oldu acaba?" diye sormadan edemiyor. O ise bir gün resmini internet arama neticelerinde ikinci sayfaya…

Zoe Roth ismi neredeyse hiçbirimize bir şey ifade etmiyor. Ta ki 4 yaşındayken çekilen o tanınmış resmini görene kadar...

Arka tasarıda yanan bir bina, önde omzunun üzerinden resmi sürükleyen bireye doğru bakan bir kız çocuğu… Oldukça sevimli bir çocuk ama bakışında ve tebessümmesinde bir enteresanlık var. Gerilim filmlerinde sık sık karşımıza çıkan ve azıcıktan kahramanın başına gelecek makûs şeylerin habercisi olan çocukları anımsatıyor insana.

Tüm dünyanın 'Disaster Girl' başka bir deyişle Trajedi Kızı olarak tanıdığı o miniklikten bahsediyoruz, evet...

RESİM 2005 SENESİNDE ÇEKİLDİ

New York Times'ın aktardığına göre, bugün üniversite talebesi genç bir bayan olan Zoe'nin öyküsü, 2005 senesinde bir cumartesi sabahı başladı. Zoe o zaman henüz 4 yaşındaydı. Ailesiyle beraber Amerika Birleşik Devletlerinin Kuzey Carolina eyaletinin Mebane şehrinde yaşıyordu.

O sabah semtlerindeki bir konut, itfaiye tarafından hakimiyetli bir şekilde yakılacaktı. Bu sebeple bir hayli komşuları gibi onlar da harekâtı izlemek için o konutun önüne gittiler. Oldukça rahat bir etraf vardı. Hatta itfaiyeciler bazı çocukların söndürme hortumunu yakalamasına dahi izin veriyordu.

Zoe de babasıyla beraber alevlerin konutu yutmasını izliyordu.

Acemi bir resimci olan baba Dave Roth bu anı kaçırmak istemedi. Zoe'ye tebessümmesini söyledi ve deklanşöre bastı. Böylece Disaster Girl ortaya çıktı.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

ABC News @abcnews_au'in paylaştığı bir gönderi

DİNOZORLAR CAN VERİRKEN DE TİTANİK BATARKEN DE ORADAYDI

Baba Roth, sürüklediği resimle 2 sene sonra 2007'de bir resim müsabakasına katıldı ve kazandı. Sonrası çorap söküğü gibi geldi.

Zoe'nin suratı internetin en tanınan meme'lerinden biri haline geldi. O kadar ki Zoe tarihin en büyük trajedilerinde hep vaka yerindeydi. Arka tarafta bir meteor dinozorları yeryüzünden silerken ya da Titanik Atlas Okyanusu'nun sularına gömülürken Zoe önde bize tebessümüyordu.

Resmi 10 seneyi aşkın zamandır internetin en öğrenilen karelerinden biri haline gelen Zoe Roth geçtiğimiz günlerde resmin orijinal halini NFT formunda takribî 500.000 dolara sattı.

17 Nisan'da tertip edilen sarih artırmada 180 Ether'e akdikeni bulan orijinal Disaster Girl, @3FMusic adlı kullanıcının oldu. Satış kontratı kapsamında Roth ailesi resmin telif hakkını elinde meblağken, @3FMusic'in yapacağı satışlardan da yüzde 10 hisse alma hakkını elde etti.

NFT olarak öğrenilen dijital sanat ve medya mahsullerinin piyasası günden güne genişliyor. NFT'ler hakkındaki tüm esas bilgileri "10 sualde NFT" içeriğimizde bulabilirsiniz.

MEME DÜNYASININ ŞANLILARI ARASINDA

'Miim' diye okunan 'meme'ler kısaca internet kullanıcıları tarafından üretilip paylaşılan mizahlı görsel, video, metin gibi içerikler şekline belirleniyor.

Disaster Girl, meme'ler dünyasının en şanlı bireylerinden. En az onun kadar şanlı meme bireyleri arasında "Ermahgerd" sınan saçlarını iki yandan toplamış genç kız, "Bad Luck Brian" ismi verilen diş telli çocuk, "Success Kid" olarak tanınan plajdaki bebek ve Türkiye'nin "Buna Bakalım Adamı" dünyanın ise "Hide the Pain Harold" olarak tanıdığı Andras Arato var. Arato'nun Türkiye öyküsünü de alttaki haberimizde okuyabilirsiniz.

ÖTEKİ MEME ŞANLILARINA DE DANIŞMIŞ

New York Times'a konuşan Zoe Roth, resmi NFT olarak satma kararını verirken, ilkokuldan beri kendisini eforsuz sezmesine neden olan bir vaziyeti hakimiyet altına almak istediğini söylüyor.

Roth bu kararı vermeden evvel Bad Luck Brian olarak tanınan Kyle Craven ve Success Kid'in annesi Laney Griner'a da danışmış. Craven'ın verdiği öneri, "Meme olan bireylerin hakimiyeti ele almak için yapabilecekleri tek şey bu" biçiminde olmuş.

Dünyanın her yerine dağılan Disaster Girl'ü kolay bir internet şakasının ötesinde iyi emeller için kullananlar da var.

Misalin bir seferinde Polonya'dan bir grup resmi can vermekte olan bir mahallî dille alakalı kampanya posterlerinde kullanmak için Roth ailesinden izin istemiş. Portekiz'den birileri de Roth'a meme'i de içerek iri bir duvar fotoğrafının resimlerini yollamış.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

Photoshopping Star Wars @star_wars_gummybear'in paylaştığı bir gönderi

GEÇERLİLİĞİNİ HİÇ KAYBETMİYOR

Zoe Roth, "Nereye uymasını isterseniz o biçimde uyduruyorsunuz. Meme'leri görmek güzelime gidiyor. Ben hiç yapmıyorum ama insanların ne kadar yaratıcı olduğunu görmeye bayılıyorum" diyor.

Seneler süresince resminin suratlarca değişik uyarlamasını gören Roth, en beğendiklerinden birinin de geçen sene Amerika Birleşik Devletlerinde tertip edilen ırkçılık karşıtı protestolar sırasında üretilmiş olan meme olduğunu belirtiyor.

Baba Dave Roth ise, "Resim bir defa internette dağıldıktan sonra yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Yaşanan her perişan şeyden sonra bu resim bir biçimde gündeme geliyor ve geçerliliğini kaybetmiyor. Ben de meme'lerin bir haylisine gülüyorum" diye konuşuyor.

DISASTER GIRL BUGÜN 21 YAŞINDA

Şu an 21 yaşında olan Zoe Roth, Kuzey Carolina Üniversitesi'nde sulh, savaş ve korunma üzerine eğitim alıyor. Kendisini bir yerde görüp de Disaster Girl olarak tanıyan çıkmamış ama dostları ve tanıdıkları, şanlı bir meme bireyi olduğunu öğreniyor.

Roth, "Meme haline gelip viral olmak başka bir şey ama internetin benim resmimin viralliğini, aktüelliğini devam ettirmesi bana çok delice geliyor" derken böyle bir tecrübe yaşadığı için de minnetar olduğunu belirtiyor.

Bununla beraber internette yapılan "Zoe Roth" aramalarında ilk sayfada hep Disaster Girl'ün çıkmasından da azıcık usanmış vaziyette olduğunu belirterek, "Umarım bir gün bu resmin arama neticelerinin ikinci sayfasına kaymasını sağlayacak anlamlı bir şey yapabilirim" diye konuşuyor.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

The Financial District @the_financial_district'in paylaştığı bir gönderi

"NEŞESİNİ ÇIKARMAK ZORUNDASINIZ"

Üniversiteden mezun olduktan sonra bir sene ardından da beynelmilel ilişkiler alanında yüksek lisans eğitimi almayı düşündüğünü belirten Roth, NFT satışından elde ettiği takribî 500.000 dolar bedelindeki kazançla ise üniversite kredi borçlarını ödemek istediğini ve hayır kuruluşlarına bağış yapmak istediğini belirtiyor.

Ailesinin yanına gittiği zamanlarda resmin çekildiği yerden sık sık geçtiğini de belirten Roth, "Acaba burada oturanlar bu caddenin şanının farkında mı?" diye merak ettiğini de sözlerine ilave ediyor.

Roth, "Meme'lerdeki insanların pek seçme kaderi olmuyor. İnternet çok büyük bir yer. İyi bir tecrübe de yaşasanız, makûs bir tecrübe de yaşasanız, olası olduğunca neşesini çıkarmak zorundasınız."

MEME'LER ARTIK BİRER SAYGIDEĞER SANAT FORMU

Hem Roth'un resmi dışında "Nyan Cat", "Grumpy Cat", "Keyboard Cat", "Doge", "Success Kid", "David After Dentist" ve "Ridiculously Photogenic Guy" gibi bir hayli meme'in yönetini elinde yakalayan ve satışlarını üstlenen Ben Lashes ise alıcılarının NFT satışlarından toplam 2 milyon dolardan fazla kazanç elde ettiğini belirtiyor.

NFT satışları sayesinde meme'lerin saygıdeğer bir sanat formu ve "kültürün ciddi parçaları" haline geldiğini belirten Lashes, "Bence maliyet ne olursa olsun meme'in arttaki sanata hürmet dinleyen ve onu hak ettiği bedeli gösterecek bir koleksiyoner bulabilirsiniz. 1 Ether'e de 200-300 Ether'e de meme satışı yapabilirsiniz" diye konuşuyor.