40 kişiyle başladı, 326 milyona ulaştı! Dev şirketler harekete geçti...

40 kişiyle başladı, 326 milyona ulaştı! Dev şirketler harekete geçti...

Rebecca Prince-Ruiz başlattığı etraf arkadaşı "Plastiksiz Temmuz" kampanyasının seneler içinde gördüğü alakadan memnun. 2011'de takribî 40 şahısla yola çıktığı bir ay süresince plastik ürün…

Avustralya, Perth'te yaşayan Prince-Ruiz, "Her yıl alakanın çoğaldığını gördüm" diyor. Prince-Ruiz, "Plastiksiz: Küresel Etraf Hareketinin İlham Verici Hikayesi ve Ehemmiyeti" isimli bir kitabın da yazarı. "Bugünlerde insanlar hayatlarını ve nasıl daha az atıkla yaşayabileceklerini derinlemesine düşünüyor" diyor Prince-Ruiz.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın WWF 2019 raporuna göre 2000 senesinden bu yana plastik sanayii, evvelki senelerin en az toplamı kadar plastik üretti. Raporda, "Saf plastik imali 1950'den bu yana en az 200 kat arkasıydı ve 2000'den bu yana yüzde 4 oranında gelişti" sınıyor. Bu oranlar, tabiatta vazgeçtiğimiz zehirli karbon ayak izlerinin eksiltilmesi için firmaları da harekete geçirdi ve türkiye elektrik kurumu kullanımlık plastikler yerine biyolojik olarak toprakta çözünebilen, gübreye karışabilen biyoplastikten yapılan ambalajlar kullanılması için teşebbüsler başlatıldı.

40 kişiyle başladı, 326 milyona ulaştı Dev şirketler harekete geçti...

TABİATTAKİ PLASTİKLER 20 İLA 450 SENE ARASINDA PARÇALANIYOR

Mars Wringley ve Danimer Scientific işletmeleri Amerika Birleşik Devletlerinde Skittles isimli şekerlerin 2022'ye kadar gübrelenebilir ambalajlarda satılabilmesi için iki senelik ortaklık yaptıklarını duyurdu. Ambalajlar polihidroksialkanoatın PHA bir türünden yapılacak. Görüntüsü ve maddesi plastik gibi olacak ama gübreye karışıp çözünebilecek. Plastik maddelerin ise tamamen ayrılınması 20 ila 450 sene sürüyor.

Danimer Scientific işletmesinin polimer ürünleri kanola yağından yapılıyor ve ahşap maddeye eş etkileşim gösteriyor. Bu da bakteri ile temasa geçtiğinde ayrışması demek. Amerika Birleşik Devletlerinin Georgia eyaleti merkezli Danimer Scientific Genel Müdürü Stephen Croskrey, "PHA natürel yollarla yok oluyor, bu hala her cins ürün için en sağlam madde" diyor.

Mars Wringley'in küresel sürdürülebilirlik kısmı başkan yardımcısı Alastair Child, "Bizim vizyonumuz ambalajların 2025'ye kadar atık olmadığı döngüsel bir ekonomiyi desteklemek. Saf plastik kullanımımızı da %25 oranında azaltmayı, plastik ambalajlarımızın da %100'ünü yine kullanılabilir, geri dönüştürülebilir veya gübrelenebilir hale getirmeyi tasarlıyoruz" diye açıklıyor geleceğe dair tasarılarını.

Seçenek paketlemede biyolojik olarak ayrılınabilen ürünler ile gübrelenebilir ürünler arasındaki farkın anlaşılmasının ehemmiyetli olduğu vurgulanıyor. Massachusetts Lowell Üniversitesi Plastik Mühendisliği Kısmı'nde görevli Doç. Dr. Meg Sobkowicz, bu iki değişik ifadenin sıklıkla birbirlerinin seçeneği olarak kullanıldığına dikkat sürüklüyor:

"Her şey biyolojik olarak ayrılınabilir ama hepsi gübrelenebilir etrafa uygun olmayabilir. Bunlar için ayrıca bir gübreleme programına veya özel bir çöp paketine gereksiniminiz olmaz. Doğrudan bahçe toprağına karıştırabilirsiniz."

Sobkowicz, polimer plastiklerin aynı biçimde ayrılınamadığını zira içindeki moleküllerin suyun ulaşımına kapalı olduğunu söylüyor. Bunun ayrıca tüketim alışkanlıklarıyla da alakalı olduğunu ifade eden Sobkowicz, misal olarak su geçirmez, leke ve su yakalamaz plastik çantaları gösteriyor.

Türkiye Elektrik Kurumu MANİ: MALİYET

PHA gibi etraf arkadaşı ambalajların yaygın kullanımının önünde bir mani var: Maliyet. Bunların yapım maliyeti sıradan bir plastik yapım maliyetinin 3-5 katı olabiliyor. California merkezli Mango Materials ve Londra merkezli Polymateria isimli işletmeler ise yüksek maliyetine karşın biyolojik olarak çözünebilen ürünlerin imalatını artırma yoluna gitti.

Misalin, Polymateria işletmesinin "Cycle+" isimli plastik maddesi biyolojik olarak üç sene sonra ayrılınabilir ve kullanım ömrü içinde de geri dönüşüme girebilir olarak planlandı. Alıcıları arasında Doğu Afrika'da ekmek çantası yapan bir firma da var. Bir ötekiyi de kadeh ve yiyecek ambalajında Polymateria ürünleri kullanan Extreme E isimli elektrik yarış tezsi.

Plymateria'nın Genel Müdürü Niall Dunne, plastik sanayiinin giderek yükselen seçenek ambalaj trendine ayak yalansı gerektiği görüşünde: "Harcayıcıların piyasanın büyük adlarına plastik yapımını eksiltmeleri ve bu ehemmiyetli mevzuda daha emin olmaları mevzusunda yaptıkları baskının çoğaldığını gördük."

Sobkowicz, bu baskıyla sanayinin daha evvel geri dönüştürülebilir plastik şişelerde kullanılan zehirli BPA maddesinin kullanımından da kaçınmaya başladığını söyledi: "Sanıyorum artık maliyetine karşın, milletin kaygıları etraf arkadaşı ambalaj kullanımına ağırlık vermeye itiyor."

İleri görüşlü mühendisler biyolojik olarak çözünebilen ambalaj çözümleri mevzusunda giderek daha yaratıcı oluyor. Misalin bir İskoç araştırma takımı kabuklu deniz ürünlerinin atıklarını kullanarak yeni cins bir ambalaj üretti. Tasarımcı Alice Potts da yiyecek atıklarını Londra parklarından topladığı çiçeklerle karıştırıp bir dizi biyoplatik surat siperliği yarattı. Mars Wringley'de görevli Alastair Child "Bunu türkiye elektrik kurumu başımıza yapamayız" diyor ve ilave ediyor:

"Döngüsel bir ekonomi yaratabilmek, sanayinin, hükümetlerin, Sivil Toplum Kuruluşuların ve harcayıcıların ortak hareket etmesiyle olur. Yeni şeyler bileceğimiz daha çok materyalin, yeni tasarımların piyasaya girdiğini görmeyi çok isteriz. Ama her şeyden ehemmiyetlisi bu döngünün bitirildiğini görmek olur."

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara