4,5 yıl önce eşinin köyüne yerleştiler... Atıl arazide iş kurup istihdam yarattılar...

4,5 yıl önce eşinin köyüne yerleştiler... Atıl arazide iş kurup istihdam yarattılar...

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Şehir Tasarılama Kısmından mezun olan Burak Alsan, 4,5 sene evvel eşiyle köye yerleşti. Burada atıl arazide organik tarıma başladı ve 20 bireye istihdam sağladı.…

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde "orman köy" olarak öğrenilen Fethiye Mahallesi'ndeki yakınlarına ait takribî 150 dönüm atıl araziyi tarıma kazandıran 34 yaşındaki Burak Alsan, 20 bireye istihdam sağladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Şehir Tasarılama Kısmından mezun olan Burak Alsan, Anadolu Ajansı muhabirine, takribî 4,5 sene evvel eşinin köyüne yerleşmeye karar verdiklerini söyledi.

Alsan, köye yerleşme fikirlerine, ilk etapta etrafındakilerin negatif yanaştığını belirterek, "Ailelerimiz dahil zira onların bizden kariyer açısından temennileri daha değişikti. Biz başka bir alanda ilerledik. İlk etapta kuşkuculardı ama şu anda herkes yaptığımız işi görüyor. Salgın sebebiyle şehirdeki yaşamı da görüyorlar. Böyle olunca bize hak vermeye başladılar." dedi.

Ailede hiç çiftçi bulunmadığını ve kendisinin de bu mevzuda deneyimi olmadığını aktaran Alsan, "Zati organik besleniyorduk. 'Kendimize üretelim.' dedik. Çocuklarımız burada sihirsin istedik. O biçimde yola çıktık. Burada organik imalle alakalı her şeyi yapmaya başladık. Böyle olunca iş gelişmeye başladı." ifadelerini kullandı.

Alsan, yakınlarına ait 150 dönümlük atıl alanı zirai yapıma kazandırdıklarını ve arzın çoğalmasıyla 20 bireye istihdam sağladıklarını anlatarak, şu anda tam alanları bereketli olarak ekemediklerini ama her geçen sene bereket niteliğini artırdıklarını kaydoldu.

4,5 yıl önce eşinin köyüne yerleştiler... Atıl arazide iş kurup istihdam yarattılar...

"BU SÜREÇTE İNSANLARIN SAĞLIKLI BESİNE OLAN ARZI ARKASIYDI"

Burak Alsan, çeşit çeşit mahsul yetiştirdiklerini ve bunu her geçen gün artırdıklarını belirterek, salgın sürecinin ilk yarıyıllarında arzların yüzde 600 artığını ve birkaç saatlik uykuyla çalıştıklarını dile getirdi. Salgın sürecinde insanların organik besine olan arzının çoğaldığına işaret eden Alsan, şöyle devam etti:

"O surattan bize olan arz da arkasıydı. Yalnızca hafta sonu kısıtlamaları sebebiyle pazarlarımızda zorlanıyoruz. İnsanlar burada davetli olmak istiyor, genelde İstanbul'dan konaklamak için geliyorlar. Buradaki yaşamı tecrübelemek için bir hayli insan burada zaman geçiriyor. Maksadımız burada daha fazla bireye istihdam sağlamak, olası olduğunca insanların kırsala taşınmasına önayak olmak zira kırsallarda potansiyel çok fazla ancak insanlar, bunu birileri muvaffak olana kadar görmüyor. O surattan misal olmak istiyoruz. Organik tarıma olan alaka özellikle Avrupa ülkelerinde çok yüksek. Ülkemizin de bu anlamda ehemmiyetli bir potansiyeli var. Biz de önümüzdeki senelerde muvaffak olabilirsek ihracat yapmak istiyoruz."

Alsan, 2,5 senede 60 ülkeden 300'ün üzerinde gönüllü çiftçiyi ağırladıklarını dile getirerek, "Eşimle dolaşmayı çok hoşlanıyorduk. Buraya taşınmadan evvel eşimle bir hayli ülkeyi gezdik. Artık hem pandeminin tesiri hem de işlerimiz nedenini dolaşamıyoruz ama şimdi bir sürü insan, başka ülkelerden buraya geliyor. Başka insanların kendi ülkelerindeki kültürlerini de tecrübelemiş oluyoruz, biz kendi kültürümüzü de onlara göstermiş oluyoruz. O anlamda hoş." diye konuştu. Burak Alsan, mahsulleri mahalle pazarlarında ve internet üzerinden harcayıcıyla buluşturduklarına sözlerine ilave etti.

"BU KADAR BÜYÜK İMAL YAPABİLECEĞİMİZİ HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİK"

Eşi Gözde Alsan da tabiatı çok beğendiğini ve böyle hoş bir köyde 2 çocuğunu geliştirdiği için kendisini uğurlu sezdiğini söyledi. Konaklama kısmıyla kendisinin ilgilendiğini ve 4-5 şahsiyet grupları ağırladıklarını aktaran Alsan, laflarını şöyle sürdürdü:

"Bu araziler, atıl duruyordu. Burak'ın da 'Kendimize organik besin yapalım.' diye bir hayali vardı. Bu kadar büyük imal yapabileceğimizi hiç düşünmemiştik. Azıcık kervanı yolda düzdük gibi oldu. Minik bir bahçemiz olsun derken işler gelişti, seralar oldu. İnternet satışları oldu, akustik turizm oldu. Bu biçimde geliştik. Salgın yarıyılında arzlarımız çok arkasıydı. Gerek buraya gelmek isteyenler gerek buradan mahsul almak isteyenler arkasıydı."

İzole civarda salgın sürecini daha rahat geçirdiklerini belirten Alsan, "Hiçbir zaman pişman olmadık, salgında 'İyi ki geldik.' dedik. Özellikle çocuklu, sıhhatine dikkat eden, tabiata hoşlanan bir aile olarak 'İyi ki geldik.' dedik." diye konuştu.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara