4’üncü ‘Yargı Paketi’ tamam... Nafaka ve çocuk teslimine yeni formül

4’üncü ‘Yargı Paketi’ tamam... Nafaka ve çocuk teslimine yeni formül

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Meclis’e getirileceğini duyurduğu 4’namcı yargı kolisiyle alakalı son buluşma yapıldı. 32 maddelik kolide, vergi kabahatinin cezasının çoğaldırılmasından adli…

Cumhurbaşkanı Dayanakçısı Fuat Oktay başkanlığında evvelki gün tertip edilen 4. Yargı Kutuyu buluşmasında, tertip etmeye son biçimi verilerek, 32 madde olması mevzusunda karara varıldığı bilindi. Edinilen bilgiye göre krokide vergi firaricilik ve kabahatlerine ait uzun süreli mapus cezalarında “tek ceza” yöntemi uygulanacak. Sahte fatura kabahatine her takvim seneyi için ayrı ayrı verilen mapus cezaları zincirleme kabahat kapsamına alınacak. Faal pişmanlık kararları, vergi ve cezaların tamamının ödenmesi halinde bu kabahatlerde de uygulanabilecek. Soruşturma ve dava sırasında ödeme yapılması gidişatında failin cezası 3’te 1 oranında düşecek. Vergi usul kabahatlerinde uzlaşma aranacak. Vergi kabahatinin cezası çoğaldırılarak üst hudut, 5 seneden 8 seneye çıkarılacak. Krokide öne çıkan öbür başlıklar şöyle:

HAPSETMEYE ‘SOMUT KANIT’ KOŞULU

- Fihrist kabahatlerden hapsetmeye “somut kanıt” koşulu getirilecek.
- “Evi terk etmeme” adli hakimiyet önleminde, geçen müddetin, netice cezanın infazından mahsubu sağlanacak.
- Avukatın dosya tahlil kısıtlamasına da üst vakit hududu konulacak.
- Nezaretinde avukatla görüşme hakkını kısıtlayan kanun kararlarıyla alakalı ek bir kriter tanımlanacak.
- Barış ceza hâkimliklerinin hapsetme kararlarına karşı itirazlar ceza duruşmalarına yapılacak.

DİNLEME KAYITLARI YOK EDİLECEK

- İrtibatın tespiti ve dinlenmesinde, koruma ihtiyatıyla elde edilen kayıtların salıverilme kararı verilmesi halinde de yok edilmesi sağlanacak.
- İddia Belgesi ile şahit ve müştekiler hakkında çıkarılan güçle getirme kararları, telefon gibi irtibat taşıtlarıyla da bildirilecek.

YURTTAŞA YANIT SÜRESİ KISALACAK

- Yönete yapılan müracaatlarda, yurttaşa yanıt verme süresi 60 günden 30 güne inecek.
- Yönetimsel yargıda mazeretli kararlar, en geç 30 gün içinde yazılacak.
- İfade alınıp özgür vazgeçilmek üzere verilen bir tutma kararı kapsamında, mesai saatleri dışında tutulan birey, makul bir zamanda adli makamlara müracaat etmeyi vaat etmesi koşuluyla, savcı tarafından özgür vazgeçilebilecek.
- Adli hakimiyet temkini aralıklarla araştırılarak, üst vakit hududu gelecek.

4’üncü ‘Yargı Paketi’ tamam... Nafaka ve çocuk teslimine yeni formül

NAFAKA VE ÇOCUK TESLİMİNE YENİ YÖNTEM

En çok merak edilen nafaka ve çocuk teslimi mevzularının da 4. yargı kutusunda yer alması tasarlanıyordu. Fakat son yapılan buluşmalarda nafaka ve çocuk tesliminin 4. yargı kutusunda olmaması güzergahında karar alındığı bilindi.

NAFAKADA ÜST HUDUT VEYAHUT KONUTLULUK SENEYİ

Yeni yöntemler üzerinde çalışılan nafaka ve çocuk tesliminin 5. yargı kutusunda olması bekleniyor. Buna göre, nafakada ya üst hudut tanımlanacak veyahut konutluluk süresi temel alınacak. AK Parti kurmayları çocukların icra yolu ile tesliminde yeni yöntem üzerinde çalışıyor.

Almanya modelinin misal alındığı çocuk teslimi formülüne göre de teslim sırasında Aile Bakanlığı yetkilileri ve bir çocuk psikologu devreye girecek. Çocuk tesliminde çocuğun psikolojik gidişatı göz önüne alınacak ve uzmanlar tarafından dinlenecek. Son karar, çocuğun görüşleri uzmanlar tarafından araştırıldıktan sonra verilecek.