5 bin lirayla devriâlem

5 bin lirayla devriâlem

24 yaşındaki üniversite talebesi Erkan Orhan, yalnızca 5 bin TL tüketerek 42’si Türkiye’de, 78’i Avrupa’daki 14 ülkede toplam 120 şehri gezdi. Orhan, “Hayallerimi içine koyduğum çantamla yola çıktım”

Gümüşhane Üniversitesi İktisadi ve Yönetimsel Bilimler Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi Kısmı’nde okuyan Erkan Orhan 24, 5 sene evvel tura çıkmaya karar verdi. Kahramanmaraş’tan sırt çantasıyla otostopla yola koyulan Orhan, Türkiye’yi şehir şehir dolaşırken cami ve acil servislerde geceledi. Daha sonra Avrupa’ya geçti. Orhan, yaz tatillerinde 5 senede yalnızca 5 bin TL tüketerek 42’si Türkiye’de, 78’i Avrupa’da 14 ülkede 120 şehri gezdi. Orhan Romanya, Bulgaristan, Polonya, Almanya, Belçika, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Ukrayna, Gürcistan ve Sırbistan’ı görme fırsatı buldu. Avrupa’da, tanıştığı gurbetçilerin konutlarına davetli oldu.

5 bin lirayla devriâlem

'YENİ YAŞAMLAR, İNSANLAR TANIDIM'

Yeni yaşamlar, yeni insanlar tanıdığını, değişik deneyimler edindiğini söyleyen Orhan, “Ailem üniversiteye başladığımda yalnızca mektebime odaklanmamı istiyordu. Fakat yalnızca mektebin beni geliştireceğini düşünmüyordum, bunun yanında bir şey yapmalıydım. Hayallerimi içine koyduğum çantamla yola çıktım. Hayallerimi, niyetlerimi yollarda asıllaştırıyorum” diye konuştu.

5 bin lirayla devriâlem

'BİRBİRİMİZİ DAVETLİ ETTİK'

Otostop serüvenlerini de anlatan Orhan, “Gaziantep Kalesi’nde dolaşırken 2 yabancı turist ile tanıştım, onlara yolu tarif ettim. Daha sonra onlara Gaziantep’i dolaştırabileceğimi, eşlik edebileceğimi söyledim. Gaziantep’i dolaştırdıktan sonra Şanlıurfa’da 2 gün dostumun evinde onları davetli ettim. Bu sırada ailem onları davet etti. 2 gün de ailemin evinde onları davetli ettim. Biri Romanyalı, biri Macaristanlıydı. Sonra ben de Romanya’ya gittim. Romanya’ya gittiğimde ise onlar da beni davetli etti” dedi.