5 milyon gencin gözü Beştepe’de

5 milyon gencin gözü Beştepe’de

5.5 milyar lira meblağındaki KYK kredi borçlarıyla alakalı tertip etmeye bugün Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Kurulusu’nde son biçimi verilecek. Bakanlar Kuruluda KYK borçları mevzusunda faizlerin silinmesi,

Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Kurulusu bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de bir araya gelecek. İç ve dış büyümelerin yanı gizeme terörle çaba harekâtlarının ele alınacağı buluşmanın en ehemmiyetli gündem maddesini takribî 5 milyon gencin merakla beklediği Kredi ve Yurtlar Müesseseyi KYK borçlarıyla alakalı tertip etme oluşturacak. Buluşmada Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bir müddettir üzerinde çalıştığı KYK borçlarıyla alakalı tertip etmeye son biçiminin verilmesi tasarlanıyor. Ayrıntılarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı tertip etmeyle takribî 5 milyon gencin ödeyemediği 5.5 milyar liralık KYK borçlarıyla alakalı yeni alternatifler hayata geçirilecek.

ÇALIŞMADAKİ ÜÇ ALTERNATİF

Yapılan çalışmada üç yöntemin ele alındığı belirtiliyor. Buna göre Üretici Maliyet Endeksi’nden ÜFE kaynaklı faizlerin silinmesi/indirim yapılması, burslarda sermaye üzerinden alınacak faize yeni sabit oran getirilmesi, ödemelerde daha kolay/uzun vadeli takvimlendirmeye gidilmesi gibi alternatiflerin masada olduğu konuşuluyor. Gençlerin yoğun biçimde dile getirdiği tertip etme temennisi için Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz gençlerimizi faize de enflasyona da kurban etmeyiz” diye açıklama yapmıştı.

ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Bakanlar Kuruluda en ehemmiyetli gündem başlıklarından birisi de ekonomi olacak. Enflasyon ve hayat pahalılığıyla çabada atılabilecek yeni adımlar buluşmada ele alınacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyon mevzusunda gelecek seneyi işaret ederek, “2023’şan şubat- mart aylarından itibaren enflasyonu daha da altlara indireceğiz” demişti. Erdoğan, bakanlar kuruluda alınan kararları buluşmanın ardından yapacağı Halka Sesleniş konuşmasıyla kamuoyuna duyuracak.