5 ülkeye uçuşlar yeniden başladı

5 ülkeye uçuşlar yeniden başladı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında daha evvel durdurulan Güney Afrika, Botsvana, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den uçuşlar dün itibariyle yine başladı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü SHGM resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre; bu ülkelere uçuşların 10 Ocak 2022 tarihli İçişleri Bakanlığı Şehirler Yöneti Genel Müdürlüğü’nün ’Ülkeye Giriş İhtiyatları’ mevzulu genelgesi kapsamında 10 Ocak 2022 tarihi itibariyle tekerrür açıldığı belirtildi.

Genelge kapsamında Güney Afrika, Botsvana, Mozambik, Namibya, Zimbabve, Brezilya, Nepal, Sri Lanka, Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan doğrudan gelen ve son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan yolcuların Türkiye’ye girişten azami 72 Saat evvel yapılmış olumsuz neticeli PCR test raporu takdim etmeleri gerekecek.

Bununla beraber bu ülkelerden gelen veya bu ülkelerde son 14 gün içinde bulunmuş olan bireylerden Dünya Sağlık Teşkilatı veya Türkiye’de acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz Johnson & Johnson için tek doz yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini belgeleyemeyenler ise ikametgâhlarında veya beyan edecekleri adreslerde 7 gün zamanla karantinaya alınacak.

Bu bireyler için ikametlerinde tekerrür PCR testi uygulanacak olup PCR test neticeyi olumsuz çıkanlar karantina uygulamasından muaf yakalanacak. 12 yaş altındaki çocukların Türkiye’ye girişlerde PCR/Antijen test raporu ile aşı sertifikası uygulamalarından muaf yakalanacak.

Gözden KaçmasınBakan Soyludan sert sözler: TBMMye girmekle terörist sıfatınız kaybolmazBakan Soylu'dan sert laflar: Türkiye Büyük Millet Meclisine girmekle terörist sıfatınız kaybolmazHaberi Görüntüle